Jak pewnie zdążyłeś zauważyć, jestem fanką gier i kryminałów. To właśnie one królują wśród moich wpisów z serialami. Jeśli chciałbyś się z nimi zpoznać, to zerknij do tej kategorii 🙂 Nic na to nie poradzę, że kryminały potrafią mnie tak wciągnąć! 😀

Ale, ale! Do brzegu! Bardzo się cieszę, że ta tematyka jest coraz bardziej powszechna i w oparciu o nią powstają nawet gry rodzinne! Jedną z takich gier jest nowość od Edgard Games. Jest to gra kooperacyjna, w której tworzy się niewiarygodne historie kryminalne, ale aby dowiedzieć się więcej, to musisz zapoznać się z dalszą częścią wpisu 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Śledztwo. Niewiarygodne historie znajduje się w średniej wielkości prostokątnym pudełku. Już sama okładka nawiązuje do tematyki gry i znajduje się na niej postać młodego detektywa z dociekliwym spojrzeniem. Oprócz tego, uroku dodaje jej taśma policyjna umieszczona na dole. W środku natomiast znajduje się:

 • 80 kart śledztwa:
  • 16 kart podejrzanych,
  • 16 kart miejsc,
  • 16 kart motywów,
  • 16 kart osób,
  • 16 kart przedmiotów.
 • 24 karty zbrodni,
 • 2 karty pytań,
 • 4 karty narracji,
 • 5 pionków.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest rozwikłanie śledztwa przez zespół śledczych, którzy w oparciu o „przesłuchanie” świadka, muszą odtworzyć przebieg przestępstwa. W grze liczy się współpraca i główkowanie, ponieważ dzięki temu gracze mogą rozwikłać kryminalną zagadkę.

PRZYGOTOWANIE

Aby móc cieszyć się rozgrywką, musisz wcześniej poświęcić chwilę, aby przygotować karty. Zacznij od podzielenia ich według kolorów, a następnie potasuj każdy z nich i ułóż wszystkie talie w pięciu stosach jeden pod drugim. Kolejność ma tutaj jednak duże znaczenie i musi być przestrzegana za każdym razem. Co więcej, każdy kolor ma znacznie i oznacza co innego. Poniżej możesz zobaczyć jak to dokładnie wygląda:

 • RÓŻOWY – oznacza sprawców przestępstwa;
 • NIEBIESKI – miejsca w których mogło dojść do przestępstwa, gdzie przetzrymywano ofiarę czy miejsce gdzie sprawca ukrył swój łup;
 • CZERWONY – są to przedmioty związane z przestępstwem,
 • ŻÓŁTY – oznacza wspólników, ofiary lub po prostu ludzi zamieszanych w popełnione przestępstwo;
 • MORELOWY – to kolor kart, na których nzjadują się motywy, jakie mogą kierować sprawcą.

Gdy wszystkie karty są już ułożone, to teraz należy odkryć po 4 karty z każdego koloru i ułożyć je w rzędzie obok poszczególnych stosów. Następnym krokiem, jest ustawienie pionków po lewej stronie zakrytych talii i potasowanie kart zbrodni (z szarym rewersem). Przy pierwszych rozgrywkach warto mieć również pod ręką karty pytań, na których znajdują się przykłady poprawnie i błędnie zadanych pytań. Dzięki nim, łatwiej będzie ułożyć własne pytania w trakcie rozgrywki.

Gdy już wykonasz powyższe czynności, to oficjalnie możesz cieszyć się rozgrywką 🙂

ZASADY GRY

FAZA PIERWSZA

Gracze ustalają kto z nich wcieli się w świadka. Gdy już to zrobią, gracz-świadek losuje jedną kartę zbrodni. Początkowo nie pokazuje jej swoim kompanom, którzy wcielają się w śledczych. Świadek spędza chwilę na zastanowieniu się, które postaci i przedmioty z wyłożonych kart, najbardziej mu odpowiadają i według niego pasują do zbrodni znajdującej się na karcie. Bez mówienia na głos, wybiera po jednej karcie z każdego rzędu. Kiedy jest już pewien co do swojej historii, przekazuje kartę zbrodni graczom-śledczym.

FAZA DRUGA

Zadaniem śledczych jest zadawanie odpowiednich pytań, na które świadek może odpowiedzieć tylko TAK lub NIE. Robią to po to, aby ustalić, które karty wybrał świadek. W tej fazie gry, śledczy po kolei przechodzą przez poszczególne kolory kart i gdy wspólnie ustalą kartę, która ich zdaniem została wykorzystana w opowieści świadka, kładą na niej pionek w odpowiednim kolorze. Gdy śledczy przejdą przez wszystkie kolory i ustalą wszystkie karty, to rozpoczyna się kolejna faza gry.

FAZA TRZECIA – ZAKOŃCZENIE

Jest to ostatni etap gry, w którym śledczy na podstawie wybranych kart próbują odtworzyć historię przestępstwa. Muszą oni pamiętać o tym, aby była ona jak najbliższa tej, którą wymyślił świadek. Gdy zespół śledczych uzgodni wspólną wersję, przedstawia ją świadkowi. Po jej usłyszeniu, świadek weryfikuje wersję śledczych i potwierdza ją lub w sytuacji, gdy coś się nie zgadza, prostuje i wyjaśnia nieścisłości.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Śledztwo. Niewiarygodne historie to gra rodzinna, w której liczy się kooperacja. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią rozwiązywać i tworzyć własne zagadki kryminalne. Dedykowana jest graczom powyżej 9. roku życia.

ZALETY

PLUSY GRYMINUSY GRY
– jest to gra kooperacyjna, która rozwija wyobraźnię;
– podpisy postaci są dwujęzyczne i jest to fajny sposób na wplecienie języka angielskiego do gry;
– elementy kryminalistyczne są dostosowane do młodego wieku odbiorcy;
– rozwija i wzbogaca słownictwo;
– zapoznaje z pojęciem argumentacji;
– gra jest humorystyczna;
– zawiera elementy science fiction;
– spora regrywalność, ponieważ śledztwo za każdym razem może wyglądać całkowicie inaczej;
– grafiki znajdujące się na kartach są genialne!
– osobiście dopatrzyłam się tylko jednej rzeczy, której mi brakuje i jest to jakiś mały notesik, dla świadka, gdzie mógłby zanotować sobie swoją historię i zapisać karty, które do niej wybrał.

MOJA OPINIA

Śledztwo. Niewiarygodne historie to świetna gra, która przypadnie do gustu wszystkim członkom rodziny. Nawet dziadkowie się w nią wciągną! Oprócz ciekawej tematyki nawiązującej do kryminałów, gra rozwija wiele edukacyjnych aspektów takich jak wyobraźnia, słownictwo czy składni. Bardzo przypadła nam do gustu i z pewnością sięgniemy po nią również podczas rodzinnych spotkań.

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: kooperacyjna, słowna
PROJEKTANT: Greg Gajek
ILUSTRACJE: Kamila Kozłowska
WYDAWNICTWO: Edgard Games
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2+
WIEK GRACZY: 9+
CZAS ROZGRYWKI: 15-20 min
CENA: ~ 45 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/SledztwoNiewiarygodneHistorie

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to