Na mojej Miłoszowej półce z książkami nie mam za wiele takich pozycji, które zawierają więcej niż jedną bajkę. Zazwyczaj jedna książka to jedna osobna opowieść. Na rękach u jednej ręki jestem w stanie wyliczyć książki z bajkami.

W tym wpisie, chciałabym Ci przedstawić jedne z najbardziej wartościowych bajek jakie miałam okazję czytać w całym moim życiu. Wszystkie historie zawarte w książce są oparte na wzajemnym szacunku i empatii. Bardzo się cieszę, że Przyjaciele żyrafy znalazły się w mojej kolekcji i opowiem Ci o tej książce z największą przyjemnością.

KIM SĄ AUTOKRI I O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Książka powstała we współpracy Joanny Berendt i Anety Ryfczyńskiej. Pierwsza z nich jest akredytowanym coachem ICF PCC i oferuje wiele form możliwej współpracy. Joanna jest również odpowiedzialna za warsztaty i wykłady z Porozumienia bez Przemocy, a jej główna specjalizacja to rozwiązywanie konfliktów oraz mediacje.

Z kolei Aneta Ryfczyńska to autorka niesamowicie ciepłych książek dla dzieci oraz dorosłych. Pisze w prosty sposób o rzeczach bardzo ważnych i dających do myślenia.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Głównymi bohaterami książki jest żyrafa Bibi i jej najlepszy przyjaciel szakal Zenon. Oprócz tej dwójki, w poszczególnych bajkach będziesz miał okazję poznać:

  • zająca Feliksa i jego młodszego brata Kazia,
  • wiewiórki Laurę i Rozalkę,
  • jeżyka Szymona,
  • pana doktora borsuka i jego rodzinę,
  • jaszczura Franka,
  • lisa Leon,
  • jelonka Stasia.

I jeszcze kilka osób, które pojawiają się na dalszym planie bajek. Jak sam więc możesz zauważyć, będziesz miał okazję zapoznać się z różnymi zwierzętami zamieszkującymi Leśny Zakątek.

BUDOWA KSIĄŻKI

Na wyklejce książki możesz zapoznać się z czarno-białą mapą Leśnego Zakątka, miejsca, w którym wszystkim mieszkańcom zależy na dialogu pomiędzy sobą.

Słowo wstępne skierowane do młodszego i starszego czytelnika napisała główna bohaterka – żyrafa Bibi. Wyjaśnia w nim ona kim jest oraz jakimi wartościami kieruje się w swoim życiu.

Książka składa się z 16 rozdziałów, które czytane jeden po drugim tworzą spójną historię. Za pierwszym razem polecam przeczytać je po kolei, ale przy późniejszej lekturze możesz czytać te rozdziały, które Cię aktualnie interesują.

Każdy rozdział zakończony jest pytaniami i zadaniami do rozmów z dziećmi. Zazwyczaj znajduje się tam około czterech podpunktów, które rozwijają treści poruszane w danym rozdziale. Jest to prosty sposób, który zachęca do rozmowy na istotne tematy oraz uczy empatii i szacunku.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Przyjaciele żyrafy to książka skierowana zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Młodsi czytelnicy z radością będą poznawali nowe przygody jakie spotykają zwierzątka oraz od małego oswajali się z empatyczną postawą. Dorośli natomiast z pewnością będą niejako zmuszeni do refleksji dotyczącej dotychczasowej komunikacji i ich postawy jaka jej towarzyszy. Jednym słowem, na lekturze bajek skorzystają zarówno Ci młodsi jak starsi 🙂

KOLOROWANKA?

Być może autorki książki nie miały takiego zamysłu, ale według mnie, te czarno-białe ilustracje aż się proszą o pokolorowanie. Pomyślałam sobie, że można by zaangażować do tego swoją pociechę, aby mogła nie tylko wyżyć się artystycznie, ale również bardziej polubić z książką i zaprojektować ją całkowicie po swojemu, dzięki czemu będzie ona wspaniałą pamiątką w późniejszym czasie.

ZALETY KSIĄŻKI

Największą zaletą tej książki jest to, że autorki postawiły na krótsze bajki, które są łatwiejsze do przełknięcia już nawet dla najmłodszych czytelników. Dzięki temu, przeczytanie jednej na dobranoc nie zajmuje dużo czasu, a dodatkowo, jeśli Twoja pociecha nie ma ochoty jeszcze spać, możecie porozmawiać o tym, czego dotyczyła konkretna opowiastka.

Kolejną fajną rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę jest prostota sytuacji, które mają miejsce w poszczególnych historiach. Nie są to porywające przygody, które zapierają dech w piersiach, ale zwykłe i codzienne sytuacje. W ten sposób, dzieci mają wskazane możliwe i być może inne niż zazwyczaj rozwiązanie danej trudności, która może spotkać je w każdej chwili w ciągu zwykłego dnia.

Postawy bohaterów bajek, uczą maluchy szacunku i empatii względem drugiej osoby. Stawiają oni bowiem na wyjaśnianie problemów i szczere rozmowy o uczuciach obu stron, a nie tylko żądają natychmiastowego rozwiązania danej trudności, tak aby tylko jedna strona była zadowolna.

REASUMUJĄC

Przyjaciele żyrafy to zbiór bardzo mądrych bajek, a historie w nich opisane, spokojnie mogłyby się wydarzyć w codziennym życiu każdego z nas. Uczą najmłodszych czytelników jak radzić sobie ze wszystkimi uczuciami – nie tylko tymi pozytywnymi, ale również negatywnymi jak złość czy niechęć.

Zachowania przyjaciół Bibi jak i jej samej, są szczegółowo analizowane, dzięki czemu, dzieci uczą się wzorca zachowań oraz jak mają sobie radzić. Uważam, że Przyjaciele żyrafy to absolutny must have każdego rodzica.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKI: Aneta Ryfczyńska, Joanna Berendt
ILUSTRACJE:  Ewa Beniak-Haremska
WYDAWNICTWO: CoJaNaTo
LICZBA STRON: 120
ROK WYDANIA: 2018
KATEGORIA: bajka terapeutyczna
WIEK:  2+
CENA: ~ 40 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/PrzyjacieleZyrafy

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

View this post on Instagram

Dzień dobry w piątek! Dziś chciałabym pokazać Wam cudowną książkę jaką mam w domowej biblioteczce. Czytałam ją z ogromną przyjemnością i już nie mogę się doczekać kiedy wspólnie z Miłoszem będziemy z niej korzystać :)⁠⠀ ⁠⠀ Największą zaletą tej książki jest to, że autorki postawiły na krótsze bajki, które są łatwiejsze do przełknięcia już nawet dla najmłodszych czytelników. Dzięki temu, przeczytanie jednej na dobranoc nie zajmuje dużo czasu, a dodatkowo, jeśli Twoja pociecha nie ma ochoty jeszcze spać, możecie porozmawiać o tym, czego dotyczyła konkretna opowiastka.⁠⠀ ⁠⠀ Kolejną fajną rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę jest prostota sytuacji, które mają miejsce w poszczególnych historiach. Nie są to porywające przygody, które zapierają dech w piersiach, ale zwykłe i codzienne sytuacje. W ten sposób, dzieci mają wskazane możliwe i być może inne niż zazwyczaj rozwiązanie danej trudności, która może spotkać je w każdej chwili w ciągu zwykłego dnia.⁠⠀ ⁠⠀ Postawy bohaterów bajek, uczą maluchy szacunku i empatii względem drugiej osoby. Stawiają oni bowiem na wyjaśnianie problemów i szczere rozmowy o uczuciach obu stron, a nie tylko żądają natychmiastowego rozwiązania danej trudności, tak aby tylko jedna strona była zadowolona.⁠⠀ ⁠⠀ TYTUŁ: Przyjaciele żyrafy⁠⠀ AUTORKI: @anetaryfczynska Joanna Berendt⁠⠀ ILUSTRACJE: Ewa Beniak-Haremska⁠⠀ WYDAWNICTWO: @wydawnictwo_cojanato⁠⠀ ____________⁠⠀ #bajkioempatii #bajkidladzieci #bajkidladorosłych⁠⠀ #żyrafaBibi #szakalZenon #czytajdziecku #czytampolskichautorów #czytanieuzależnia #czytaniemojapasja #dzieckoczyta #czytamydzieciom #małaksiążkawielkiczłowiek #kidsbookstagram #bookstagrampolska #booklover #littlebookworm #rozkochajmydzieciwksiazkach #książkoholik #książkidladzieci #czytamdziecku #czytamzdzieckiem #aktywneczytanie #rodzicielstwobliskości #kochanieprzezczytanie #czytambokocham #całapolskaczytadzieciom #ksiazkidladzieci #czytanienieboli

A post shared by Karolina (@bookladanki) on

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to