Znalezienie prawdziwego przyjaciela, który nas całkowicie zaakceptuje i będzie wspierał niezależnie od tego jak wyglądamy, w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry czy jakie mamy poglądy nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście, w dzieciństwie jest to prostsze niż w dorosłym życiu, ale wcale nie oznacza to, że będzie to bułka z masłem.

Chłopak w sukience to właśnie opowieść o przyjaźni pełnej akceptacji, tolerancji i pokazaniu tego, że ludzie są różni. Walliams jak zwykle wykazał się niesamowitym kunsztem literackim i bardzo delikatnie poruszył trudne kwestie, które wziął na warsztat. To już szósta książka Walliamsa na mojej półce i z pewnością nie zakończę na niej swojej przygody z tym autorem.

A poniżej możesz przeczytać dłuższą recenzję Chłopaka w sukience.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Chłopiec w sukience to książka opowiadająca o Dennisie, który jest bardzo wrażliwym chłopcem w rozbitej rodzinie. Razem ze swoim starszym bratem mieszkają z Tatą, którego często nie ma w domu, ponieważ pracuje. Po odejściu Mamy Dennisa, dom, w którym mieszkał stał się oschły i bez życia. W odczuciu chłopca, to Mama była źródłem ciepła i bliskości, której mu teraz tak bardzo brakuje. Brat i Tata odcięli się od niej i starają się zapomnieć tą postać. Tata wychowuje swoich synów w duchu męskości i jedyna akceptowana dla niego wartość to bycie twardym. Jednakże Dennis nie jest takim typem. Ma całkowicie inny charakter i bardzo mu smutno, że jego rodzina go nie rozumie.

Gdy w szkolnej kozie w końcu poznaje dziewczynę (do której potajemnie wzdycha), ze świetnym stylem, okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego i coraz częściej spędzają ze sobą czas. Pewnego razu, Lisa proponuje Dennisowi, aby przymierzył jedną z jej sukienek, która mu się tak bardzo podobała i w ten sposób rozpoczyna się cała niesamowita przygoda z przebieraniem.

BUDOWA KSIĄŻKI

Jest to dość cienka książka, która ma niecałe 250 stron. Walliams zmieścił w niej aż 22 rozdziały, które poprzedzają grafiki przedstawiające uczniów w mundurkach szkolnych aż na dwóch rozkładówkach. Takie ilustracje znajdują się również na końcu książki, a przed nimi, autor zawarł krótkie podziękowania.

CZAS I MIEJSCE AKCJI

Nie mamy tutaj jasno sprecyzowanego ani czasu ani miejsca akcji. Bohaterowie książki żyją w jednym z brytyjskich miast. Dennis ze swoim bratem i przyjaciółmi chodzi do szkoły i co jakiś czas wpada odwiedzić kiosk Raja.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

W książce, występuje dość sporo bohaterów i podobnie jak w przypadku Pana Smrodka, również i tu, autorzy nie zdecydowali się ich podpisać. Znajdziesz tu nieznośnego i opryskliwego dyrektora, a także Mamę przyjaciela Dennisa, która według niego jest super. Oprócz tej dwójki, w książce również występują:

  • DENNIS – jest to tytułowy chłopak w sukience, który ma już 12 lat i jest najlepszym graczem w szkolnej drużynie piłkarskiej. Oprócz tego męskiego zajęcia, interesuje się również modą, co nie jest tolerowane w jego domu. Dennis jest bardzo wrażliwym chłopakiem, któremu ciężko pogodzić się z odejściem Mamy i pustką, która po niej pozostała.
  • DARVESH – to najlepszy przyjaciel Dennisa, który także jest fanem piłki nożnej i również gra w drużynie. Jego Mama jest największą fanką, co często wprawia go w zakłopotanie.
  • TATA – ciężko mu się pogodzić z odejściem żony przez co zabronił wszystkim wspominania o niej. Dotknęło go to tak bardzo, że nie jest w stanie nawet zdobyć się na ojcowską czułość wobec chłopców.
  • JOHN – starszy brat Dennisa, który tak jak Tata, postanowił wyzbyć się jakichkolwiek uczuć względem Mamy. Lubi dokuczać młodszemu bratu, ale jednocześnie bardzo go kocha.
  • LISA – starsza koleżanka Dennisa, która ma swój własny styl i nie boi się go pokazać, co niekoniecznie podoba się dyrektorowi szkoły. Dziewczyna interesuje się modą i marzy o pracy w tej branży. Jest bardzo empatyczna i miła, a jednocześnie ma szalone pomysły, np. przebranie Dennisa w sukienkę, przez które czasem wpadają w kłopoty.

ZALETY KSIĄŻKI

Walliams w Chłopaku w sukience porusza tematy, dla niektórych być może, odważne czy kontrowersyjne, które na pierwszy rzut oka niekoniecznie podobają się odbiorcy. No bo jak to tak? Chłopak w sukience? Przecież to jest strój dla dziewczyn. Ale w tej książce chodzi właśnie o akceptację tego, kim się jest oraz o uszanowanie czyjejś inności. Żeby nie było, książka nie porusza tematu homoseksualności, Dennisowi podoba się jego starsza koleżanka, ale lubi również modę jak i piłkę nożną. Taki po prostu jest.

Czymś, co w szczególności podoba mi się w tej książce, jest to, że autor nie boi się pokazać tego jak czasem ciężko jest zostać zrozumianym i wysłuchanym, w szczególności we własnym domu, gdy najbliższe osoby nie rozumieją naszych pasji. Rodzina Dennisa jest tutaj idealnym przykładem – Tata (pokolenie, które woli uniknąć konfrontacji i woli zamieść sprawę pod dywan zamiast porozmawiać), nie jest w stanie zaakceptować „dziwnego” hobby swojego najmłodszego syna – chłopcy się nie przytulają i nie chodzą w babskich ciuchach! Starszy brat podziela zdanie Taty, więc Dennis zostaje ze sobą sam.

Na szczęście jego przyjaciel go akceptuje i może na niego liczyć. Darvesh, może liczyć na taką samą całkowitą akceptację ze strony Dennisa. Nie przeszkadza mu religia, którą wyznaje, ubiór i to co lubi. Dla chłopców liczy się to, że są dla siebie dobrzy i mają w sobie oparcie, a przecież o to chodzi w życiu. Pięknie jest się różnić, gdyby wszyscy byli tacy sami, życie byłoby nudne 🙂

REASUMUJĄC

Chłopak w sukience to wzruszająca i zabawna opowieść o przyjaźni nowoczesnej, całkowicie innej niż ta, która zawiązywała się pomiędzy ludźmi dajmy na to z lat 90. Dzięki temu, że wielokulturowość w krajach robi się coraz bardziej powszechna dzieci (i dorośli) niejako muszą stać się bardziej otwarci na inne religie, kuchnie, kolor skóry czy poglądy. Ta książka jest właśnie o tolerancji i szacunku do inności. Nie zabraknie tu także szkolnych kłopotów oraz skomplikowanych relacji rodzinnych.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: The Boy In The Dress 
AUTOR: David Walliams
ILUSTRACJE: Quentin Blake
TŁUMACZENIE: Karolina Zaremba
WYDAWNICTWO: Dom Wydawniczy Mała Kurka
LICZBA STRON: 240
ROK WYDANIA: 2015
KATEGORIA: powieść
JĘZYK: polski
WIEK:  7+
CENA:  20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

Przyjemnej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to