Od kiedy polubiłam się z okresem starożytnym, chciałam zostać archeologiem żeby móc odkrywać tajemnice przeszłości. Postawiłam sobie wtedy za cel, że nauczę się łaciny, bo z pewnością będzie mi łatwiej. Na moje nieszczęście, nie miał mnie kto uczyć i dopiero w liceum znalazła się nauczycielka, która mogła podzielić się swoją wiedzą. Wiele znajomych zapisało się na jej zajęcia, które do tej pory pozytywnie wspominam.

Kolejną styczność z łaciną, miałam na studiach magisterskich i to była istna katorga. Nauczycielka była łacińską fanatyczką, która za cel obrała sobie, zrobienie z nas łacinników. Tym samym, skutecznie odebrała swoim studentom radość z nauki.

Pomimo tego, nadal lubię łacińskie sentencje, które można spotkać na każdym kroku i bardzo się cieszę, że wydawnictwo Druga noga, postanowiło wydać książkę niebędącą podręcznikiem, poświęconą temu językowi. Nolens volens czyli chcąc nie chcąc to nie tylko skarbnica łacińskich mądrości, ale również masa ciekawostek o znanych antycznych myślicielach i politykach.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Nolens volens czyli chcąc nie chcąc to książka przezabawna książka, która w całości poświęcona jest sentencjom łacińskim (i greckim). Jednakże, nie znajdziesz w niej tylko znanych haseł rzucanych przez tęgie umysły starożytności. Oprócz tego, z książki dowiesz się wielu ciekawostek z życia Archimedesa, Seneki czy Juliusza Cezara i jego następców.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Co tu dużo mówić, bohaterami książki są sentencje łacińskie. Jednakże autorka dorzuciła kilka greckich. W Nolens volens czyli chcąc nie chcąc znajduje się prawie 100 łacińskich powiedzonek, które do dziś są chętnie powtarzane na całym świcie. Nie od dziś wiadomo, że Rzymianie słynęli z konkretów oraz zwięzłych wypowiedzi, a rozwój literatury w starożytności i źródeł pisanych, pozwolił starożytnym skrybom to utrwalić, dzięki czemu po dziś dzień możemy korzystać z mądrości wielkich umysłów.

BUDOWA KSIĄŻKI

Nolens volens czyli chcąc nie chcąc rozpoczyna się od krótkiego wstępu, w którym autorka wyjaśnia czytelników. jak ogromną rolę odgrywała łacina w kształtowaniu się wielu języków. Na kolejnej rozkładówce, będziesz mógł przeczytać o tym, co skłoniło autorkę do stworzenia tej książki i muszę przyznać, że czytało się to z przyjemnością 🙂

Ogólnie, książka składa się łącznie z 9 rozdziałów, według których posegregowane są sentencje łacińskie. Dzięki temu autorka w logiczny i przemyślany sposób dzieli się z czytelnikiem swoją wiedzą. Poniżej możesz zobaczyć czego dotyczą poszczególne rozdziały:

 1. Słynne cytaty,
 2. Motta i dewizy,
 3. Budynki,
 4. Prawdy życiowe,
 5. Dobre rady,
 6. Medycyna,
 7. Pieniądze,
 8. Czas,
 9. Śmierć.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Nolens volens czyli chcąc nie chcąc to książka dedykowana wszystkim fanom łaciny i nie tylko. Spodoba się ona nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom. Co więcej, uważam, że przypadnie ona do gustu absolutnie każdemu i tak na dobrą sprawę, ta inteligentna i dowcipna książka powinna znaleźć się w każdym domu.

ZALETY KSIĄŻKI

 • język, którym posługuje się autorka jest lekki, pełen humoru i co najważniejsze przyjemnie i szybko się go czyta,
 • ogrom cytatów, którymi naszpikowana jest ta książka robi wielkie wrażenie na czytelniku,
 • widać, że łacina i jej sentencje są dla autorki czymś normalnym, ponieważ bardzo naturalnie wplata je w treść,
 • w książce, oprócz suchych łacińskich sentencji, znajduje się cała masa ciekawostek związana ze światem starożytnym oraz znanymi osobistościami, które żyły w ówczesnych czasach,
 • autorka w prosty sposób ukazuje wszechobecność łaciny w otaczającym nas świecie – łacińskie sentencje używane są na salach sądowych, znajdują się na budynkach czy przybierają formę dewiz,
 • ilustracje utrzymane w trzech głównych kolorach (niebieski, pomarańczowy i żółty) również są zabawne i podkreślają humor, który znajduje się w książce,
 • nauczyciele historii czy języka polskiego bez obaw mogą wykorzystać tą książkę na swoich lekcjach,
 • tytuł ten jest źródłem wiedzy dla dzieci, które interesują się starożytnością i chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o tej epoce.

REASUMUJĄC

Nigdy bym nie przypuszczała, że książka o łacinie okaże się tak fantastyczna. Choć mnie samej, język ten obrzydziła pewna pani profesor, to lektura Nolens volens czyli chcąc nie chcąc sprawiła, że popatrzyłam na łacinę przychylniejszym okiem. Co więcej, świetnie się bawiłam podczas lektury i udało mi się pochłonąć książkę praktycznie na raz.

Uważam, że autorka zrobiła kawał dobrej roboty tworząc tak fantastyczną książkę, do której można często zaglądać i zawsze odkrywać coś nowego 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Zuzanna Kisielewska 
ILUSTRACJE: Agata Dudek i Małgorzata Nowak
WYDAWNICTWO: Druganoga
LICZBA STRON: 112
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: historia, język polski
JĘZYK: polski
WIEK:  12+
CENA: ~ 35 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/NolensVolens_DRUGANOGA

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to