Grudzień jest tym okresem w roku, gdy pozwalam sobie na więcej luzu pod każdym względem – nawet filmowym! 😀 Jakoś wcale nie przeszkadza mi oglądnie średniaków, które są zrobione na jedno kopyto i opowiadają ckliwe bożonarodzeniowe historyjki. W grudniu, takie produkcje mają swój klimat! Naprawdę. No może poza Kevinem, za którym szczerze nie przepadam. To jedyny film, którego nie mam ochoty oglądać w tym czasie.

Oczywiście, co jakiś czas trafią się perełki np. Love the Coopers (z 2015 roku), które nie są takie sztampowe, jednakże jednak prym wiodą „normalne” produkcje.

W tym wpisie, będę skupiała się jednak na bożonarodzeniowych filmach, które możesz śmiało pooglądać ze swoimi uczniami w szkole podczas tych ostatnich lekcji przed przerwą świąteczną, gdzie każdy myślami już jest w domu i rozpakowuje prezenty lub spędza czas z rodziną.

Starałam się dobrać takie filmy, w których nie będzie wątków seksualnych (żebyś nie musiał później się czerwienić przed uczniami) i tematyka będzie bardziej ugrzeczniona i dopasowana dla dzieci i nastolatków. To co? Mogę zacząć? 🙂

Arthur Christmas (2011)

Jest to film animowany, który powinien spodobać się zarówno uczniom ze szkół podstawowych jak i tych ponadpodstawowych. Oprócz tematyki, która skupia się stricte na Bożym Narodzeniu, produkcja ta porusza również relacje w rodzinie zarówno na linii rodzice – dzieci, ale także straszy brat – modszy brat. Bardzo ciepły film, który nie tylko bawi, ale również wzrusza. Trwa ponad godzinę, więc warto go sobie rozłożyć na kilka lekcji 🙂

  • Czas trwania: 1 godzina 37 minut

48 Christmas Wishes (2017)

Tym razem propozycja dla młodszych uczniów, chociaż tym starszym również może się spodobać, więc nie przekreślaj go od razu. Film ten opowiada historię o elfach, które są odpowiedzialne za przekazanie życzeń dzieci Mikołajowi. Niestety w pewnym momencie sprawy się nieco komplikują i młodzi pomocnicy Świętego muszą naprawić swój błąd. W tym celu udają się na poszukiwania 48 życzeń do „naszego świata”. Na swojej drodze spotykają chłopca, który chce im pomóc i wspólnie próbują uratować Gwiazdkę.

Chciałam tylko zaznaczyć, że pomimo banalnej historyjki, film ten porusza również kwestię straty rodzica i związancyh z tym uczuć. Wolę uprzedzieć, ponieważ być może jest to czynnik, który może spowodować, że nie zdecydujesz się pooglądać tego filmu z uczniami.

  • Czas trwania: 1 godzina 24 minuty

The Christmas Chronicles (2018)

Włączyłam kiedyś ten film po prostu z nudów, ale muszę przyznać, że całkiem dobrze się bawiłam. Zdecydowanie powienien się spodobać uczniom ze szkół ponadpodstawowych, ponieważ jest pełen… luzu! 😀 W filmie po raz pierwszy widzę tak wyluzowanego Mikołaja, w którego wciela się Kurt Russel i jest rewelacyjny w tej roli.

Produkcja ta ukazuje próbę przyłapania Świętego, przez rodzeństwo, w momencie roznoszenia prezentów. Jak sam możesz się domyślić, powoduje to łańcuch nietypowych zdarzeń, z którymi muszą sobie poradzić zarówno dzieci jak i sam Mikołaj. Film jest bardzo nowoczesny i jego akcja dzieje się „w naszych czasach”, dzięki czemu powinien cieszyć się taką popularnością wśród młodzieży.

  • Czas trwania: 1 godzina 44 minuty

W tym roku pojawiła się druga część Kroniki Świątecznej, więc wrzucam tutaj również trailer i tego filmu, który także można spokojnie pooglądać z uczniami 🙂

Czas trwania: 1 godzina 52 minuty

Angela’s Christmas (2018)

Uwielbiam ten krótki film. Jest rozczulający, wzruszający, zabawny i zmuszający do przemyśleń. Oglądałam go zarówno po angielsku jak i po polsku i w obu wersjach jest rewelacyjny i pełen uczuć. Z pewnością przypadnie do gustu młodszym uczniom, ale również młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Myślę, że wzruszy nawet dorosłych – w moim przypadku akurat tak było 🙂 Opowiada historię małej Angeli, która postanawia pomóc maleńkiemu Jezuskowi. Film ten fantastycznie pokazuje sposób w jaki myślą i postrzegają świat dzieci i jak oczywiste są dla nich niektóre rzeczy. Koniecznie musisz zapoznać z nim swoich uczniów, a nawet najbliższych! 🙂

  • Czas trwania: 30 minut

The Nutcracker and the Four Realms (2018)

Od razu na wstępie zaznaczam, że nie jest to taki typowy gwiazdkowy film w tym zestawieniu, jednakże porusza tą tematykę, dlatego też postanowiłam go tutaj umieścić. Produkcja jest bardzo baśniowa i pełna niesamowitych scenerii i kostiumów. Wszystko zrobione jest na bogato, chociaż sama historia wydaje się dość banalna. Główna bohaterka trafia do Zimowej Krainy i musi tam zmierzyć się ze złą postacią (a to chyba nie będzie dla Ciebie jednak takim dużym zaskoczeniem). Zdradzę tyle, że nie wszystko jest takie oczywiste na pierwszy rzut oka – to co powinno być czarne niekoniecznie takie jest. Więcej zdradzać nie chcę, żeby nie powiedzieć za dużo 🙂

Ogólnie film jest trochę w klimacie Alice in Wonderland (ale nie jest przerażający!) i polecałabym obejrzeć go ze starszymi uczniami ze szkoły podstawowej.

  • Czas trwania: 1 godzina 39 minut

Rise of the Guardians (2012)

Pamiętam, że ten film oglądałam z Mężem i oboje podczas seansu mieliśmy całkiem niezłą frajdę. Ogólnie produkcja skupia się na postaci Jacka Frosta, jednakże znajdziesz w niej również inne postacie, które są znane dzieciom. Oczywista jest postać Św. Mikołaja, ale spotkasz tam również Zająca Wielkanocnego, Wróżkę Zębuszke czy Piaska. Są oni niejako strażnikami dzieci, którzy muszą je uratować przed zbliżającym się mrokiem. Polecałabym go raczej dla starszych uczniów, ponieważ te postaci nie są takie typowe, więc nastolatkom powinny przypaść do gustu.

  • Czas trwania: 1 godzina 37 minut

Klaus (2019)

Jest to zdecydowanie mój ulubieniec w tym zestawieniu. Przyznam się bez bicia, że na początku jednak jakoś mnie nie ujął, ponieważ nie za bardzo wiedziałam, co listonosz może mieć wspólnego z Bożym Narodzeniem, ale dałam mu szansę i to była słuszna decyzja. Film jest bardzo ciepły i opowiada trochę inną historię kształtowania się zwyczaju pisania listów do Świętego i obdarowywania dzieci prezentami.

Początek z lekka może przywodzić na myśl Halloweenowe klimaty, ponieważ miasteczko jest ponure, ludzie są dla siebie okropni i ogólnie jest takie raczej odstraszające. Po jakimś czasie, film z minuty na minutę się ociepla nie tylko pod względem barw, ale również ludzi, osób i emocji. Jest to przepiękna produkcja, z którą według mnie warto zapoznać uczniów, ponieważ wiele mogą się z niej nauczyć.

Zdecycowanie polecam zobaczyć! 🙂

  • Czas trwania: 1 godzina 37 minut

Mam nadzieję, że moje filmowe propozycje filmów dla Twoich uczniów okażą się dla Ciebie pomocne i będziesz chciał coś pooglądać podczas tych przedświątecznych zajęć 🙂 Swoją drogą jestem bardzo ciekawa czy udało mi się Cię czymś zaskoczyć. A może oglądałeś wszytskie filmy z tego zestawiania? Koniecznie daj znać w komentarzu! 🙂

Natomiast, jeśli chciałbyś zapoznać się z innymi wpisami z tej serii i znaleźć coś nie tylko dla uczniów, ale również dla siebie, to zachęcam do zapoznania się z poniższą kategorią.

A póki co, trzymaj się ciepło!

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: https://www.pexels.com/photo/gift-box-lot-1303082/

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to