Seria 8+2 wpadła mi w oko już jakiś czas temu, jednakże jakoś nie mogłam się do niej przekonać. Parokrotnie miałam ją w koszyku, jednakże za każdym razem jakoś tak się działo, że w sumie pomijałam jej zakup.

Jakiś czas temu, postanowiłam zgłębić temat i dokładniej poczytać opinie na temat tej serii. Już po kilku z nich, wiedziałam, że popełniłam ogromny błąd i dzięki uprzejmości wydawnictwa Dwie Siostry, mogłam na własnej skórze przekonać się, jaka ta seria jest fantastyczna!

Dlatego też w dzisiejszym wpisie przybliżę Ci historię, jaką skrywa pierwszy tom. 8+2 i ciężarówka to tom rozpoczynający siedmiotomową serię 8+2 o przygodach wielkiej rodziny – Mamy, Taty i ich ośmiorga dzieci. Pozostałe tytuły, które wchodzą w skład tej serii to:

8 + 2 i domek w lesie
8 + 2 i pierwsze święta
8 + 2 i Anton z Ameryki
8 + 2 i promenada babci
8 + 2 i wycieczka rowerowa do Danii
8 + 2 i Sztormowy Wiatr

KIM JEST AUTORKA?

Autorką książki jest Norweżka, Anne-Cath. Vestly, której twórczość cieszy się ogromną popularnością w swoim kraju. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków i dzieci z całego świata je pokochały. Najbardziej znana jest seria 8+2, która również doczekała się ekranizacji telewizyjnej i kinowej (w wersji norweskiej) oraz filmowej.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

W pierwszej części, czytelnik dopiero zapoznaje się z tą niesamowitą rodziną, a wszystko zaczyna się od tego, że pewnego dnia, ginie zielona ciężarówka, która zapewnia im utrzymanie. Jak łatwo się domyślić wszyscy są zdruzgotani, jednakże się nie poddają i postanawiają ją odszukać. Nie będzie to wielkim zaskoczeniem, jeśli zdradzę Ci, że ich poszukiwania przynoszą pozytywny skutek, jednakże ich ciężarówka jest lekko zmieniona i to wydarzenie zapewnia rodzinie same plusy.

Oprócz przygody z zaginioną ciężarówką, czytelnik dowie się jakie relacje łączą rodzinę i jej sąsiadkę z dołu oraz będzie świadkiem wielu niesamowitych przeżyć, które z pewnością go rozczulą i rozśmieszą. Co więcej, będzie towarzyszył rodzinie podczas wakacji nad morzem, a także spędzi sporo czasu w lesie, gdzie wydarzy się wiele dobrego.

W książce nie zabraknie również wycieczek i spacerów po mieście, a także bohaterskich zachowań oraz niespodziewanych zwrotów akcji.

BOHATEROWIE

Tak jak głosi tytuł książk i całej serii, bohaterami książki jest wielodzietna rodzina, składająca się z Mamy, Taty i ich ośmiorga dzieci, których imiona brzmią następująco:

  • Maren (12 lat),
  • Martin (10 lat),
  • Marta (9 lat),
  • Mads (8 lat),
  • Mona (6 lat),
  • Milly (5 lat),
  • Mina (4 lata),
  • Morten (2 lata).

Oprócz nich, w książce pojawia się również Babcia, a także sąsiadka Hulda i Henryk. Po jakimś czasie do tej gromadki dołącza jeszcze jamnik o imieniu Rurek.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Seria 8+2 dedykowana jest dzieciom powyżej piątego roku życia. Jednakże osobiście polecam ją absolutnie WSZYSTKIM. Zarówno dorośli jak i dzieci będą czerpały przyjemność z lektury książek i poznawania coraz to nowych przygód rodziny i jej przyjaciół.

ZALETY KSIĄŻKI

Książka opowiada o codziennym życiu wielodzietnej rodziny. Znajdziesz tu wiele zabawnych sytuacji, które tak na dobrą sprawę, mogą przydarzyć się każdemu w codziennym życiu. To sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie.

Kolejną zaletą jest ukazanie rodzinnych relacji w bardzo ciepły sposób. Wydawać by się mogło, że ogarnięcie tyle dzieci będzie prawdziwym wyzwaniem i nie obejdzie się bez złych humorów, zszarganych nerwów czy złości. Tymczasem, autorka przedstawiła tu bardzo empatyczne, pozytywne i ciepłe podejście wszystkich. Oczywiście to nie jest tak, że rodzina się nie złości – bo i takie sytuacje się zdarzają, ale to jak sobie radzą z tymi negatywnymi emocjami jest naprawdę godne podziwu i warte skopiowania we własnym domu.

REASUMUJĄC…

8+2 i ciężarówka to fantastyczna książka, którą pokochałam już od pierwszych stron. Szczerze mówiąc, z pewnością zakupię kolejne części aby mieć cały komplet w mojej domowej biblioteczce. Jest to ciepła opowieść o rodzinie, która pozytywnie i z szacunkiem podchodzi do wszystkiego, co daje im los. Każdą niedogodność są w stanie przemienić w coś pozytywnego, a to nie jest łatwa sztuka.

Bardzo, bardzo, bardzo, bardzo polecam! 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Atte små, to store og en lastebil
SERIA: 8 + 2
AUTORKA: Anne-Cath. Vestly
ILUSTRACJE: Marianna Oklejak
TŁUMACZENIE: Adela Skrentni
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 236
ROK WYDANIA: 2015
KATEGORIA: opowieść
JĘZYK: polski
WIEK:  5+
CENA: ~ 30 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-8__2_i_ciezarowka.html

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

View this post on Instagram

⁠Hejka w poniedziałek! Dziś chciałam pokazać Wam naprawdę świetną książkę, której lektura będzie bawić zarówno Was, jak i Wasze pociechy :D⁠⠀ ⁠⠀ Jest to "8+2 i ciężarówka", książka opowiadająca o 10cio, a nawet 12osobowej rodzinie! 😀 W pierwszej części, czytelnik dopiero zapoznaje się z tą niesamowitą rodziną, a wszystko zaczyna się od tego, że pewnego dnia, ginie zielona ciężarówka, która zapewnia im utrzymanie. Jak łatwo się domyślić wszyscy są zdruzgotani, jednakże się nie poddają i postanawiają ją odszukać. Nie będzie to wielkim zaskoczeniem, jeśli zdradzę Ci, że ich poszukiwania przynoszą pozytywny skutek, jednakże ich ciężarówka jest lekko zmieniona i to wydarzenie zapewnia rodzinie same plusy.⁠⠀ ⁠⠀ Oprócz przygody z zaginioną ciężarówką, czytelnik dowie się jakie relacje łączą rodzinę i jej sąsiadkę z dołu oraz będzie świadkiem wielu niesamowitych przeżyć, które z pewnością go rozczulą i rozśmieszą. Co więcej, będzie towarzyszył rodzinie podczas wakacji nad morzem, a także spędzi sporo czasu w lesie, gdzie wydarzy się wiele dobrego.⁠⠀ ⁠⠀ W książce nie zabraknie również wycieczek i spacerów po mieście, a także bohaterskich zachowań oraz niespodziewanych zwrotów akcji.⁠⠀ ⁠⠀ Książka opowiada o codziennym życiu wielodzietnej rodziny. Znajdziesz tu wiele zabawnych sytuacji, które tak na dobrą sprawę, mogą przydarzyć się każdemu w codziennym życiu. To sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie.⁠ Z pewnością sięgnę po kolejne części :D⁠⠀ ⁠⠀ TYTUŁ: 8+2 i ciężarówka⁠⠀ AUTORKA: Anne-Cath. Vestly⁠⠀ ILUSTRACJE: @marianna.oklejak⁠⠀ WYDAWNICTWO: @dwiesiostry⁠⠀ ________⁠⠀ #8plus2iciężarówka #AnneCathVestly #czytajdziecku #czytanieuzależnia #czytaniemojapasja #dzieckoczyta #czytamydzieciom #małaksiążkawielkiczłowiek #kidsbookstagram #bookstagrampolska #booklover #littlebookworm #rozkochajmydzieciwksiazkach #książkoholik #książkidladzieci #czytamdziecku #czytamzdzieckiem #aktywneczytanie #rodzicielstwobliskości #kochanieprzezczytanie #czytambokocham #całapolskaczytadzieciom #ksiazkidladzieci #czytanienieboli

A post shared by Karolina (@bookladanki) on

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to