W tamtym roku, w okolicach Halloween, pisałam o dwóch upiornych historiach, dlatego też w tym roku musiała pojawić się choć jedna książka w tej tematyce! Padło na Księgi Mroku, które są pierwszą powieścią wydaną przez Babarybę.

Księgi Mroku, to pełna wartkiej akcji książka już dla dziesięcialtków, którzy lubią się bać i fascynują ich straszne historie pełne niewyjaśnionych zjawisk i wszelkiego rodzaju potworów i upiorów. Bohaterem książki jest młody nastolatek, Aleks, który lubi horrory i te wszystkie wcześniej wymienione przeze mnie rzeczy 😀 Przez swoje nietypowe zainteresowania, nie może on się wpasować do grupy rówieśników, którzy go nie akcpetują i przez to zamyka się on w swoim świecie zjaw, potworów i horrorów, a swoje przeżycia i emocje przelewa na strony Ksiąg Mroku, w formie krótkich opowiadań.

Pewnej nocy, Aleks wymyka się z mieszkania i wyrusza w początkowo nieznanym czytelnikowi kierunku, jednakże szybko okazuje się, że trafia on do całkowicie inne miejsca niż sam zamierzał. Wszystko przez to, że winda zatrzymuje się na 4 piętrze, gdzie słyszy on swój ulubiony horror oraz czuje zapach wyśmienitego jedzenia. Zwabiony tym do mieszkania 4E, okazuje się, że miejsce, w którym się znajduje jest magicznym więzieniem i aby przetrwać, musi pisać kolejne straszne opowiadania. Jego towarzyszką niedoli, która była już w tym mieszkaniu wcześniej jest nastolatka Jasmin, która początkowo dba tylko o siebie, ale później okazuje się, że pomiędzy Aleksem, a nią tworzy się niezwykła przyjaźń, dzięki której obie strony akceptują samych siebie i zaczynają wierzyć we własne umiejętności.

Po przeczytaniu, powyższego akapitu, być może zastanawiasz się gdzie ten strach i magia, ponieważ póki co nic takiego nie jest tam opisane. Po pierwsze – nie chcę za wiele zdradzać, a po drugie, zaraz podam Ci klika przykładów:

 • magiczne mieszkanie w środku wieżowca, które samo wabi do siebie dzieci,
 • czarownica, która wymusza obowiązki i pracę na nastolatkach,
 • ogromna i zaczarowana biblioteka pełna wielu książek,
 • kotka, która potrafi znikać,
 • wylęgnięcie się wielu zmutowanych robali w Zielonej Szkole,
 • ucieczka z mieszkania,
 • walka z czarownicą.

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tego, jak autorowi udało się przemyć wiele dodatkowych wątków w tej książce. Księgi Mroku, pod przykrywką horroru, poruszają wiele kwestii, które w okresie nastoletności często przejawiają się nie tylko wsród bohaterów, ale również czytelników.

O czym mowa? Zacznę od oczywistości, czyli siły przyjaźni. Aby znaleźć kogoś wyjątkowego, trzeba sobie zaufać i działać jak jedna drużyna. Kolejną nauką płynącą z Ksiąg jest szukanie własnej wartości, która często może być podkopywane przez docinki otoczenia. Liczy się jednak to, w co wierzymy i uznajemy za słuszne. Następną rzeczą jest to, żeby się nigdy nie poddawać oraz szukać innych możlwości by polepszyć swoją sytuację, która być może tylko pozornie okazuje się trudna. Warto też rozprawić się z własnymi lękami, bo one tylko nas blokują i sprawiają, że stoimy w miejscu, w wygodnej komfortowej bańce. Być może wyjście poza schemat jest tym, czego potrzebujemy?

Księgi Mroku to tytuł, od którego nie mogłam się oderwać. Jak już zaczynałam czytać, to nie chciałam przestawać, a niestety musiałam 😀 Jestem pod ogromnym wrażeniem tej historii, która wciąga już od pierwszych stron. Nie tak szybko udało mi się wpaść na możliwe zakończenie. W mojej głowie, ciągle kołatało się całkowicie co innego, niż to, co zaserwował autor. Oznacza to jedno – Księgi Mroku to GENIALNA książka. Taka unowocześniona baśń o Jasiu i Małgosi na wagę XXI wieku.

ZALETY

 • szybka i wartka akcja,
 • ciężko się oderwać od lektury,
 • książka posiada drugie dno i przekazuje pozytywne wartości dla czytelników,
 • strach jest kontrolowany,
 • unowocześniona wersja Jasia i Małgosi,
 • przystępna cena,
 • kilka autorskich opowiadań Aleksa w treści,
 • zapiski na bokach książki,
 • niesłabnąca ekscytacja podczas lektury.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: J. A. White
TŁUMACZENIE: Paulina Zagórska
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 320
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: powieść
JĘZYK: polski
WIEK: 10+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to