Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek w jaki sposób komunikują się zwierzęta i czy w ogóle to robią? Szczerze powiedziawszy, sama dotychczas nie zaprzątałam sobie tym głowy, jednakże gdy zobaczyłam zapowiedź książki Rozumiemy się bez słów od wydawnictwa Muchomor, to przyznaję tematyka mnie bardzo zaintrygowała.

Na lekcjach przyrody czy biologii żaden z moich ówczesnych nauczycieli nigdy nie poruszył tego tematu. Dlatego też z ogromną niecierpliwością i zainteresowaniem wyczekiwałam premiery muchomorowej nowości.

Lektura książki była bardzo mnie wciągnęła i udało mi się ją przeczytać podczas jednej drzemki Miłosza. W dzisiejszym wpisie, opowiem Ci o tej pełnej ciekawostek książek trochę więcej 🙂

KIM SĄ AUTORKI?

Autorką książki jest Katarzyna Radzwiłł, która nie tylko zajmuje się pisaniem (na swoim koncie ma również Historię kobiet oraz Jak zdobyć nagrodę Nobla), ale również jest założycielką wydawnictwa Muchomor.

Ilustracje do tej książki stworzyła Joanna Gębal, która zajmuje się nie tylko ilustracją książkową i prasową, ale również tworzy grafiki użytkowe. Na swoim koncie ma wiele projektów nie tylko dla wydawnictw.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Rozumiemy się bez słów to książka opowiadająca o komunikacji nie tylko pomiędzy zwierzętami, ale również roślinami. Autorka przedstawia wiele sposobów jak poszczególne gatunki przekazują sobie informacje. Rozmowy odbywają się bez słów, a do komunikacji wykorzystują dźwięki, gesty i zapachy.

BUDOWA KSIĄŻKI

Książka rozpoczyna się krótkim wstępem, a zaraz po nim znajdziesz poszczególne rozkładówkowe „rozdziały” poświęcone temu, jak wygląda komunikacja pomiędzy poszczególnymi zwierzętami i roślinami. Autorka przygotowała łącznie 20 opisów różnych gatunków.

BOHATEROWIE

Tak jak wspomniałam wcześniej, Rozumiemy się bez słów to książka, w której głównymi bohaterami są przedstawiciele różnych gatunków zwierząt i roślin. Poniżej rozpisałam jakie rodzaje fauny i flory autorka opisała:

  • ROŚLINY: akacja, kukurydza, las
  • INSEKTY: pszczoły, mrówki, świerszcze
  • PŁAZY: żaby
  • GADY: jaszczurki
  • RYBY (ogółem)
  • PTAKI: kacze jaja, sikorki, papugi, pawie, głuptaki przylądkowe
  • SSAKI: delfiny, wieloryby, słonie, koczkodany, wilki, konie

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Książka z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom zwierząt. Ponadto, z racji tego, że zawarto w niej wiele ciekawostek to nawet uczniowie szkoły podstawowej będą mogli zabłysnąć podczas lekcji przyrody.

ZALETY KSIĄŻKI

W szczególności ujęły mnie zwięzłe, ale bardzo interesująco zredagowane opisy „rozmów” poszczególnych zwierząt i roślin. Przyznaję, że sam temat, który zdecydowała się poruszyć autorka jest sam w sobie niezwykle ciekawy i bardzo się cieszę, że wzięła go na tapet.

Kolejną zaletą jest to, że Kasia zadbała o to, aby w swojej książce zawrzeć opisy nie tylko ssaków, ale również pomyślała o ptakach, mrówkach czy płazach. Największym dla mnie zaskoczeniem było jednak uwzględnienie w tej książce komunikacji pomiędzy roślinami, której istnienia nie byłam w ogóle świadoma.

Ostatnią rzeczą, na którą chciałam zwrócić uwagę są ogromne ilustracje. Podoba mi się to, że Asia zdecydowała się wykorzystać głównie jeden kolor i jego odcienie do konkretnego gatunku, który jest opisywany na rozkładówce.

REASUMUJĄC

Rozumiemy się bez słów to fantastyczna książka po brzegi wypełniona licznymi ciekawostkami dotyczącymi komunikacji pomiędzy zwierzętami i roślinami. Szczerze mówiąc, sama byłam zaskoczona niektórymi przedstawionymi w niej informacjami.

Lektura tej książki sprawiła mi ogromną frajdę i jestem przekonana, że przypadnie również do gustu mniejszym i młodszym czytelnikom, którzy są zainteresowani tematyką zwierząt.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Katarzyna Radziwiłł
ILUSTRACJE: Joanna Gębal
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 48
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  7+
CENA:  ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

View this post on Instagram

Ostatnio pokazywałam Wam tą muchomorową nowość na instastories, a dziś chciałabym powiedzieć Wam o niej coś więcej 😀 ⠀ ⠀ "Rozumiemy się bez słów" to książka opowiadająca o komunikacji nie tylko pomiędzy zwierzętami, ale również roślinami. Autorka przedstawia wiele sposobów jak poszczególne gatunki przekazują sobie informacje. Rozmowy odbywają się bez słów, a do komunikacji wykorzystują dźwięki, gesty i zapachy.⠀ ⠀ W szczególności ujęły mnie zwięzłe, ale bardzo interesująco zredagowane opisy „rozmów” poszczególnych zwierząt i roślin. Przyznaję, że sam temat, który zdecydowała się poruszyć autorka jest sam w sobie niezwykle ciekawy i bardzo się cieszę, że wzięła go na tapet.⠀ ⠀ Kolejną zaletą jest to, że Kasia zadbała o to, aby w swojej książce zawrzeć opisy nie tylko ssaków, ale również pomyślała o ptakach, mrówkach czy płazach. Największym dla mnie zaskoczeniem było jednak uwzględnienie w tej książce komunikacji pomiędzy roślinami, której istnienia nie byłam w ogóle świadoma.⠀ ⠀ Ostatnią rzeczą, na którą chciałam zwrócić uwagę są ogromne ilustracje. Podoba mi się to, że Asia zdecydowała się wykorzystać głównie jeden kolor i jego odcienie do konkretnego gatunku, który jest opisywany na rozkładówce.⠀ ⠀ "Rozumiemy się bez słów" to fantastyczna książka po brzegi wypełniona licznymi ciekawostkami dotyczącymi komunikacji pomiędzy zwierzętami i roślinami. Szczerze mówiąc, sama byłam zaskoczona niektórymi przedstawionymi w niej informacjami.⠀ ⠀ Lektura tej książki sprawiła mi ogromną frajdę i jestem przekonana, że przypadnie również do gustu mniejszym i młodszym czytelnikom, którzy są zainteresowani tematyką zwierząt.⠀ ⠀ TYTUŁ: Rozumiemy się bez słów⠀ AUTORKA: Katarzyna Radziwiłł⠀ ILUSTRACJE: @jg_illu⠀ WYDAWNICTWO: @muchomor.pl⠀ ___________⠀ #wydawnictwomuchomor #czytajdziecku #czytanieuzależnia #czytaniemojapasja #dzieckoczyta #czytamydzieciom #małaksiążkawielkiczłowiek #kidsbookstagram #bookstagrampolska #booklover #littlebookworm #rozkochajmydzieciwksiazkach #książkoholik #książkidladzieci #czytamdziecku #czytamzdzieckiem #aktywneczytanie #rodzicielstwobliskości #kochanieprzezczytanie #czytambokocham #całapolskaczytadzieciom #ksiazkidladzieci #czytanienieboli

A post shared by Karolina (@bookladanki) on

Przyjemnej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to