O Dubaju słyszał chyba każdy i w sumie wcale się nie dziwię, że o tym miejscu jest tak głośno. To jedno z najszybciej rozwijających się miast, które przyciąga tłumy ludzi. Jedną z takich osób jest Kinga Jesman, autorka książki pt. Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju.

Muszę przyznać, że ten tytuł mnie naprawdę miło zaskoczył. Przede wszystkim gdy tylko zaczęłam czytać, od razu poczułam się jakbym siedziała sobie z Kingą w jakiejś kawiarni, piła gorącą kawę i słuchała opowieści z jej dubajkiego życia. Szczerze to lekkie pióro i bardzo przyjacielski styl mnie zaskoczył (oczywiście na plus) i to sprawiło, że książkę pochłonęłam w dwa wieczory.

Pomimo tego, lekkiego stylu, książka jest reportażem, w którym autorka przedstawia czytelnikowi kilka sylwetek kobiet pochodzących z najróżniejszych środowisk i krajów. Opisywane postaci, Kinga miała okazję poznać osobiście dlatego też ich przedstawienie jest tak interesujące.

Kobiety tak jak wspomniałam, są od siebie diametralnie różne. Jedna z nich jest jest prawdziwą księżniczką, która zawsze dostaje to, o czym marzy. Inna z kolei wyjechała do Dubaju aby utrzymać swoją rodzinę. Z kolei Jemeńska Żona Idealna zakochała się w Arabie, który unikał ślubu z obawy przed swoją rodzicielką.

Historie przetaczane przez Kingę chwytają za serce, ponieważ praktycznie każda z nich mierzy się jakimiś trudnościami, których początkowo nie widać. Dopiero przy bliższym poznaniu, kobiety się otwierają i zdradzają co je trapi. Dla niektórych jest to bolesna przeszłość, a dla innych rozłąka z najbliższymi.

Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Momentami opowieści są zabawne, innym razem ma się ochotę płakać lub w jakiś sposób pomóc konkretnej postaci. To właśnie sprawia, że ten tytuł wciąga i jest tak bardzo autentyczny.

Jednakże ta książka jest nie tylko o tych kobietach. Kinga wplata w te opowieści również swoją historię o tym jak się odnalazła w tym mieście, jak szukała pracy oraz o miłości. Wbrew pozorom, nie jest tam tak kolorowo, a oszuści (nie tylko od podróbek luksusowych produtów) czają się na każdym kroku.

Dzięki tym wszystkim opowieściom, ta książka jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju i muszę przyznać, że jeszcze nigdy nie czytałam takiego reportażu, który uwidocznił wiele ciemnych plam tego lśniącego i idealnego (na pozór) miasta. Osobiście bardzo polecam, nie zawiedziesz się!

ZALETY KSIĄŻKI

  • lekki styl autorki;
  • książkę czyta się bardzo szybko i ma się wrażenie, że historie opowiadane są przez autorkę „przy kawie”;
  • przybliża wiele opowieści kobiet z najróżniejszych środowisk;
  • pokazuje uroki i blaski życia w Dubaju.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Kinga Jesman
WYDAWNICTWO: Editio
LICZBA STRON: 208
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA: reportaż
JĘZYK: polski
WIEK: 15+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to