Ostatnio do grona polskich lauretów prestiżowej Nagrody Nobla dołączyła Olga Tokarczuk i właśnie z tej okazji Muchomor uaktalnił swoj tytuł Jak zdobyć nagrodę Nobla?. Bardzo się cieszę, że najnowsze wydanie trafiło w moje ręce, ponieważ jest to jedna z ciekawszych książek, jaka wpadła ostatnio w moje ręce. Nie tylko jest przepięknie zilustrowana, ale przede wszystkim ciekawie opowiedziana przez Katarzynę Radziwiłł, którą możesz kojarzyć również z książki Rozumiemy się bez słów. Dziś jednak, w pełni skupiam się na książce poświęconej laureatom Nagrody Nobla.

Przede wszystkim, książka rozpoczyna się od przybliżenia sylwetki Alfreda Nobla. Znajdziesz tam jego skróconą biografię, z której dowiesz się o jego dzieciństwie, teoriach oraz jego dynamicie. W dalszej części pierwszego rozdziału dowiesz się w jakich kategoriach przyznaje się Nagrodę Nobla oraz kto może zgłosić kandydata do nagrody. Ponadto, autorka wyjaśniam kim jest laureat i zdradza jak wygląda sama nagroda. Co więcej, autorka szczegółowo opisuje kto może dostać Nobla oraz kto przyznaje tą narodę i jak wygląda sama ceremonia wręczenia nagród.

Dalsza część książki podzielona jest na 6 rozdziałów, a każdy z nich to konkretna dziedzina w jakiej przyznawane są Nagrody Nobla. W każdej części, znajdziesz po krótce opisane sylwetki osób, które otrzymały tę prestiżową nagrodę od samego początku jej przyznawania. Ponadto, autorka przedstawiła czytelnikowi za co została wręczona nagroda konkretnej postaci lub laureatom.

Poniżej wypisałam rozdziały w kolejności jakie znjdują się w książce oraz ile osób i w jakich latach otrzymało Nobla w konkretnej kategorii:

 • POKOJOWA NAGRODA NOBLA: 13 osób od 1901-2014,
 • LITERATURA: 17 osób od 1905-2018,
 • MEDYCYNA: 9 osób od 1901-2010,
 • FIZYKA: 16 osób od 1901-2010,
 • CHEMIA: 12 osób 1908-1999,
 • EKONOMIA: 6 osób 1970-2012.

Pod koniec książki, autorka zostawiła czytelnikowi kilka otwartych pytań. Znajdzie tam miejsce na puszczenie wodzy fantazji odnośnie kolejnych wynalazków, przyszłych laureatów Nagrody Nobla lub zapisanie marzeń jakie kryją się w głowie czytelnika.

Osobiście jestem zachwycona tym tytułem. Lektura tej książki mnie wciągnęła i ciężko było mi się od niej oderwać. Dzięki Jak zdobyć Nagrodę Nobla? miałam okazję poznać jeszcze więcej wybitnych postaci, którym na przestrzeni wielu lat przyznano tą prestiżową nagrodę. Jeśli lubisz ciekawostki historyczne i naukowe lub interesujesz się biografiami i wynalazkami, to ta książka może Ci się spodobać!

ZALETY KSIĄŻKI

 • przejrzysty układ i budowa książki,
 • przepiękne opracowanie graficzne,
 • zachwycające ilustracje,
 • ciekawa i mądra treść, która robi wrażenie na czytelniku,
 • trudno oderwać się od lektury,
 • przedstawienie postaci w ciekawy dla czytelnika sposób.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Jak zdobyć nagrodę Nobla?
AUTORKA: Katarzyna Radziwiłł
ILUSTRACJE: Daniel de Latour
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 107
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: popularnonaukowe
JĘZYK: polski
WIEK: 8+
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to