Z jednej strony nie mogę się doczekać, kiedy Miłosz wejdzie w etap: MAMO, DLACZEGO?, a z drugiej strony jestem całkowicie świadoma tego, jakie to będzie męczące i prawdopodobnie upierdliwe 😀

Jako, że chciałabym móc udzielić mu możliwie jak największej ilości sensowych, rzeczowych i prawdziwych odpowiedzi (oczywiście dostosowanych do jego wieku) na jego pytania, postanowiłam się zacząć doszkalać i doczytywać różne ciekawostki ze świata zwierząt i przyrody.

Dlaczego deszcz pada? i Dlaczego słońce świeci?, to dwie najnowsze książki od wydawnictwa Wilga, które powstały z myślą zarówno o dzieciach jak i rodzicach, aby mogli oni wspólnie dowiadywać się DLACZEGO coś się dzieje.

W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć Ci, jakie ciekawostki możesz w nich znaleźć oraz jakie treści porusza w obu książkach ich autorka.

DLA KOGO SĄ TE KSIĄŻKI?

Książki z serii Co i jak? zostały stworzone po to, aby udzielić odpowiedzi na najbardziej zajmujące dzieci pytania. Autorka postarała się, aby w obu książkach, znalazło się jak najwięcej wiedzy podanej w ciekawy, przystępny i zachęcający do dalszej lektury sposób.

Odbiorcami książek są dzieci w wieku od 3 do 5 lat, jednakże uważam, że nawet starsze dzieci będą mogły spokojnie cieszyć się lekturą.

ZALETY KSIĄŻEK

  • książki poruszają tematykę przyrodniczą związaną ze zjawiskami atmosferycznymi i ruchem słońca,
  • w Dlaczego słońce świeci autorka, przybliża również wiedzę związaną z kosmosem,
  • książki czyta się szybko i przyjemnie, a podczas lektury wszystko jest zrozumiałe,
  • w obu książkach, zostały wyróżnione na niebiesko lub żółto niektóre słowa, które na końcu zebrano w dziale ZAPAMIĘTAJ jako formę podsumowania najważniejszych informacji, które autorka zawarła w książce
  • ilustracje są przyjemne dla oka idealnie dopełniają treść,
  • GENIALNA wyklejka, na której umieszczono pytania, które niejako zapowiadają o czym będziesz mógł poczytać w konkretnej książce

TYTUŁY WCHODZĄCE W SKŁAD SERII „CO I JAK?”

Dlaczego deszcz pada? – MARTA KRZEMIŃSKA

Dlaczego deszcz pada? to książka, która w prosty sposób wyjaśnia na czym polega to zjawisko atmosferyczne. Ponadto, autorka postanowiła umieścić w tej książce jeszcze wiele innych zagadnień, które są związane z deszczem. Przede wszystkim, książka rozpoczyna się od wyjaśnienia czym jest deszcz i skąd bierze się woda w niebie. Dzięki temu, czytelnik zapoznaje się z trzema stanami skupienia wody oraz poznaje jej obieg w przyrodzie.

W dalszej części książki, autorka zapoznaje czytelnika z rodzajami opadów (zarówno deszczu jak i śniegu) i pokazuje jak naprawdę wygląda spadająca z deszczowej chmury kropla. Co więcej, podczas lektury będziesz mieć szansę dowiedzieć się jakie rodzaje chmur występują w przyrodzie oraz nauczysz się rozpoznawać, które chmury zwiastują deszcz.

A skoro już o chmurach mowa, to w książce nie mogło zabraknąć wzmianki również o mgle. Autorka wyjaśniła czym różnią się opady od osadów i jakie rodzaje możesz zauważyć.

Pod koniec książki, znajdziesz informacje o tym w jakich miejscach na świecie pada najwięcej i najmniej deszczu oraz czym są lasy deszczowe i co je charakteryzuje. Na kolejnych stronach autorka postanowiła również opisać różne rodzaje pustyń.

Biorąc pod lupę temat deszczu, w książce nie mogło zabraknąć również opisania skrajności, czyli braku opadów (suszy) i ich nadmiernej ilości, która prowadzi do podtopień i powodzi. Książka kończy się pozytywnym akcentem pokazującym, że zabawy na deszczu czy śniegu są czymś fajnym i warto z nich skorzystać.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Co i jak?
AUTORKA: Marta Krzemińska
ILUSTRACJE: Kamila Loskot
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 55
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: przyrodnicze, edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 3 – 9 lat
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Dlaczego słońce świeci? – MARTA KRZEMIŃSKA

Dlaczego słońce świeci? to druga część serii Co i jak? i jak mówi sam tytuł, poświęcona jest WSZYSTKIEMU co wiąże się ze słońcem. Autorka rozpoczęła swoją opowieść od wyjaśnienia czym dokładnie jest największa gwiazda w naszym Układzie Słonecznym. Co więcej, odpowiedziała nawet na pytania związane z tym kiedy i jak powstało.

W dalszej części książki, znajdziesz dokładne opisy dotyczące tego jakie planety wchodzą w skład naszego Układu Słonecznego i czym on jest oraz co charakteryzuje orbitę ziemską. Ponadto, czytelnik przeczyta o tym jak ogromny wpływ na naszą planetę ma Słońce (zmieniające się pory roku, istnienie dnia i nocy).

Oprócz informacji dotyczących Ziemi, książka zawiera wiele kosmicznych ciekawostek dotyczących ciał niebieskich, innych planet, a nawet tego, gdzie znajduje się słońce we wszechświecie.

W Dlaczego słońce świeci? nie mogło zabraknąć informacji dotyczących zaćmień słońca oraz wybuchów, które mają na nim miejsce. Ci bardziej ciekawscy, powinni zostać usatysfakcjonowani po przeczytaniu rozdziału poświęconego temperaturze Słońca.

Ponadto, dowiesz się kim był Galileusz i skąd się biorą zorze polarne i czym jest warstwa ozonowa. Skoro mowa o słońcu, to nie mogło tu zabraknąć również wzmianki o Mikołaju Koperniku i jego teorii heliocentrycznej. Autorka postanowiła poruszyć także temat związany z energią słoneczną oraz podkreśliła jak ogromne znaczenie miało słońce już w starożytności.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Co i jak?
AUTORKA: Marta Krzemińska
ILUSTRACJE: Kamila Loskot
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 55
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: przyrodnicze, edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 3 – 9 lat
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to