Uwielbiam podróżować! I choć przez ostatnie 3 lata tkwiłam w domu, to moja miłość do podróży tylko się zwiększyła! Utrudniona możliwość wojaży spowodowana była pojawieniem się Miłka, a później koronawirusem, przez którego cały świat musiał się zatrzymać. No, ale na szczęście jakoś udało się nam przetrwać i podróżowanie powoli zaczyna być znowu bardziej dostępne.

Żeby jakoś przeżyć i przetrwać te kilka lat siedzenia w domu, starałam się śledzić jak najwięcej osób, które miały możliwość pokazywania innych zakątków świata oraz oglądałam wiele programów przyrodniczo-podróżniczych. Ba! Sięgałam nawet po książki żeby chociaż n chwilę wyrwać się myślami z 4 moich ścian. Moim najnowszym nabytkiem jest Atlas podróżników od Dwóch Sióstr, który zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. To właśnie z tej książki dowiedziałam się wiele o podróżach sprzed kilkuset lat, o których wcześniej nie słyszałam. Książka jest absolutnie niesamowita, a w dodatku przepięknie ilustrowana i mogę Cię zapewnić, że oczaruje Cię już od pierwszych stron.

W tym wpisie, postaram się jak najlepiej i najciekawiej opowiedzieć o tej książce i mam nadzieję, że Atlas podróżników przypadnie Ci do gustu 🙂

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Atlas podróżników to książka, z której dowiesz się o niesamowitych wyprawach i wielu dalekich podróżach, które kilka wieków temu, były niezwykle odważne. Autorka wybrała aż 11 podróżników i podróżniczek, którzy postanowili ruszyć w świat aby nie tylko zapełnić białe plamy na mapach, ale również z czystej ciekawości. Chcieli zobaczyć co kryje się dalej oraz jakie niesamowite rzeczy znajdują się za miejscami, które tak dobrze znali.

Co ciekawe, autorka przedstawia w tej książce wyprawy osób, o których nie uczy się w szkole i istnieje spora szansa, że o nich nie słyszałeś. Oprócz takich postaci, oczywiście nie mogło zabraknąć słynnego Marco Polo, Karola Darwina czy Bartolomeu Diasa. Jednakże są to jedyne znane na skalę światową postaci, jakie przewijają się w tej niezwykłej książce.

BOHATEROWIE

Jak łatwo możesz się domyślić, bohaterami tej książki są właśnie dzielni podróżnicy i odkrywcy, którzy odważyli się odbyć długą i męczącą, ale jednocześnie owocną podróż w celu poznania nowych kultur, odkrycia nowych dróg czy nowych gatunków roślin i zwierząt.

Tak jak wspomniałam wcześniej, autorka zdecydowała się przedstawić 11 osób, które przyczyniły się do rozwoju wielu nauk (nie tylko geografii) oraz sprawiły, że świat stał się mniej obcy. Wybór bohaterów jest dość zaskakujący, ponieważ o większości podróżników, w ogóle nie słyszałam. Co więcej, autorka zadbała o to, aby w książce zawrzeć prekursorów odkryć z różnych epok oraz tych, którzy nie przyczyniali się do upadku nowo odkrytych kultur.

Dlatego też, na stronach Atlasu podróżników, będziesz miał okazję przeczytać o Pyteaszu, który w IV wieku p.n.e. dotarł aż za Szkocję. Dowiesz się również jak chiński mnich, Xuanzang, w VII wieku dotarł aż do Indii. Co więcej, poznasz zakonnika, który w wieku 60 lat wyruszył w daleką podróż szpiegowską na polecenie samego papieża. Ponadto, przeczytasz nie tylko o wyprawie słynnego Marco Polo, ale również jego ojca i wujka, którzy sporą część swojego życia spędzili na podróżowaniu po Azji. Razem z Ibn Battutą, wybierzesz się w dłuuuuugą podróż aż do Indonezji, która trwała ponad 20 lat! Z kolei, z Bartolomeu Diasem wsiądziesz na statetk i pożegluejsz aż za sam koniec Afryki. W zestawieniu słynnych podróżników, nie mogło również zabraknąć pierwszej kobiety, która okrążyła świat. Była nią Jeanne Baret. Z Josephem Banksem, przemierzycie południowy Pacyfik, a razem z Humboldtem wybierzecie się w głąb Ameryki Południowej. Będziesz towarzyszył Karolowi Darwinowi w jego wyprawie, a Mary Henrietta Kingsley, udowodni Ci, że Afryka wcale nie jest taka straszna.

BUDOWA KSIĄŻKI

Książka rozpoczyna się od dłuższego wstępu, w którym to autorka wyjaśnia czytelnikowi skąd pomysł na tą książkę oraz opisuje i zachęca do wyobrażenia sobie, jak świat wyglądał kiedyś. Co ciekawe, wyjawia również powody, dla których tacy, a nie inni bohaterowie zostali przedstawieni w książce. Dalej znajdziesz już poszczególne rozdziały, poświęcone konkretnej postaci.

Rozkładówki tytułowe zawsze mają taką samą formę, czyli po lewej stronie znajdziesz piękną i barwną ilustrację, a po prawej, krótkie przedstawienie postaci. Na początku rozdziału, autorka zawsze starała się nakreślić jak wyglądał konkretny okres, w którym żyła dana postać, dzięki czemu łatwiej było później ułożyć sobie dalszą wiedzę o danym odkrywcy. Następna rozkładówka, to zawsze mapa przedstawiająca przebieg podróży oraz krótki opis miejsc, jakie udało się odwiedzić danej osobie. Oczywiście wszystko ma bardzo uproszczoną formę. Gdy czytelnik już dowie się gdzie podróżowała dana postać, to w dalszej części rozdziału autorka zdradza więcej szczegółów np. co zyskano dzięki tej wyprawie, jak podróżowano lub kto w niej uczestniczył.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Atlas podróżników to książka absolutnie dla każdego. Przypadnie do gustu fanom podróży, historii czy geografii oraz każdemu spragnionemu nowej wiedzy i ciekawostek. Będzie ona idealna zarówno dla małych czytelników, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej, a przy okazji zabłysnąć na lekcji oraz dla ich rodziców, którzy nie tylko zachwycą się pięknymi ilustracjami, ale przede wszystkim docenią wybór bohaterów książki.

ZALETY KSIĄŻKI

  • absolutnie zachwycające ilustracje, które robią wrażenie na czytelnikach,
  • ciekawy dobór podróżniczek i podróżników – autorka postanowiła zapoznać czytelnika nie tylko z tymi znanymi postaciami, ale również z odkrywcami, o których nie mówi się już tak często,
  • prosty i zrozumiały tekst,
  • cała masa niesamowitych ciekawostek,
  • ilustracje, które idealnie dopełniają treść, a miejscami zawierają elementy humorystyczne,
  • mapy podróży z zaznaczonymi miejscami oraz krótkie wyjaśnienie tego co wtedy się działo,
  • jest oparta na faktach, autorka nie koloryzowała historii, które w opisała w książce.

REASUMUJĄC…

Szczerze mówiąc, jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki, ale nie tylko pod względem treści, która jest naszpikowana ogromną ilością podróżniczych faktów, ale również pod względem oprawy graficznej. Czarne atramentowe ilustracje są niesamowite i fantastycznie kontrastują z pięknymi kolorowymi obrazami, które są lekko abstrakcyjne. Grafiki naprawdę są dopracowane w najmniejszym szczególe. Wracając jednak do treści książki, to muszę przyznać, że dobór postaci był strzałem w dziesiątkę. O większości podróżników nigdy wcześniej nie słyszałam, dlatego też bardzo się cieszę, że autorka postanowiła w swojej książce przybliżyć ich losy większemu gronu czytelników.

Od siebie naprawdę bardzo gorąco polecam zapoznać się z tą książką, ponieważ jest po prostu genialna i z pewnością nie pożałujesz jej lektury 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata
AUTORKA: Isabel Minhós Martins
ILUSTRACJE: Bernardo P. Carvalho
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 136
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: atlas, książki popularnonaukowe
JĘZYK: polski
WIEK:  8+
CENA: ~ 40 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to