Jeśli jesteś tu ze mną od dłuższego czasu, to dobrze wiesz, że uwielbiam z uczniami pisać listy i wysyłać je w świat! Dotychczas, skupialiśmy się głównie na Rodzinie Królewskiej, jednakże w tym roku, postanowiłam zaszaleć, a przy okazji spełnić moje dziecięce marzenie, czyli napisać list do PRAWDZIWEGO Mikołaja!

Nie wiem jaki zwyczaj panował u Ciebie, ale u mnie w domu mikołajowe listy zostawiało się wieczorem na oknie, a elfy zabierały je w nocy i przekazywały Świętemu. Dawid z kolei zawsze swoje listy do Mikołaja wrzucał do pieca, ponieważ dym bym w stanie dotrzeć aż na Biegun i Święty odczytywał jego najskrytsze marzenia. Pamiętam, że kiedyś chciałam wysłać napisany przez siebie list w konkretne miejsce, jednakże pani na poczcie nie chciała pzyjąć mojego listu, ponieważ adres był niekompletny, a poza tym Mikołaj nie odbiera takich listów. Nie ukrywam, że byłam wtedy w kropce i trochę zwątpiłam w istnienie Świętego.

Po jakimś czasie uświadmiłam sobie, że Mikołajem są w rzeczywistości moi rodzice i tak trochę prysła magiczna bańka pisania listów, jednakże pozostał we mnie żal, że nigdy nie udało mi się wysłać listu na Biegun. W tym roku postanowiłam jednak zgłębić temat pisania listów do Mikołaja i tego gdzie rzeczywiście można je wysłać, ponieważ zamierzam zredagować mikołajowe listy z moimi uczniami.

NA POCZĄTEK…

Zacznę od tego, że udało mi się odszukać 4 adresy w różnych krajach tj. w Finlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Dlatego też, żeby nie wprowadzać zamieszania, pokrótce opiszę wszystkie informacje do dotyczące pisania i wysyłania listów do poszczególnych krajów. Oczywiście, podzielę się również adresami! 😀

O CZYM PISAĆ?

O prezentach! Toż to oczywista oczywistość! 😀 Ale bez obaw, uczniowie mogą napisać również bardziej normalne listy, zwłaszcza jeśli są starsi. Niech zaczną od tego kim są, gdzie mieszkają i do jakiej szkoły chodzą. Byłoby super, gdyby wspomnieli również o swoich zainteresowanich oraz o ulubionych świątecznych tradycjach. Później mogą nawiązać do prezentów i tego co chcieliby otrzymać od Świętego. Na koniec, warto zadać Mikołajowi jakieś pytanie, na które zawsze chciało się poznać odpowiedź 😀

JAK TO ZORGANIZOWAĆ?

Najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby gdyby każdy z uczniów napisał list samodzielnie, jednakże nie jest niemożliwe napisanie jednego wspólnego listu. Jakiś czas temu, przy okazji wpisu List do Królowej Elżebiety dokładnie opisałam w jaki sposób można zorganizować w klasie takie grupowe pisanie listu. Dlatego też, jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak to zrobić, to odsyłam Cię właśnie tam 🙂

LAPLAND, FINLAND

Na pierwszy ogień idzie siedziba Mikołaja w Laponii. Jego magiczny warsztat położony jest jednak w dość odludnym miejscu, aby zapewnić jego pracownikom spokój. Sam Mikołaj często go dogląda, jednakże jest również często widywany w swojej wiosce na kole podbiegunowym. Jeśli tak jak ja, nie masz możlwiości jej odwiedzić i przekazać listu osobiście, to polecam go napisać i wysłać na poniższy adres:

Santa Claus
Santa Claus’ Main Post Office
Tähtikuja 1
96930 Arctic Circle
Finland

Jeśli chodzi o otrzymanie odpowiedzi zwrotnej, to niestety nie odnalazłam nigdzie informacji o tym, czy lapoński Mikołaj odpisuje. Przypuszczam, że jest to tylko list w jedną stronę, ponieważ mikołajowy urząd pocztowy jest dosłownie zasypywany ogromną ilością listów! Przychodzą one praktycznie z każdego zakątka świata i są napisane w najróżniejszych językach. Szacuje się, że Święty otrzymuje takich listów około 500 000 rocznie.

UK

Brytyjska Royal Mail, już od dłuższego czasu co roku w okresie przedświątecznym, zachęca do wysyłania listów do Świętego Mikołaja i co więcej, zapewnia ona otrzymanie odpowiedzi z Bieguna Północnego. Informacje o tym wydarzeniu są publikowane na oficjalnej stronie pocztowej, więc polecam ją śledzić jeśli zdecydujesz się wysłać list pod ten adres:

Santa / Father Christmas
Santa’s Grotto
Reindeerland
XM4 5HQ

Co więcej, w sytuacji braku odpowiedzi, Royal Mail, oferuje świąteczną kartkę do pobrania, którą możesz wydrukować i przekazać swoim uczniom. Od siebie dodam tylko, że aby mieć pewność otrzymania listu zwrotnego, warto poprosić znajomego mieszkającego na terenie Wielkiej Brytanii i wysłać list w większej (innej) kopercie do niego, aby ta osoba wysłała już prawdziwny list poprzez Royal Mail. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo otrzymania odpowiedzi. Nie będę ukrywać, że oznacza to trochę więcej zachodu, planowania i zredagowania listu znacznie wcześniej niż na początku grudnia.

THE UNITED STATES OF AMERICA

W Stanach Zjednoczonych, jedna z firm pocztowych, oferuje usługę otrzymania listu zwrotnego od Mikołaja wraz ze stemplem pocztowym z Bieguna Północnego. Dziecko pisze list do Świętego, jednakże zanim zostanie on wysłany, rodzic lub nauczyciel tworzy własną odpowiedź na ten list jako Mikołaj. Następnie, należy umieścić oba listy w kopercie, na której oprócz adresu Świętego, umieścisz adres zwrotny dziecka. Tak przygotowany list należy wysłać na poniższy adres:

Santa Claus
North Pole

Jeśli chodzi o Mikołaja z Ameryki, to obawiam się, że wysyłanie do niego listu z Polski nie ma większego sensu, ponieważ na oficjanej stronie firmy pocztowej, Postal Office, nie znalazłam żadnej informacji o tym, czy oferują swoją usługę również na cały świat. Co więcej, wysłałam do nich również maila z zapytaniem, jednakże od września nie dostałam od nich odpowiedzi. Dlatego też, nie polecałabym wysyłać listu do Mikołaja akurat w to miejsce. No chyba, że akurat mieszkasz w Stanach to wtedy pisz śmiało! 🙂

CANADA

W Kandzie funkcjonuje podobny program wysyłania listów do Świętego jak w Wielkiej Brytani i Stanach. Strona, na której znajdują się wszystkie najważniejsze informacje, jest zdecydowanie najbardziej przejrzysta i najłatwiej odszukać na niej odpowiedzi na frapujące nas pytania. Umieszczono tam sekcje listów prywatnych jak i grupowych napisanych przez uczniów, które należy wysłać na poniższy adres:

Santa Claus
North Pole
H0H 0H0
Canada

W okresie przedświątecznym, na stronie Canda Post, znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wysłania listów i jeśli chcesz być na bieżąco, to polecam ją śledzić mniej więcej od połowy listopada.

Z tych wszystkich miejsc, które opisałam powyżej, osobiście stawiam na wysłanie listów moich uczniów do Wielkiej Brytanii. Aby mieć pewność o tym, że otrzymamy zwrotną wiadomość, poprosiłam o pomoc znajomą mieszkającą niedaleko Londynu. Dam Ci znać, czy dotarł do nas list z Bieguna Północnego!

Mam nadzieję, że informacje, które zawarłam w tym wpisie okażą się dla Ciebie pomocne i Ty również razem ze swoimi uczniami zdecydujesz się napisać i wysłać list do Świętego Mikołaja!

Daj znać, pod który adres zdecydowałeś się wysłaś list!

A póki co, trzymaj się ciepło!

ZDJĘCIE GŁÓWNE: https://bit.ly/3Ato44p

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to