D. jest ogromnym fanem F1 i gdy tylko zobaczyłam, że rebel wydaje Turbo, to wiedziałam, że ta planszówka na pewno mu się spodoba. I wcale się nie myliłam! Nie wiem tylko, któremu z moich chłopaków ta gra spodobała się bardziej, bo przez pierwsze kilka dni, siedzieli razem nad planszą i jeździli po niej bolidami 😀

Jak widzisz, możesz uznać to za jedną z pierwszych zalet tej gry. A czy Turbo oferuje coś jeszcze poza uroczymi bolidami i dobrą zabawą? Aby się tego dowiedzieć, czytaj dalej! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Turbo to naprawdę ogromna i bardzo ciężka gra. Swoją wielkością przypomnia Odmęty grozy, które już jakiś czas temu recenzowałam. Jeśli chodzi o grafikę, to jest ono naprawdę fantastyczna, tym bardziej, że ma taki retro vibe, który osobiście bardzo lubię.

Jeśli chodzi o komponenty, to są one dopracowane w najmniejszym detalu i szczególnie urzekają małe bolidy 😀 Resztę elementów, możesz zobaczyc na poniższym filmie 🙂

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Jak możesz łatwo wywnioskować po grafice i tytule, w grze Turbo wcielisz się w jednego z sześciu kierowców bolidu, który musi pokonać pozostałych graczy, aby zostać najelpszym kierowcą. Jak to w takich wyścigach bywa, trzeba przejechać odpowiednią liczbę okrążeń i uważać na swoich przeciwników, którzy również chcieliby zwyciężyć.

Podczas rozgrywki trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zawsze liczy się prędkość z jaką porusza się bolid, ale również technika jazdy po torze. A to już wymaga finezji! 😀

PRZYGOTOWANIE

ZASADY

Rozgrywka trwa przez kilka rund, podczas których gracze mogą wykonać 9 kroków (4 obowiązkowe i 5 zależnych od okoliczności):

 1. ZMIANA BIEGU
  W tym kroku gracz decyduje na jakim biegu będzie chciał przebyć daną rundę (można zmienić bezpłatnie o 1 do góry lub w dół lub wykorzystując kartę turbo o 2 do góry lub 2 w dół)
 2. ZAGRANIE KART
  W zależności od tego na jakim biegu jedziemy tyle kart z ręki zagrywamy zakrytych na obszar gry
 3. ODKRYCIE I PRZESUWANIE
  Każdy gracz po kolei odkrywa swoje karty, zlicza ich wartość i przesuwa swoją wyścigówkę o tyle pól na torze
 4. ADRENALINA
  Gracz, który jako ostatni przesuwa swoją wyścigówkę w danej rundzie, może zwiększyć swoją prędkość o 1 oraz otrzymuje dodatkowe chłodzenie
 5. REAKCJA
  W tym kroku gracz wykorzystuje symbole kart (dotyczy tylko graczy, którzy mogą wykorzystać symbole)
 6. AERODYNAMIKA
  Ten krok jest dostępny tylko dla gracza, który zakończy ruch obok lub za innym graczem. Można wtedy przesunąć swój bolid o 2 pola do przodu.
 7. SPRAWDZANIE ZAKRĘTÓW
  Jeśli w danej rundzie gracz przejedzie przez zakręt, należy sprawdzić, czy zrobił to z odpowiednią prędkością. Jeśli prędkość była za wysoka, musi zapłacić tyle kart turbo ile za szybko jechał.
 8. ODRZUCENIE KART
  Gracz może odrzucić karty, których nie chce w kolejnych rundach. Nie można odrzucić kart obciążenia oraz kart turbo.
 9. DOBIERANIE KART
  W tym kroku odrzuca się wszystkie karty z obszaru gry i dobiera na rękę aby mieć 7 kart na ręce.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie, kiedy pierwszy z graczy przekroczy linię mety po przejechaniu określonej liczby okrążeń.

CZAS ROZGRYWKI

Rozgrywka Turbo trwa około 60 minut w zależności od ilości graczy i liczby okrążeń danego toru.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Gra będzie z pewnością świetną rozrywką dla każdego fana sportów motorowych. Kilka świetnie przygotowanych plansz torów oraz niewielkie modele samochodów wyścigowych to coś co dodatkowo dodaje grze wyścigowego smaczku.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
– swietnie wykonanie
– kilka torów do wyboru
– figurki wyścigówek
– tryb jednoosobowy
– Możliwość grania nawet w 6 osób
– mały rozmiar figurek wyścigówek

MOJA OPINIA

Turbo to gra, którą warto mieć w swojej kolekcji, nawet kiedy nie jesteśmy ogromnymi fanami sportów motorowych. Proste zasady i dynamiczna rozgrywka sprawdzi się zarówno podczas wieczornych rozgrywek zaawansowanych graczy jak również przy niedzielnym obiedzie podczas rodzinnej rozrywki.

INFORMACJE O GRZE


MECHANIKA GRY: hand management
TYP GRY: wyścig
AUTOR: Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen
ILUSTRACJE: Vincent Dutrait
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 1 – 6
WIEK GRACZY: 10+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 60min
CENA: ~ 200 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to