Notatki samobójcy to niezwykle aktualna książka w ostatnich czasach, tym bardziej, że liczba samobójstw wśród dzieci i nastolatków lub prób ich popełnienia zwiększa się z każdym rokiem. Dlatego bardzo się cieszę, że Nasza Księgarnia wzięła ten temat na tapet i wydała tę niezwykłą książkę.

Jeff to piętnastolatek, który znajduje się w szpitalu na oddziale psychiatrycznym. Trafił tam, po nieudanej próbie samobójczej. Jest to niezwykle błyskotliwy i inteligentny nastolatek, który uważa, że nie jest wariatem i nie do końca rozumie dlaczego znajduje się w tym samym miejscu co „czubki”. Odrzuca próby pomocy, a z racji tego, że jest dobrym obserwatorem, szybko udaje mu się zaadaptować w nowym miejscu i udawać, że czynnie uczestniczy w terapii.

Doktor, który się nim opiekuje (oraz pozostałymi nastolatkami), jest przezywany Kacem. Jeff ma codzienne sesje indywidualne oraz grupowe, podczas których psychiatra próbuje pomoc chłopakowi. Rozmowy z nastolatkiem są czasami dość trudne, bo Jeff jest zamknięty w sobie i nie chce za wiele zdradzać o swojej przyjaciółce Allie i jej chłopaku. Przez pierwsze kilka dni, pobyt w „wariatkowie” jest dla głównego bohatera bardzo trudny, bo zależy mu na tym, aby jak najszybciej opuścić to miejsce i wrócić do domu, jednakże rekonwalescencja trwa ponad 40 dni i dokładnie na taki okres czasu, tam zostanie.

Z czasem Jeff nawiązuje znajomości z innymi osobami, które również mają problemy lub inne uzależnienia. Te kontakty z rówieśnikami również są niejako elementem terapii, bo nawet podczas zwykłych rozmów, chłopak może zacząć patrzeć na swoje problemy i sprawy w inny sposób.

Książka jest niesamowicie wciągająca, czyta się ją naprawdę szybko. Napisana w niesamowicie błyskotliwy sposób. Notatki Jeffa są niezwykle przemyślane lub nawet ironiczne. Z każdą stroną czytelnik jest w stanie zaprzyjaźnić się z nastolatkiem. Proces terapii został przedstawiony praktycznie krok po kroku. Wraz z rozwojem akcji, widać jaką przemianę przechodzi główny bohater, który początkowo nie uważał się za „wariata” i nie oczekiwał pomocy, a z każdym dniem się jednak zmieniał i dojrzewał do tego aby dać sobie pomóc.

Książka zdecydowanie warta przeczytania!

ZALETY

  • porusza ważny temat;
  • przedstawia proces terapii i pomocy osobom z problemami psychicznymi;
  • niezwykle błyskotliwa;
  • szybko się ją czyta.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Michael T. Ford
TŁUMACZENIE: Maciejka Mazan
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
LICZBA STRON: 272
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK: 12+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Wpis powstał przy współpracy barterowej z:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to