Zauważyłam, że na grupach dla nauczycieli często pojawiają się pytania o to, w jaki sposób napisać list do Królowej Elżbiety oraz co w nim zawrzeć. W tym wpisie chciałabym podzielić się z Tobą najważniejszymi informacjami o tym jak się do tego zabrać, co napisać, na co zwrócić uwagę i pod jaki adres wysłać list 🙂 Mam nadzieję, że rozwieje to Twoje wątpliwości.

Jeśli chciałbyś napisać do innego członka Rodziny Królewskiej niż Królowa Elżbieta, to więcej informacji znajdziesz w tym wpisie –> KLIK

1) O CZYM PISAĆ?

Powodów do napisania listu może być wiele i tak naprawdę można pod to podciągnąć wszystko, co tylko zechcesz. Zaczynając od rozpoczęcia nowego roku szkolnego, poprzez święta (Boże Narodzenie i Wielkanoc), kończąc na różnych okazjach, które są związane z życiem rodziny królewskiej. Najważniejsze z nich to:

21 kwietnia – narodziny Królowej

09 czerwca – oficjalne urodziny Królowej (obchodzone zawsze w drugą niedzielę czerwca)

10 czerwca – urodziny Księcia Filipa

20 listopada – ślub Królowej Elżbiety i Księcia Filipa (71 rocznica)

Tak naprawdę każda okazja do napisania listu jest dobra 🙂

Warto także napisać osobny list od siebie, nauczyciela, w którym możesz poprosić o jakieś szczegóły dotyczące życia Rodziny Królewskiej, zwyczajów panujących w pałacu lub dołączyć dokładne wyjaśnienie skąd wziął się pomysł, co przygotowali uczniowie etc.

2) JAK TO ZORGANIZOWAĆ W KLASIE?

Jeśli zamierzasz pisać list ze swoimi uczniami to masz dwie możliwości. Pierwszą z nich jest zlecenie jednemu uczniowi napisania listu w całości (możesz to zrobić poprzez głosowanie, ale od razu mogę Ci powiedzieć, że na pewno padnie na tą osobę, która najładniej pisze). Drugim sposobem jest zaangażowanie w tą akcję całej grupy, tak aby nikt nie czuł się pokrzywdzony. Z pewnością znalazłoby się w Twojej klasie/grupie więcej chętnych do pisania, więc warto dać szansę każdej osobie do zapisania chociaż jednego zdania. Razem z moją grupą wybraliśmy ten drugi sposób, ponieważ każdy uczeń miał takie same szanse i wszyscy jednakowo zaangażowali się w to zadanie.  Muszę przyznać, że było to dla nich trochę stresujące, bo każdy z uczniów chciał napisać jak najładniej potrafi, ale największym stresem było to aby nie zrobić błędu, bo wtedy trzeba będzie zaczynać pisać jeszcze raz. Jeśli jednak przytrafi się błąd, zawsze można wymyślić jakiś sposób, który nie tylko pozwoliłby zakryć błąd, ale także dobrze komponował się z całym listem.

3) JAKĄ FORMĘ LISTU WYBRAĆ?

To, że list piszemy w języku angielskim jest chyba oczywiste. W jakim stylu powinien być napisany? Warto zadbać o to, aby początek i zakończenie listu było formalne. Rozwinięcie może mieć nieco luźniejszą formę, ale nie musi. To zależy od wieku i umiejętności Twoich uczniów. Młodsze grupy mogą pisać w mniej formalnym stylu, natomiast starszych i bardziej zaawansowanych można zachęcać do układania zdań w stylu formalnym. Będzie to praktyczne wykorzystanie ich wiedzy i zdecydowanie sensowniejsza forma writingu niż ta, które tworzy się pod egzaminy.

4) JAK ZWRACAĆ SIĘ W LIŚCIE DO CZŁONKÓW KRÓLEWSKIEJ RODZINY?

Skoro już masz okazję do napisania, wiesz jak chcesz przeprowadzić to zadanie i w jakiej formie pisać to została Ci ostatnia rzecz, z którą musisz się zapoznać zanim zaczniesz – odpowiednie zwroty. Pisząc list do Królowej rozpocznij go słowami Your Majesty, w dalszej części możesz śmiało używać formy Madam. Jeśli  natomiast decydujesz się pisać do Księcia Filipa zacznij list zwrotem Your Royal Highness. Kolejnym razem używaj formy Sir. Co do zakończenia listu możesz wybrać pomiędzy dwoma zwrotami. Pierwszy z nich, który jest bardzo oficjalny i może być skierowany tylko do Królowej brzmi: Madam, I have to be Your Majesty’s humble and obedient servant.  Drugim sposobem jest zakończenie listu zwrotem, który jest znany każdemu i można go kierować do wszystkich członków rodziny królewskiej, są słowa:  Yours sincerely. 

5) GDZIE WYSŁAĆ?

Gdy list jest gotowy wystarczy go zaadresować i wysłać na poniższy adres:

Her Majesty The Queen

Buckingham Palace

London SW1A 1AA

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam Cię do napisania listu, a moje porady okażą się dla Ciebie przydatne.

Moja grupa wczoraj otrzymała odpowiedź! Uczniowie byli bardzo podeskcytowani (ja z resztą też 😀 ). Nie wierzyli, że ktoś z Pałacu im odpisze tylko byli przekonani, że zrobi to ktoś ze szkoły językowej. Muszę przyznać, że byli bardzo zdziwieni, gdy zobaczyli list hihihi i brytyjskie pieczątki.

Trzymaj się ciepło!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to