W dzisiejszym wpisie, chciałabym przedstawić Ci trzy książki, z serii To ja … , które zostały wydane przez Grupę Cogito. Są one w całości poświęcone ssakom, którym autorzy udzielili głosu, aby same mogły opowiedzieć dzieciom ich historię pochodzenia, a nawet przybliżyli niektóre mniej lub bardziej zaskakujące zwyczaje.

ZALETY KSIĄŻEK

Książki z tej serii mają na celu nie tylko przybliżenie podstawowych informacji dotyczących tego, gdzie i jak długo żyją poszczególne zwierzęta, ale również zapoznanie się z niesamowitymi ciekawostkami i faktami z ich życia.

Autorzy, z ogromną pasją opowiadają o zwierzętach, poprzez nadanie im własnego głosu, przez co dzieci mają wrażenie, że bohaterowie książek, sami opowiadają im o swoim życiu. Ponadto, wszystkie trzy części zostały napisane w przystępny i ciekawy sposób, a informacje, które są zawarte w książkach, są dostosowane do młodego wieku czytelników.

Kolejną rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę jest to, że wszyscy autorzy podkreślają zagrożenia płynące ze strony człowieka. Dzięki temu w prosty i zrozumiały dla dzieci sposób, uświadamiają je, że zwierzęta najlepiej czują się na wolności i nie warto im jej odbierać.

JAK ZBUDOWANE SĄ TE KSIĄŻKI?

W każdej książce znajduje się 11 rozdziałów, w których przedstawione są ciekawostki z punktu widzenia danego ssaka. Ostatnie dwa rozdziały, również zawierają niesamowite fakty dotyczące poszczególnych zwierząt, jednakże opowiedziane zostały z punktu widzenia trzeciej osoby.

Pod koniec książki zawsze znajduje się sekcja Do poczytania i obejrzenia, w której znajduje się jeszcze więcej książek i filmików, poświęconych danemu ssakowi. Jest to super opcja dla dzieci, które chciałyby jeszcze dokładniej poznać przedstawione w książkach zwierzęta. Dzięki temu, również rodzice nie muszą spędzić godzin na szukaniu dodatkowych książek.

Ilustratorzy dopracowali każdy szczegół książki i nawet wyklejka zawsze jest dopasowana kolorystycznie i tematycznie do zwierzątka, któremu dedykowana jest książka.

To ja, JEŻYK – Maja Kuczerska

Pierwszą książką, którą chciałabym Ci przedstawić jest To ja JEŻYK, autorstwa Mai Kuczerskiej. Została napisana w narracji pierwszoosobowej z punktu widzenia małego jeżyka. Opowiada on o rzeczach bardzo oczywistych (z jeżowego punktu widzenia), ale bardzo ciekawych dla młodych czytelników. Na początku, dowiedzą się oni gdzie można spotkać jeże oraz w jakich miejscach lubią się osiedlać. Późniejsze informacje dotyczą życia jeży, jak zbudowane są ich kolce, do czego im służą oraz jaka ilość znajduje się na ich ciele.

Książka jest napisana bardzo lekko i zrozumiale. Dzieci mogą łatwo polubić głównego bohatera, ponieważ tak jak oni, jest on jeszcze dzieckiem. Jak możesz się domyślić, informacje dotyczące tych zwierząt zostały przedstawione właśnie w takiej oprawie.

Ponadto, w piękne i rzeczywiste ilustracje została wtopiona spora ilość ciekawostek dotyczących jeży. Czytanie ich sprawia wielką frajdę, a tak oprawa sprawia, że zostaną one na długo w pamięci. Swoją drogą, wiele tych informacji było nowością dla mnie, więc tym bardziej powinny one być interesujące dla dzieci

Pod koniec książki została umieszczona sekcja Czy wiesz, że…?, w której autorka zamieściła sporo dodatkowych ciekawostek dotyczących życia jeży oraz ich zwyczajów. Z pewnością jest to dodatkowa gratka, dla czytelników, których zainteresowały te małe i sympatyczne zwierzątka.

Uważam, że największą zaletą książki jest przedstawienie jeży nie tylko jako słodkie stworzenia, które można mieć w domu, ale ukazane zostały ich zwierzęce instynkty, które są czymś całkowicie naturalnym. Jeśli już tak się stanie, że Twoja pociecha będzie bardzo chciała mieć w domu jeżyka, to właśnie ten spis z końca książki może dostarczyć Ci informacji o tym jakie warunki należy spełnić aby zwierzakowi żyło się dobrze. Ponadto, znajdziesz tam również informacje dotyczące jeżowego jadłospisu.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU
AUTOR: Maja Kuczerska
ILUSTRACJE: Ludmiła Pipczenko
TŁUMACZENIE: Anna Udziela
WYDAWNICTWO: Grupa Cogito
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacyjne, świat zwierząt
JĘZYK: polski
WIEK:  6+
CENA: 17 – 25 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/ToJaJezyk

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

To ja, DELFIN – Władimir Mirzojew

Kolejnym zwierzakiem, któremu została poświęcona książka jest jednym z najbardziej sympatycznych stworzeń morskich – delfinem. Pomimo tego, że mieszka w oceanie, to tak naprawdę nie jest rybą, a ssakiem. Więcej o sobie powie właśnie na stronach książki To ja, DELFIN.

Tak ja poprzednio, zadbano o to, aby ilustracje, które znalazły się w książce były kolorowe oraz przykuwały uwagę małych czytelników. Są tam ogromne, dwustronne obrazki, które przedstawiają delfiny w ich mniej lub bardziej naturalnym środowisku. We wszystkich książkach, to właśnie w tej są one najbardziej uczłowieczone, jednakże nie przeszkadza to w odbiorze treści.

Jeśli chodzi o informacje zawarte w książce, to są one umieszczone w białych polach tekstowych, aby były dobrze widoczne. Ciekawostki w nich przedstawione są napisane w ciekawy i zrozumiały sposób. Tak jak w książce o jeżyku, tu również pojawiają się „ukryte” w ilustracjach dodatkowe ciekawostki.

W sekcji Czy wiesz, że…? dowiesz się od jakich zwierząt pochodzą delfiny oraz z jakimi stworzeniami są spokrewnione. Ponadto, autor wyjaśnia tam, dlaczego te morskie ssaki, tak chętnie współpracują z ludźmi oraz kiedy po raz pierwszy próbowano je oswoić. Z tych wszystkich książek, to właśnie w tej ta sekcja jest najbardziej rozbudowana i zawiera najwięcej dodatkowych informacji. Bardzo polecam się z nią zapoznać 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Я дельфин
AUTOR: Władimir Mirzojew
ILUSTRACJE: Jekaterina Czudnowska
TŁUMACZENIE: Marcin Gaczkowski
WYDAWNICTWO: Grupa Cogito
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne, świat zwierząt
JĘZYK: polski
WIEK:  6+
CENA:  17 – 25 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/ToJaDelfin

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

To ja, WIEWIÓRKA – Jelena Korieniewa

Ostatnim zwierzątkiem, któremu poświęcono książkę z tej serii, jest wiewiórka. Małe, zwinne, zaradne i jakże skoczne zwierzątko, które możesz spotkać w parkach.

Jak łatwo się domyślić, książka jest utrzymana w podobnym stylu jak wcześniejsze, nawet pod względem ilustracji, pomimo tego, że odpowiada za nie inna osoba – Daria Cwietkowa. Wyklejka przedstawia rodzinną galerię wiewiórek, która tym razem utrzymana jest w barwach zieleni i ozdobiona została motywem żołędzi.

Co do treści, to czyta się ją lekko i przyjemnie. Czcionka jest większa, więc samodzielnie czytające dzieci, będą mogły się zapoznać z informacjami na własną rękę. Młodsze – z pomocą starszego rodzeństwa lub rodzica. Język, którym posługuje się wiewiórka jest prosty i zrozumiały dla najmłodszych czytelników. Nie zawiera on niezrozumiałych dla nich zwrotów. Anna Udziela, która tłumaczyła książkę, spisała się rewelacyjnie. Zadbała o to, aby dostosować informacje z odniesieniami do naszego kraju, dzięki czemu dzieciom jest jeszcze łatwiej zrozumieć przesłanie książki.

Co więcej, super jest to, że książka nie jest zawalona samym tekstem, tylko zadbano o mnogość ogromnych i barwnych ilustracji, które są tłem dla tekstu. Przykuwają one uwagę dziecka.

Na samym końcu, tak jak w poprzednich książkach, umieszczono dodatkowe informacje dotyczące tych małych, rudych stworzeń. Dowiesz się z nich jak Rosjanie nazywają wiewiórki oraz dlaczego Grecy myśleli, że ogon wiewiórki służy im jako parasol. Zostało również wyjaśnione, jak zachowują się wiewiórki w domach, a także dlaczego czasem zdarza się im ukraść różne rzeczy. Najważniejszym jednak przesłaniem płynącym z tej książki jest to, aby pozwolić żyć wiewiórkom na wolności, w ich naturalnym środowisku.

Standardowo, na końcu książki znajdziesz stronę z propozycjami innych książek i filmików, które opowiadają o wiewiórkach. Jest z pewnością spore ułatwienie, jeśli dziecko pragnie jeszcze dokładniej zaznajomić się z wiewiórczym tematem.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU:
AUTOR: Jelena Korieniewa
ILUSTRACJE: Daria Cwietkowa
TŁUMACZENIE: Anna Udziela
WYDAWNICTWO: Grupa Cogito
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacyjne, świat zwierząt
JĘZYK: polski
WIEK:  6+
CENA:  17 – 25 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/ToJaWiewiorka

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to