Zaledwie kilka dni temu dotarła do mnie nowość z mojej ulubionej serii Młodzi Przyrodnicy. Nie jest to jednak książka, którą możesz kojarzyć z wcześniejszych części. Tym razem jest to coś całkowicie innego i rzeczywiście jest nowością w tej serii, ponieważ Rozpoznaję ptaki jest znacznie obszerniejsze i nie znajdziesz w niej głównego bohatera, któremu możesz towarzyszyć przez całą lekturę.

W książce znajdziesz opisy poszczególnych ptaków, jakie możesz spotkać w Polsce. Co więcej dowiesz się w jakim środowisku one żyją i jak wygląda ich upierzenie. Ponadto, autorka przybliża małym czytelnikom informacje dotyczące pożywienia poszczególnych gatunków oraz przedstawia jak wygląda wychowywanie potomstwa przez najróżniejsze ptaki. W trakcie lektury, dowiesz się, jak wiele różni gatunki ptaków oraz co je łączy.

Na samym początku książki autorka umieściła niejako wprowadzenie do ornitologii poprzez podpowiedzi w jaki sposób czytelnik może przygotować się do obserwowania ptaków oraz co może się okazać przydatne. W dalszej części, dzieli się ona wskazówkami dotyczącymi śledzenia ptaków i podpowiada jak młody ornitolog powinien się zachować gdy zobaczy gniazdo z pisklętami. Kolejną rzeczą, na jaką zwraca uwagę autorka jest poprawne nazewnictwo poszczególnych części ciała ptaków. Jest to o tyle ważne i przydatne, ponieważ dzięki temu, łatwiej będzie dzieciom rozpoznawać gatunki, które uda im się spotkać.

Natomiast, jeśli chodzi o najważniejszą część książki, czyli opisy poszczególnych gatunków ptaków, to autorka poświęciła dwie rozkładówki na każdy gatunek, jaki umieściła w książce. Wszystkie minirozdziały mają identyczną budowę. Po lewej stronie znajdziesz ilustrację przedstawiającą ptaka, oraz jego nazwę po polsku i po łacinie. Ponadto, autorka opisała tam cechy charakterystyczne danego gatunku, takie jak dziób, nogi, szyję czy dymorfizm płciowy. Po prawej stronie znajdziesz natomiast informacje o siedlisku w jakim najczęściej możesz spotkać przedstawicieli danego gatunku oraz kalendarz roczny, w którym autorka opisuje charakterystyczne dla ptaka zachowania. Druga rozkładówka to bardziej szczegółowe opisy gniazd, ciekawostek, skojarzeń i powiedzonek związanych z konkretnym gatunkiem ptaków (np. bocian przynosi dzieci, coś spływa jak po kaczce). Ostatnią rzeczą jaką znajdziesz w tej części, jest umieszczenie listy podobnych gatunków ptaków oraz ilustracji, która może zobrazować dokładny wygląd ptaka.

Osobiście jestem zachwycona tą książką choć sama nie jest fanką ptaków. Dostrzegam jednak to, że obserwowanie tych zwierząt sprawia Miłkowi ogromną radość dlatego też, jestem przekonana, że książka za jakiś czas będzie w częstym użyciu. Na chwilę obecną, sama do niej zaglądam, żeby się doszkolić i poprawnie nazywać ptaki jakie spotykamy z Miłkiem na spacerze lub widzimy za oknem. Co więcej, niedługo ukaże się kolejna część tej książki i będzie ona poświęcona drzewom i naprawdę już nie mogę się jej doczekać.

ZALETY

  • piękne realistyczne ilustracje,
  • szczegółowe opisy poszczególnych gatunków,
  • cała masa ciekawostek i faktów z życia różnych gatunków,
  • zaznaczenie na mapie Polski występowania ptaków,
  • opis zachowań ptaków w poszczególnych porach roku lub konkretnych miesiącach,
  • autorka posługuje się prostym językiem dzięki czemu, młodzi ornitolodzy nie będą mieć trudności ze zrozumieniem informacji,
  • wyjaśnienie trudnych pojęć w banalny i zrozumiały sposób.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Młodzi przyrodnicy
AUTORKA: Patrycja Zarawska
ILUSTRACJE: Aleksandra Szpunar
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: dla dzieci, edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 6+
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to