Internet to potężne miejsce, w którym każdy może zarówno odszukać potrzebne informacje jak i podzielić się własnymi. W obecnych czasach dostęp do niego ma praktycznie każdy i do sieci może podłączyć się z najróżniejszych zakątków globu. Internet jest dosłownie w naszych rękach! 🙂

Aby jednak mądrze i umiejętnie korzystać z tej ogromnej bazy danych, należy poznać jej tajemnice oraz zasady bezpieczeństwa jakimi należy się kierować przy korzystaniu z Internetu. Jest to niesamowicie ważne, zwłaszcza gdy zaczynają z niego korzystać dzieci. Idealną pomocą dla rodzica może się w tym wypadku okazać książka Adama Wierzbickiego pt. Tajemnice sieci, która otrzymała wyróżnienie Świat Przyjazny Dziecku w kategorii „Książki dla dzieci”.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Głównymi bohaterami tej książki jest trójka przyjaciół z podstawówki, którzy powoli poznają Internetowy świat i jego możliwości. Wszystko zaczyna się od zadania domowego z przyrody, które zadała im nauczycielka lubiąca nietypowe i kreatywne projekty. Uczniowie muszą przygotować raport o zwierzętach, które kiedyś żyły w ich regionie lecz wyginęły. Przy tworzeniu go, mogą korzystać z informacji znalezionych w sieci.

Tajemnice sieci to tytuł, który w ciekawy sposób przedstawia dziecku czym jest Internet i jak bezpiecznie oraz odpowiedzialnie z niego korzystać.

BUDOWA KSIĄŻKI

Tajemnice sieci składają się z 7 rozdziałów. W poszczególnych częściach znajdziesz zarówno fabularne opisy jak i pytania skierowane do wirtualnego profesora. Jego odpowiedzi są pełne wyjaśnień i szczegółów, które mają pomóc uczniom korzystać z sieci. Są one bardzo przydatne i przyjaciele chętnie wcielają je w życie. Ponadto, na niektórych stronach książki możesz zauważyć dymki z wypowiedziami profesora. Znajdziesz tam wytłumaczenie pojęć jakie pojawiły się we wcześniejszych wypowiedziach. Na końcu każdego rozdziału, autor przygotował kilka ćwiczeń do wykonania przez czytelnika.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Książka ta powstała z myślą o dzieciach w wieku 9-13 lat, które to są dopiero na początku swojej przygody z Internetem i jeszcze wiele muszą się dowiedzieć aby mądrze i przede wszystkim bezpiecznie z niego korzystać. Co więcej, polecam się z nią zapoznać nauczycielom informatyki w szkole podstawowej i podsuwanie jej później swoim uczniom.

Poza tym, nawet dorośli czytelnicy – rodzice, opiekunowie, starsze rodzeńswto może skorzystać na lekturze tej książki, ponieważ sama odkryłam w niej kilka skrótów, których nie znałam 😀

MOJA OPINIA

Szczerze mówiąc, wcale się nie dziwię, że Tajemnice sieci otrzymały wyróżnienie w konkursie Świat Przyjazny Dziecku. Jest to naprawdę fantastyczna książka, którą przeczytałam jednym tchem. Co więcej, byłam przekonana, że sporo wiem o Internecie, jednakże ten tytuł pokazał mi kilka rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Z ogromną radością od razu wprowadziłam w życie niektóre skróty, a dzięki temu moje wyszukiwanie stało się jeszcze prostsze, szybsze i efetywniejsze. Dlatego też, uważam, że dzieci z pewnością skorzystają z wiedzy, jaka znajduje się w tej książce.

Ponadto, Tajemnice sieci uczą wielu innych ważnych umiejętności takich jak: szukanie sprawdzonych informacji, weryfikowanie źródeł i treści oraz co i jak publikować w Internecie aby być bezpiecznym i nie zdradzać o osobie wielu cennych danych. W tym miejscu pragnę jeszcze wspomnieć o tym, że autor bardzo dokładnie odwzorował realia jakie spotykają bohaterów książki, dzięki czemu czytelnicy z łatwością załapią więź porozumienia z Zośką, Aleksem i Kubą.

ZALETY KSIĄŻKI

  • OGROM wiedzy dotyczącej Internetu i bezpieczeństwa w sieci;
  • przystępny jezyk jakim posługuje się autor;
  • przekazywanie informacji za pomocą postaci profesora na zasadzie pytanie-odpowiedź;
  • możliwość zakupu ebooka lub wersji papierowej;
  • nauka krytycznego oceniania informacji znajdujących się w sieci oraz weryfikacji źródeł z jakich pochodzą;
  • pokazanie dzieciom jak bezpiecznie publikować informacje w social mediach;
  • zapoznanie czytelnika z metodami i stategiami wyszukiwania w przeglądarce internetowej.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Adam Wierzbicki
WYDAWNICTWO: Helion
LICZBA STRON: 152
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 9 – 13
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to