Nie chcę w tym wpisie opisywać się tym jak dokładnie przebiegł mój poród, ponieważ nie uważam, że jest to jakoś bardzo istotne. Jedyną informacją, jaką chcę się z Tobą podzielić jest to, że zaczęłam rodzić SN, ale po 12h mój poród zakończył się CC. Przypuszczam, że zaliczam się do grona nielicznych mam, które właśnie w taki sposób urodziły.

Być może to, co teraz napiszę, będzie dla Ciebie szokujące, ale wiadomość o tym, że będę miała cesarkę, sprawiła, że odetchnęłam z ogromną ulgą, ponieważ wywoływanie porodu mocno mnie przeorało zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Prawdopodobnie do mojej ulgi przyczyniło się ogromne zmęczenie i ból podczas próby porodu SN oraz fakt, że bardzo szybko doszłam do siebie po operacji. Miłosz urodził się o 21:40, a następnego dnia, gdzieś w okolicach godziny 9:00 zostałam spionizowana i od tego momentu starałam się cały czas być w ruchu i wykonywać normalne czynności.

Owszem, czasem bolało. Czasem ciągnie nadal, zwłaszcza gdy M. podczas wygłupów kopnie mnie w okolice blizny. Jednakże wychodzę z założenia, że po porodzie SN również boli, ale to akurat jest wliczone w każdy poród, niezależnie od jego rodzaju.

Gdy dowiedziałam się, że wydawnictwo Natuli, pracuje nad książką poświęconą porodowi poprzez cięcie cesarskie, stwierdziłam, że muszę ją przeczytać. Kupiłam ją w przedsprzedaży i dosłownie pochłonęłam ją w kilka dni (czytałam wtedy, kiedy mój Szef na to pozwalał).

Pomyślałam sobie, że podzielę się z Tobą moją opinią na temat tej książki, a przy okazji zredaguję recenzję.

KIM SĄ AUTORKI?

Autorkami najnowszej książki z serii rodzicielskiej są dwie położne z wieloletnim doświadczeniem w pracy z ciężarnymi. Opróćz tego, obie Panie są administratorkami fejsbukowej grupy „Naturalnie po cesarce”, więc możesz być pewna, że znają się na rzeczy.

 • Magdalena Hul – jest nie tylko położną, ale również doulą. Ponadto, sama jest mamą, która doświadczyła porodu przez cięcie cesarskie oraz VBAC.
 • Katarzyna Osadnik nie tylko jest położną, ale również certyfikowaną doradczynią laktacyjną. Zajmuje się kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Tematyka książki jest raczej oczywista, ponieważ już sam tytuł mówi wszystko. Jednakże pozwól, że Ci ją choć odrobinę przybliżę.

Rodzice, choć pewnie przede wszystkim mamy, znajdą w tej książe odpowiedzi na wszystkie możliwe dręczące je pytania odnoście cięcia cesarskiego. Autorki, korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia i wiedzy, wyjaśniają powody, dla których wykonuje się CC oraz w jaki sposób mama może przygotować się do operacji i narodzin dziecka. Ponadto, jako położne, informują jakiego wsparcia powinny oczekiwać rodzące oraz podpowiadają jak rozmawiać z położnymi oraz lekarzami.

Najważniejszymi informacjami jakie Autorki jednak zawarły w tej książce są te, które krok po kroku opisują przebieg cięcia cesarskiego oraz wyjaśniają zmiany jakie zachodzą w kobiecym ciele po takim porodzie.

Przyszłe mamy, które szukają odpowiedzi na pytania związane z tym, jaki wpływ na dziecko ma CC oraz czy karmienie piersią po tej operacji jest możliwe, znajdą odpowiedzi w tej książce. Ponadto, uzyskają wiedzę o tym, jak mogą sobie radzić sobie z własnymi emocjami po porodzie.

Jako, że obie Autorki są zwolenniczkami i promotorkami VBAC (Vaginal Birth After Cesarean), poświęciły cały 12. rozdział właśnie temu zagadnieniu.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Jest to najnowszy przewodnik nie tylko dla mam tuż przed porodem, który ma odbyć sie przez cięcie cesarskie, ale również dla kobiet, które przygotowują się do porodu siłami natury po wcześniejszym cięciu.

Uwżam jednak, że lektura tej pozycji jest obowiązkowa dla każdej przyszłej mamy, ponieważ dzięki informacjom zawartym w tej książce, kobiety czekające na rozwiązanie, będą mogły dobrze przygotować się do porodu, niezależnie od tego jak się zakończy.

JAK ZBUDOWANA JEST TA KSIĄŻKA?

Książka składa się z 12 rozdziałów, które poprzedzone są przedmową (napisaną przez Annę Siudut-Stajurę – redaktorkę Wydawnictwa Natuli) oraz wstępem, w którym Autorki wyjaśniają powody powstania tej książki. Na samym końcu znajdziesz podziękowania do osób, oferujących za pomoc w tworzeniu tej książki.

JAKIE TREŚCI MOŻESZ ZNALEŹĆ W KSIĄŻCE?

Tym razem, spis treści jest tak dobrze zredagowany, że nie muszę nic wyjaśniać i opisywać, ponieważ odebrałabym Ci całą radość z lektury tej książki. Ponadto, wyżej zdradziłam dość sporo szczegółów, dlatego też tutaj zamieszaczam tylko i wyłącznie tytułu poszczególnych rozdziałów 🙂

 • Rozdział 1. JAK BYŁO WCZEŚNIEJ?
 • Rozdział 2. DLACZEGO CIĘĆ CESARSKICH JEST CORAZ WIĘCEJ?
 • Rozdział 3. WSKAZANIA DO CESARSKIEGO CIĘCIA
 • Rozdział 4. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ CO CIĘCIA CESARSKIEGO?
 • Rozdział 5. CIĘCIE CESARSKIE KROK PO KROKU
 • Rozdział 6. POŁÓG PO CIĘCIU CESARSKIM
 • Rozdział 7. TROSKA O EMOCJE PO CIĘCIU CESARSKIM
 • Rozdział 8. JAK WSPIERAĆ MAŁEGO CESARZA?
 • Rozdział 9. POWIKŁANIA MATCZYNE PO CIĘCIU CESARSKIM
 • Rozdział 10. KOLEJNA CIĄŻA I PORÓD PO PRZEBYTYM CIĘCIU CESARSKIM
 • Rozdział 11. FAKTY I MITY NA TEMAT NAJCZĘSTSZYCH PRZECIWSKAZAŃ DO VBAC
 • Rozdział 12. VBAC – PRZEBIEG, PRZYGOTOWANIE WYZWANIA

CO PODOBAŁO MI SIĘ W KSIĄŻCE?

Przede wszystkim trzeba przyznać, że książka jest napisana normalnym językiem. Oczywiście, co jakiś czas pojawia się słownictwo medyczne, jednakże jest ono wyjaśnione, dlatego też po ten poradnik może sięgnąć każdy. Oprócz tego, Autorki umieściły w książce aż 253 przypisy, gdzie nie tylko podają źródła, które wykorzystały do napisania, ale również uwzględniły w nich dodatkowo informacje lub dopowiedziały dodatkowe informacje odnośnie głównej treści.

Autorkom, na stronach książki, niejednokrotnie udało się pokazać wiele zaleceń lekarskich z innych krajów takich jak Australia, Kanada, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Fantastyczne jest też to, że w tej książce znajdziesz dokładny opis tego, jak przebiega poród przez cięcie casarskie oraz jakie procedury wykonuje się zarówno tuż przed rozpoczęciem, jak i po jego zakończeniu. Ta treść, z pewnością zwiększy świadomość wielu mam na temat tej operacji niezależnie od tego czy jej chcą, czy wyniknie ona w trakcie porodu siłami natury.

Kolejnym plusem tej książki, jest to, że została ona napisana w oparciu o polskie realia, które jak każdy wie, są różne. Wiadomo, wszystko zależy od miejsca, gdzie decydujemy się rodzić (lub gdzie zdążymy dojechać) i od personelu, na jaki trafimy. Jedankże, to wszystko jest „wliczone” w treść książki.

Ostatnią rzeczą, o której chciałabym wspomnieć jest to, że autorki zadbały o to, aby precyzyjnie i krok po kroku opisać Ci przebieg porodu przez CC. Przyznaję, że czytałam ten fragment z ogromnym zaciekawieniem, ponieważ byłam na świeżo po cesarce. Bez obaw, nie jest to drastyczny opis! Dzięki niemu będziesz o wiele spokojniejsza i świadoma tego, co dzieje się na sali operacyjnej. Ja o wszystko dopytywałam, ale to wynikało bardziej z mojej ciekawości, która została dodatkowo podkręcona znieczuleniem 😀

CO NIE PODOBAŁO MI SIĘ W KSIĄŻCE?

Muszę przyznać, że w zasadzie nie mam się do czego przyczepić, ponieważ książka zawiera praktcznie wszystkie możliwe informacje dotyczące CC. Jednakże, z punktu widzenia mamy, która urodziła poprzez cięcie cesarskie i w przyszłości chciałaby ponownie zajść w ciąże, przydałoby się jeszcze więcej informacji o VBAC i o tym jak najlepiej mogłabym się do niego przygotować.

Przypuszczam, że będę musiała kupić książkę z serii rodzicielskiej poświęconą tylko porodowi siłami natury, aby móc „skompletować” całą wiedzę na temat porodów.

REASUMUJĄC…

Uważam, że ta książka jest bardzo potrzebna. W szczególności powinny przeczytać ją mamy, których poród zakończył się cięciem cesarskim, ale również te, które mają przed sobą pierwszy poród.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

W serii rodzicielskiej, ukazała się również książka Jak zrozumieć małe dziecko. Jej recenzję na moim blogu znajdziesz poniżej 🙂

Mam nadzieję, że lektura tej książki sprawi, że poród przez CC nie będzie dla Ciebie taki straszny i strach przed operacją choć odrobinę się zmniejszy. Trzymam kciuki żebyś szybko doszła do siebie!

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to