Książki pop-upowe to zawsze dobry wybór jeśli chodzi o małe dzieci. One po prostu robią na nich niesamowite wrażenie! Wcale się nie dziwię, ponieważ niektóre z pewnością potrafią być zaskakujące.

Dziś chciałam pokazać Ci jedną z książek wchodzącą w skład serii Little snappers, które przedstawiają różne zwierzęta. Osobiście oprócz tej, posiadam jeszcze Snip snap i to była pierwsza książką, którą kupiłam i wykorzystywałam na swoich zajęciach językowych.

Dzięki Splish splash będziesz miał okazję zaznajomić swoje dzieci lub uczniów ze słownictwem związanym z morzem i zwierzętami, które tam mieszkają. Z pewnością ta książką uatrakcyjni Twoje lekcje z najmłodszymi 🙂

KIM JEST AUTOR?

Autorem książki jest Jonathan Litton, brytyjski pisarz, który tworzy głównie dla dzieci. Jego utwory są głównie wierszowane, jednakże czasem zdarza mu się używać prozy. W swoich książkach lubi wykorzystywać swoją wiedzę związaną z nauką aby edukować w tym zakresie już najmłodszych czytelników.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Książka nie ma jednoznacznie określonej fabuły, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby móc ją samodzielnie wymyślić i opowiedzieć. Malownicze ilustracje, pobudzają wyobraźnie i wręcz zachęcają do tego by snuć niesamowite opowieści o morskich zwierzętach.

BUDOWA KSIĄŻKI

Na każdej z pięciu rozkładówek, na prawej stronie znajduje się pytanie, a na lewej umieszczono ogromną klapkę (wielkości normalnej strony), która po podniesieniu ukazuje jakie zwierzę jest odpowiedzią na zagadkę.

Zanim jednak podniesiesz sprawdzisz co to za zwierzę, to na ilustracji znajduję się mała podpowiedź, aby ułatwić najmłodszym zgadywanki, zwłaszcza, że nie są one napisane zbyt prostym językiem.

Trzy klapy, otwierają się na bok, dzięki czemu książka robi się większa. Pozostałe dwie otwierają się w górę i na dół. Wszystkie zwierzęta pod nimi ukryte mają formę pop-up, co robi ogromne wrażenia na małych czytelnikach.

BOHATEROWIE

Bohaterami książki są zwierzęta zamieszkujące morskie głębiny. Autor zadbał o to aby czytelnik miał okazję zobaczyć 5 niesamowitych stworzeń, które ukrywają się w morskich wodach. Są to

 • krab,
 • ośmiornica,
 • żółw,
 • ryba,
 • rekin.

Dodatkowo, na ilustracjach znajdują się jeszcze:

 • rozgwiazda,
 • meduza,
 • krewetki,
 • konik morski,
 • różne kolorowe rybki.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Pod względem wizualnym, jest to książką zdecydownie dla młodszych dzieci w wieku powyżej 2 lat. Jednakże, jeśli chodzi o język, to powiedziałabym, że można z nią zaznajamiać nawet starsze dzieci, które chodzą do przedszkola lub uczęszczają do klas 1-3 szkoły podstawowej.

ASPEKT EDUKACYJNY

Książka w przyjemny oraz angażujący sposób wprowadza dzieci w świat morskich zwierząt, dzięki czemu maluchy mają okazję poznać słownictwo związane ze zwierzętami zamieszkującymi wody. Ponadto, idealnie sprawdzi się podczas letnich zajęć w przedszkolu jako ich urozmaicenie.

Aby książka się tak szybko nie znudziła, to podczas kolejnej lektury, możesz poprosić dzieci, aby wcielały się w poszczególne zwierzęta lub żeby wykonywały konkretne czynności jak je zobaczą np.:

 • krab – poruszają się po sali bokiem,
 • ośmiornica – łaskoczą się nawzajem, ruszają rękami jakby mieli macki,
 • żółw – ruszają się baaaaaaardzo powoli,
 • ryba – bardzo szybko truchtają w miejscu,
 • rekin – uciekają lub kryją się.

SŁOWNICTWO

scuttle, grab, seashell, tentacles, commotion, splish, fin, beware, snippy-snappy, wriggly, wiggly, cheeky, sneaky, dashing, darting, pointy

ZALETY KSIĄŻKI

 • piękne, proste i czytelne ilustracje,
 • możliwość odkrywania zwierząt, które ukryte są pod klapami,
 • format książki jest idealny dla małych dziecięcych rączek,
 • książka zawsze robi ogromne wrażenie na dzieciach,
 • słownictwo związane z oceanem i stworzeniami morskimi.

REASUMUJĄC…

Jest to przepiękna książka, która zawsze robi wrażenie na dzieciach. Zwłaszcza za pierwszym razem, ponieważ później już wiedzą, że na końcu znajduje się rekin (przed którym mogą się gdzieś ukryć lub uciekać). Rodzice i nauczyciele mogą się nią zainspirować do tworzenia niesamowitych projektów artystycznych oraz do snucia morskich opowieści o przygodach podwodnych stworzeń.

Uważam, że warto mieć ją w swojej kolekcji 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Jonathan Litton 
ILUSTRACJE: Kasia Nowowiejska
SERIA: Little Snappers
WYDAWNICTWO: Caterpillar Books
LICZBA STRON: 12
ROK WYDANIA: 2016
KATEGORIA: pop-up
JĘZYK: angielski
WIEK:  4+
CENA: ~ 40 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

View this post on Instagram

Hej, hej!⁠⠀ Dziś mam dla Was przepiękną anglojęzyczną książke, która zabierze Was i Wasze maluchy na morską przygodę! :D⁠⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ "Splish splash" w przyjemny oraz angażujący sposób wprowadza dzieci w świat morskich zwierząt, dzięki czemu maluchy mają okazję poznać słownictwo związane ze zwierzętami zamieszkującymi wody. Ponadto, idealnie sprawdzi się podczas letnich zajęć w przedszkolu jako ich urozmaicenie.⁠⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ Aby książka się tak szybko nie znudziła, to podczas kolejnej lektury, możesz poprosić dzieci, aby wcielały się w poszczególne zwierzęta lub żeby wykonywały konkretne czynności jak je zobaczą.⁠⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ Uważam, że jest to przepiękna książka, która zawsze robi wrażenie na dzieciach. Zwłaszcza za pierwszym razem, ponieważ później już wiedzą, że na końcu znajduje się rekin (przed którym mogą się gdzieś ukryć lub uciekać). Rodzice i nauczyciele mogą się nią zainspirować do tworzenia niesamowitych projektów artystycznych oraz do snucia morskich opowieści o przygodach podwodnych stworzeń.⁠⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ AUTOR: Jonathan Litton⁠⠀ ILUSTRACJE: Kasia Nowowiejska⁠⠀ WYDAWNICTWO: @caterpillar_books⁠⠀ __________⁠⠀ #książkianglojęzyczne #czytajdziecku #czytanieuzależnia #czytaniemojapasja #dzieckoczyta #czytamydzieciom #małaksiążkawielkiczłowiek #kidsbookstagram #bookstagrampolska #booklover #littlebookworm #rozkochajmydzieciwksiazkach #książkoholik #książkidladzieci #czytamdziecku #czytamzdzieckiem #aktywneczytanie #kochanieprzezczytanie #czytambokocham #całapolskaczytadzieciom #ksiazkidladzieci #czytanienieboli

A post shared by Karolina (@bookladanki) on

Przyjemnej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to