Pisząc ten wpis jest mi niesamowicie wstyd, że Trefny Tatuś jest moją pierwszą przeczytaną książką napisaną przez Davida Walliamsa. Bardzo żałuję, że nie sięgnęłam po jego twórczość wcześniej, ponieważ lektura jego najnowszej książki sprawiła mi ogromną frajdę! Na szczęście nic straconego, bo planuję nadrobić zaległości jak najszybciej.

Dlatego też w tym wpisie chciałabym przybliżyć Ci tą błyskotliwą książkę, która jest nie tylko dla dzieci 🙂

KIM JEST AUTOR?

Autor książki prawdopodbnie jest najbardziej znany jako juror Britain’s Got Talent. Ponadto, David Walliams, jest również scenarzystą o aktorem teatralnym i filmowym. Jak możesz zauważyć, oprócz pracy związanej z filmem czy programem, Davidowi udało się napisać wiele książek dla dzieci, czym zyskał sobie jeszcze większą popularność. Książki, które tworzy są uwielbiane przez młodych czytelników na całym świecie. Wiele z jego książek zostało nagrodzonych w międzynarodowych konkursach literatury dziecięcej.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Książka opowiada historię Franka, który uwielbia swojego tatę. Ten z kolei kocha syna nad życie i jest bardzo empatycznym i opiekuńczym rodzicem. Jednakże… jest również najszybszym i najlepszym kierowcą rajdowym, który cieszy się lokalną sławą. Od lat z zabójczą prędkością, w swoim mini cooperze nazwanym Elżbietka, na cześć królowej angielskiej, wygrywa wszystkie wyścigi i zdobywa medale i puchary. Wszyscy w mieście go znają i lubią, dzięki czemu, razem z Frankiem, może liczyć na darmowe i podwójne porcje w plackarni oraz lepsze oceny z matematyki.

Jak możesz się domyślić, szczęście jednak nie trwa długo, ponieważ pewnego razu, podczas wyścigów coś jest nie tak z Elżbietką, w związku z czym dochodzi do poważnego wypadku, w którym Gilbert traci prawą nogę. Od tego momentu wszystko zaczyna się walić. Najpierw tata traci pracę, a nikt nie chce go zatrudnić z powodu jego kalectwa. Na domiar złego, Rita, mama Franka i żona Gilberta, zostawia ich, a sama odchodzi do innego i bogatszego mężczyzny.

Chłopakom powoli zaczyna brakować pieniędzy i ich mieszkanie (na 99. piętrze) jest w całkowicie opłakanym stanie, ponieważ nie mają praktycznie nic. W oknach, zamiast zasłon, dyndają kartony, nie mają na czym spać, bo wszystkie meble zabrali im zimne dranie, którzy w ten sposób postanowili uregulować dług Gilberta.

Wydawać się może, że ta historia nie ma szansy na pozytywne zakończenie, jednakże tak właśnie się kończy 🙂 Nie chcę za dużo zdradzać, żeby nie odbierać Ci przyjemności płynącej z czytania Trefnego Tatusia.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Głównym bohaterem książki jest tytułowy tata Gilbert, jednakże jego losy są nierozerwalnie splecione z jego synem Frankiem (który niejednokrotnie wchodzi w rolę dorosłego), dlatego można uznać tą dwójkę za głównych protagonistów.

Co do samej postaci Taty, to nie jest on ani całkowicie pozytywny, ani negatywny. Jak to w życiu bywa, te dwie skrajne cechy przeplatają się w życiu Gilberta. Podczas lektury książki miałam bardzo mieszane uczucia. Chwilami mu kibicowałam, a później zdecydowanie nie pochwalałam jego decyzji żeby następnie znów zacząć o nim ciepło myśleć.

W samej książce występuje ponad 10 postaci, pozwól, że choć odrobinę przybliżę Ci chociaż część z nich:

 • FRANEK – jedenastoletni (no prawie, dwunastoletni) syn Gilberta i Rity, który po wypadku taty i odejściu mamy wchodzi w rolę rodzica i postanawia zaopiekować się swoim tatą.
 • GILBERT– uwielbiany przez Franka tata, który po nagłym i tragicznym zakończeniu swojej rajdowej kariery musiał poszukać innego, niekoniecznie dobrego sposobu utrzymania Franka i siebie.
 • RITA – jest to mama Franka i żona Gilberta, która w trudnej sytuacji postanowiła odejść do innego mężczyzny i pozostawić swoich chłopaków samych sobie. Oprócz tego, miała również problem z alkoholem i przez kilka dobrych lat, zapomniała o istnieniu swojego syna.
 • CIOCIA FLIP – to prawdziwa ekscentryczka, która lubowała się w pisaniu wierszy o wszystkim i na każdą możliwą okazję. Gdy trzeba było zaopiekować się Frankiem, zrobiła wszystko (na swój pokręcony sposób), aby tylko zapewnić mu to czego potrzebuje. Z kolei poproszona o pomoc w oczyszczeniu dobrego imienia Gilberta, praktycznie bez większego wahania zgodziła się to zrobić.
 • WIELEBNA JUDYTA – bardzo sympatyczna, ale też lekko męcząca pani pastor, która stawała na rzęsach aby tylko zachęcić swoich parafian do przybycia do kościoła. Robiła to zarówno na wiele fascynujących i nietypowych sposobów jak np. degustacja win mszalnych czy Święta Bożego Narodzenia na wrotkowisku.
 • PAN POTĘŻNY – „największy” mafioso w mieście, którego bali się praktycznie wszyscy. Mieszkał w ogromnej i bardzo luksusowej willi Szwindel, w której trzymał swoje bogactwa zdobyte przez jego pomagierów w nielegalny sposób.
 • PALUSZEK – to ten uchodzący za tego inteligentnego z duetu pomagierów Pana Potężnego. Trudnił się wykonywaniem poleceń i zadań otrzymanych od swojego Szefa i sianiu postrachu w mieście.
 • PIĄCHA – jak łatwo się domyślić, jest ten, który inteligencją nie grzeszył, ale posiadał mięśnie, dzięki czemu idealnie uzupełniał się ze swoim kolegą – Paluszkiem. Zazwyczaj byli nierozłączni.

ZALETY KSIĄŻKI

Trefny Tatuś jest rewelacyjną książką, która jest naprawdę warta przeczytania chociażby z poniższych powodów:

 • Książka jest napisana bardzo prostym, przyjemnym i zabawnym językiem, który sprawia, że czyta się ją bardzo szybko, pomimo dość sporej objętości.
 • Kolejnym plusem jest oprawa graficzna stron, które zdecydowanie przyciągają wzrok i zachęcają młodych czytelników do dalszej lektury. Ponadto, niektóre wyrazy są pogrubione, inne wychodzone i powiększone, dzięki czemu czytanie jest bardziej aktywne.
 • David Walliams porusza bardzo trudne tematy takie jak odejście jednego z rodziców, utrata pracy jednego z nich czy nawet życie w nędzy oraz praca dla nieodpowiednich osób. Robi to w bardzo mądry i zabawny sposób, dzięki czemu gdzieś tam z tyłu głowy kołacze refleksja nad własnym rodzicielstwem.
 • Oprócz tego, nie boi się on również ukazania parentyfikacji dzieci, które we wcześniejszych przypadkach, często nieświadomie i mimowolnie wchodzą w rolę jednego z rodziców i postanawiają pomóc temu drugiemu. Tak się stało właśnie z Frankiem, który musiał być tym dojrzałym, ponieważ dobre chęci taty, nie były wystarczające.
 • Cudowne jest to, że autor zdecydował się na napisanie książki o tacie. Większość książek opowiada o cudownej relacji z mamą i pracującym tacie, a przecież oni robią co tylko mogą aby utrzymać swoją rodzinę.

REASUMUJĄC…

Wbrew temu co się może wydawać, Trefny Tatuś to nie tylko książka dla dzieci, ale również dla rodziców. W zabawny sposób uświadamia jednych i drugich o tym, co się liczy w życiu i co powinno być ważne.

Zarówno młodzi czytelnicy jak i rodzice po lekturze wyciągną dla siebie wnioski. Od siebie mogę polecić wspólną lekturę rodzica z dzieckiem, dzięki temu będzie to jedna z okazji do spędzenia wspólnie czasu wypełniona śmiechem.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Bad Dad
AUTOR: David Walliams
ILUSTRACJE: Tony Ross
WYDAWNICTWO: Dom Wydawniczy Mała Kurka
LICZBA STRON: 448
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: powieść
JĘZYK: polski
WIEK:  8+
CENA:  38 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/TrefnyTatus

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *