To już kolejny tom z lubianej przeze mnie serii popularnonaukowej dla dzieci Co i jak?, który tym razem bierze na warsztat ludzkie ciało. Czytelnik dowie się z tej książki praktycznie wszystkiego co chciałby wiedzieć o tym jak funkcjonuje nasz orgaznizm, dlaczego jemy czy jak oddychamy. Ale po kolei 🙂

Wszystko rozpoczyna się od krótkiego wyjaśnienia czym jest ciało oraz z czego się składa. Autorka początkowo tylko pobieżnie opisuje najważniejsze informacje związane z ludzkim organizmem, aby w dalszej części dokładniej zapoznać małego czytelnika z poszczególnymi funkcjami i procesami jakie w nim zachodzą.

Dalej, autorka bierze na tapet konkretne dziecięce pytania i opisuje w jaki sposób działa np. układ pokarmowy oraz wyjaśnia dlaczego żywienie się tylko i wyłącznie słodyczami niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Dzięki temu płynnie przechodzi do wyjaśnienia roli zębów w naszym organiźmie. Kolejne rozkładówki poświęcone są tzw fizjologii, która w pewnym okresie czasu jest bardzo zabawna dla dzieci. Mowa tu oczywiście o bekaniu, pierdzeniu, sikaniu czy robieniu kupy. Dalej, autorka na tapet bierze temat krwi – jej krążenia po ciele oraz temu z czego się składa.

Kolejnym narządem jaki przedstawia autorka są płuca, a co za tym idzie w prosty sposób wyjaśnia na czym polega oddychanie i dlaczego jest tak istotne. Następnie, mały czytelnik dowie się za co odpowiada mózg i jak steruje całym ciałem za pomocą układu nerwowego. Pod koniec książki, znajdziesz informacje dotyczące zmysłów, czyli węchu, wzroku, smaku, słuchu i równowagi. W tej części książki, autorka poświęca również więcej miejsca skórze i dotykowi aby płynnie przejść do układu kostnego. Tutaj, dziecko dowie się z ilu kości składa się jego ciało, jak nazywają się poszczególne kośc i za co odpowiadają. Pod koniec książki, znajdziesz jeszcze rozkładówkę poświęconą mięśniom oraz ciąży. Na samym końcu, tak jak było w przypadku poprzednich tytułów znajdziesz krótkie podsumowanie, w którym autorka zebrała najważniejsze informacje.

Książka pomimo lekko zmienionego tytułu z DLACZEGO na JAK nie zawiera już więcej żadnych innych zmian. Ma dokładnie taką samą formę, budowę oraz sekcję „Zapamiętaj” na końcu książki. Taki sam styl ma również wypraska. Jeśli chodzi o zalety książek, to dokładniej opisywałam je przy okazju dwóch pierwszych części i jeśli chciałbyś się z nimi zapoznać, to możesz to zrobić w tym wpisie.

TYTUŁY WCHODZĄCE W SKŁAD SERII „CO I JAK?”

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Co i jak?
AUTORKA: Marta Krzemińska
ILUSTRACJE: Kamila Loskot
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 56
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: przyrodnicze, edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 3 – 9 lat
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to