Należę do grona osób, które lubią Małego Księcia i byłam bardzo zaskoczona gdy zobaczyłam, że ukazuje się sfeminizowany tytuł nawiązujący do tej kultowej bajki. Autorką Małej Księżniczki jest Karolina Lewestam, która ma ogromne doświadczenie w pisaniu więc tym bardziej byłam ciekawa tego, co udało się jej stworzyć.

Słowem wstępu, w tym wpisie skupiam się tylko na Małej Księżniczce. Nie będę jej porównywać do Małego Księcia, ponieważ pomimo tego, że lubię tę książkę, to nie pamiętam jej w 100% i nie chcę tutaj zrobić niepotrzebnych błędów 🙂

Tytułowa Mała Księżniczka, mieszka na niewielkich rozmiarów planecie. Pewnego dnia, na planecie znalazło się małe nasionko, którym bohaterka postanowiła się zaopiekować. Po jakimś czasie, wyrósł z niego Tulipan, który stał się nowym towarzyszem Małej Księżniczki. Dziewczyna robi wszystko aby tylko był on szczęśliwy. Dba o niego najlepiej jak potrafi i poświęca mu wiele uwagi, jednakże on zdaje się tego w ogóle nie doceniać i ciągle jest niezadowolony. Tulipan nie zdaje sobie sprawy, z tego, że przykrość jaką on sprawia Małej Księżniczce powoduje, że zaczyna się w niej budzić ciemne Coś. Jest ona tym przerażona i nie chce aby Coś się wydostało na zewnątrz, dlatego postanawia ona opuścić swoją planetę i wyruszyć w podróż.

Zwiedza ona inne planety, na których mieszka wiele różnych osób. Na pierwszej, Mała Księżniczka poznaje Królową, na drugiej mieszkają mewy. Trzecia planeta spełniała każdą myśl dziewczynki. Dalej, bohaterka trafiała na różne planety. Niektóre z nich były puste, a inne zamieszkiwały kolejne osoby. Na samym końcu, trafiła na Ziemię, gdzie poznała Amelię, która utknęła na bezludnej wyspie. Nie będę dokładnie zdradzać historii Amelii, ponieważ tego wszystkiego dowiesz się z lektury Małej Księżniczki.

Nie będzie to chyba wielkim zaskoczeniem, jeśli powiem Ci, że książka została napisana w metaforyczny i bajkowy sposób. Można to z łatwością wywnioskować już po samym tytule. Co więcej, książka zaczęca do ponownej lektury. Za każdym razem można znaleźć w niej nowe wątki i przesłania, nad którymi warto się chwilę zastanowić. Czytając Małą Księżniczkę ponownie, za każdym razem można odkryć coś nowego.

A jakie przesłanie płynie z tej książki?

Przede wszystkim uczy ona tego aby być sobą. Nie musimy się dopasowywać do oczekiwań innych osób. Co więcej, autorce zależało na tym, aby czytelnicy dowiedzieli się, że każdy z nas kryje w sobie różne lęki. Duszenie ich w sobie sparwia, że ciągle tkwimy w niewygodnym dla nas miejscu i aby wyrwać się z tego marazmu warto spróbować się uwolnić, zaryzykować i stawić czoła własnym lękom. Dzięki temu możemy się wyzwolić i zrozumieć własne emocje i uczucia. Co ciekawe, autorka w genialny sposób przedstawiła słabości z jakimi często borykają się kobiety. Znajdują się one w postaciach zamieszkujących poszczególne planety. Możemy tam znaleźć lęk przed odrzuceniem czy chęć spełniania oczekiwań inncyh przez co zapominamy o sobie.

Mała Księżniczka to zdecydowanie książka dla wszystkich, niezależnie od wieku. Śmiało mogą sięgnąć po nią zarówno mali jak i starsi czytelnicy. Co więcej, jest naprawdę pięknie wydana. Twarda okładka, urocze ilustracje i nie za duża ilość tekstu. To wszystko sprawia, że po ten tytuł aż chce się sięgnąć. Ponadto, wielkość liter jest odpowiednia do samodzielnego czytania przez dzieci. Podoba mi się w niej to, że każdy zobaczy w niej coś innego, a to wszystko dzięki metaforom i filozoficznej treści. Co innego znajdzie w niej dorosły, a co innego odkryje w niej dziecko i to jest naprawdę niesamowite!

ZALETY KSIĄŻKI

  • piękne i urocze ilustracje,
  • możliwość odkrywania książki na nowo za każdym razem gdy ją czytamy,
  • wiele filozoficznych i metaforycznych odniesień,
  • wielkość liter jest dostosowana do samodzielnego czytania przez młodszych,
  • uniwersalne przesłanie płynące z książki,
  • zachęta do pozostania wiernym sobie i własnym ideałom.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Karolina Lewestam
WYDAWNICTWO: W.A.B.
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: literatura dziecięca, bajka
JĘZYK: polski
WIEK:  9+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to