Przygodę z książkami z serii Oto jest… zacznę niechronologicznie, ponieważ w dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawić Ci czwarty tom książek autorstwa Miroslava Šaška, czyli Oto jest Nowy Jork.

Podczas lektury tej książki będziesz miał możliwość wybrać się na spacer po największym mieście Stanów Zjednoczonych. Z łatwością poczujesz jego niesamowity i nieprawdopodobny klimat jaki panował w Wielkim Jabłku z przełomu lat 50. i 60. To wszystko jest możliwe dzięki przepięknym ilustracjom, które zachwycają czytelników już od ponad 50 lat!

KIM JEST AUTOR?

Miroslav Šašek to czeski ilustrator i malarz tworzący do 1980 roku. Z wykształcenia był architektem, jednakże serią Oto jest… zyskał międzynarodową sławę jako autor książek dla dzieci. W 1948 roku przeprowadził się do Monachium, gdzie pracował. Podczas wakacji spędzanych w Paryżu wpadł na pomysł książki Oto jest Paryż. Była ona początkiem serii książek o wielkich miastach. Została wydana w 1959 roku, a dwie kolejne książki według New York Times, czyli Oto jest Nowy Jork i Oto jest Londyn, zostały uznane za Najlepsze Książki Ilustrowane w latach 1959 i 1960.

Łącznie w skład serii wchodzi aż 18 tomów.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Historia Oto jest Nowy Jork rozpoczyna się już w 1626 roku, gdy jeden z Holendrów przybyłych do Nowego Świata, kupił od Indian wyspę Manhattan za towary o wartości… 24 dolarów.

Następnie, autor od razu przeskakuje do współczesnych sobie czasów, czyli lat 50. Od tego momentu bardzo dokładnie pokaże Ci największe miasto na zachodniej półkuli.

Oprócz możliwości zobaczenia najwyższych budynków i podzielenia się z Tobą krótkimi informacjami związanymi z ich powstaniem i wysokością, dowiesz się również jak ogromną sieć ulic ma to miasto. Ponadto, zahaczysz też o port oraz będziesz mógł zrobić zakupu w największym sklepie na świecie lub w mniejszych sklepach z najróżniejszych zakątków świata.

Nie zabraknie Ci możliwości nawiązania przyjaźni z innymi ludźmi, którzy zamieszkują różne dzielnice Nowe Jorku. Oprócz tego, podczas zwiedzenia , usłyszysz wiele obcych języków. Jeśli się zmęczysz, będziesz mógł odpocząć w Central Parku lub wyjechać na taras widokowy jednego z drapaczy chmur. Przemieszczanie się po tym mieście może być trochę uciążliwe, ponieważ są tu OGROMNE korki uliczne.

Nowy Jork jest pełen atrakcji. Nie chcę zdradzać ich wszystkich, ponieważ chcę żebyś się o tym sam przekonał.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Bez wątpienia bohaterem książki jest ciągle tętniące życiem miasto – Nowy Jork. Możesz zobaczyć je w całej okazałości. Od największego portu, w którym cumują olbrzymie statki, aż po malutkie sklepiki z różnych części globu. Oprócz tego, Šašek zilustrował i zapoznał Cię z kilkoma najbardziej znanymi dzielnicami. Ponadto, w książce nie mogło również zabraknąć informacji o mostach, wszakże Nowy Jork miał swój początek na wyspie Manhattan.

CIEKAWOSTKI

Autor poprzez swoje niesamowite ilustracje pokazuje Ci różnorodność Nowego Jorku oraz dzieli się z Tobą wieloma ciekawostkami dotyczącymi tej gigantycznej metropolii. Po lekturze książki dowiesz się dlaczego na ulicach co kawałek znajdują się hydranty oraz jak dużo ich jest. Jestem bardzo ciekawa czy znasz genezę nazwy najsłynniejszej ulicy giełdowej – Wall Street. Dowiesz się tego właśnie z tej książki! 🙂

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Nie jest to książka tylko dla dzieci. Z pewnością spodoba się również dorosłym, którzy marzą o podróży do Nowego Jorku lub są po prostu zainteresowani kulturą Stanów Zjednoczonych. Co więcej, uważam, że nauczyciele języka angielskiego również zostaną oczarowani tymi eleganckimi i pełnymi humoru ilustracjami.

ASPEKT EDUKACYJNY

Według mnie, książka ma w sobie spory potencjał edukacyjny. Jako, że uczniowie mogą zapoznać się z miastem sprzed ponad 50 lat, to spokojnie można to wykorzystać na lekcji. Aż się prosi o zrobienie porównania Nowego Jorku z 1959 roku i czasów teraźniejszych. Na przestrzeni tylu lat zmieniło się przecież tak wiele!

Ponadto, można pociągnąć ten temat jeszcze dalej – w kierunku futurystycznym. Zapytać uczniów jak to miasto jeszcze się zmieni w ciągu kolejnych 50 lat. Po prostu niech będą kreatywni. Mogą przedstawić swoją wizję Nowego Jorku jako wypracowanie, rysunek (młodsi uczniowie) lub wypowiedź ustną. Zaszalejcie!

Kolejne pomysły przedstawię Ci we wpisie dotyczącym książki Oto jest Londyn.

ZALETY KSIĄŻKI

Jeśli pozostałe książki z serii Oto jest… są tak wspaniałe jak ta, to wcale się nie dziwię, że przyniosły czeskiemu autorowi ogromną sławę. Pomimo małej ilości tekstu, czyta się ją przyjemnie i ma się do niej ochotę wracać i wracać. Nie mam pojęcia w jaki sposób Šašek to zrobił, ale podczas czytania ciężko jest przestać się uśmiechać.

Jako że Nowy Jork jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast, to niestety część informacji się przedawniła, jednakże na końcu książki, naniesiono wszystkie zmiany jakie zaszły od momentu pierwszego wydania książki.

Nowy Jork przedstawiony został jako barwne miasto, gdzie znajdzie się miejsce dla każdego. Nie jest on szarym i ponurym skupiskiem betonowych wieżowców i pnących się góre drapaczy chmur. Ilustracje pokazują jak wiele się tam dzieje i jakie możliwości daje mieszkańcom to ogromne miasto.

REASUMUJĄC…

Jestem całkowicie zachwycona tą książką. Spodziewałam się czegoś całkowicie innego, a dostałam prawdziwą perełkę nie tylko pod względem ilustracji, ale również treści, której wcale nie ma tu tak dużo. Przez całą lekturę, miałam nieodpartą pokusę wskoczenia w książkę i przeniesienia się do „starego” miasta aby móc je zobaczyć na własne oczy 🙂

Uważam, że koniecznie warto się zapoznać chociaż z jedną książką autorstwa Miroslava. Mają one swój niepowtarzalny i niepodrabialny klimat.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: This is New York
AUTOR: Miroslav Šašek
ILUSTRACJE: Miroslav Šašek
TŁUMACZENIE: Katarzyna Domańska
SERIA: Oto jest…
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 56
ROK WYDANIA: 2015
KATEGORIA: kulturowe
JĘZYK: polski
WIEK:  4+
CENA: ~ 28 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/OtoJestNowyJork

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE!

Jestem bardzo ciekawa, czy słyszałeś o tej serii. Jeśli tak, to daj znać, czy czytałeś jedną z książek Šaška.

Trzymaj się ciepło!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to