Zawsze uważałam się za humanistkę, ponieważ średnio dogadywałam się z przedmiotami ścisłymi. Fizyka to była (i nadal jest) dla mnie czarna magia. Matematyka nawet nie była taka najgorsza. Z kolei biologia to był jakiś totalny dramat. Najlepiej szło mi z geografii i chemii. Przypuszczam, że miało to związek z nauczycielami, którzy uczyli tych dwóch przedmiotów i dzielili się swoją wiedzą w sposób ciekawy.

Niestety im byłam starsza, tym trafiałam na coraz nudniejszych nauczycieli. Jestem typem osoby, której jeśli coś nie porwie, to później ciężko mi się do tego przekonać, a kiedy dołoży się do tego jeszcze wymagania, które są oderwane od rzeczywistości, to już w ogóle takie przedmioty dla mnie całkowicie traciły na wartości.

Na szczęście, ciekawość świata jest we mnie nadal bardzo silna i często daje o sobie znać, dzięki czemu, teraz mogę nadrabiać to, co mi wcześniej uciekło. Lubię słuchać naukowych podkastów i czytać książki poświęcone tej tematyce.

Dziś chciałabym przedstawić Ci nowość, która kilka dni temu miała swoją premierę i uważam, że Nauka. To lubię. jest naprawdę wartościową lekturą. A dlaczego? Dowiesz się właśnie z tego wpisu 🙂

Zapraszam do lektury.

KIM JEST AUTOR?

Autorem książki jest Tomasz Rożek, który jest nie tylko doktorem fizyki i dziennikarzem naukowym, ale przede wszystkim popularyzatorem nauki. Aby szerzyć wiedzę, jest częstym gościem w różnych stacjach telewizyjnych oraz pisze książki. Oprócz tego, tworzy kanał na jutjubie i prowadzi fanpejdż Nauka. To lubię.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Jest to książka o nauce, która wyjaśnia wiele oczywistych zjawisk, które mają miejsce każdego dnia. Autor zdecydował się poruszyć 15 naukowych zagadnień i szczegółowo opisać je w tej książce. Tematy, jakie zdecydował się poruszyć to:

 • KOLOR, CO TO TAKIEGO?
 • DŹWIĘKI UCHEM FIZYKA
 • ŁATWIEJ SIĘ SCHŁODZIĆ NIŻ OGRZAĆ?
 • MYDŁO MYJE, ŚCIERKA ŚCIERA, ANTYBIOTYK… WYMIATA
 • FIZYK W KUCHNI
 • JAK BUDOWAĆ ZAMKI Z PIASKU
 • KONTYNENTY JAK TRATWY
 • OBŁĘD (Z) CZASEM
 • LATAWIEC, LOTNIA, SAMOLOT
 • POGODA NAS PRZERASTA
 • ŚNIEG – MAGIA KSZTAŁTÓW
 • MGŁA NIEZWYKŁYCH KROPELEK
 • MIEJSCE ZIEMI
 • JESTEŚMY DZIEĆMI GWIAZD
 • KOSMOS NIE DLA LUDZI

BUDOWA KSIĄŻKI

Książka ma łącznie 320 stron i rozpoczyna się od dedykacji, a na kolejnych stronach umieszczono spis treści. Tuż za nim, znajdziesz krótki wstęp, w którym autor wyjaśnia znaczenie nauki w życiu dziecka oraz dlaczego napisał tą książkę.

Na treść książki składa się aż 15 rozdziałów i każdy z nich ma dokładnie taką samą budowę. Zaczyna się od przedstawienia i szczegółowego wyjaśnienia danego zagadnienia, a następnie autor przygotował trzy ciekawostki (łącznie, w całej książce jest ich aż 45). Dialog to kolejna składowa każdego rozdziału i są to krótkie (i naukowe) rozmowy, które prowadzone są zazwyczaj w domowych okolicznościach przez Profesora, Janka i Zuzię. Każdy rozdział kończy się eksperymentem, który czytelnik może przeprowadzić samodzielnie w domu. Zawsze związany jest on z konkretnym zagadnieniem naukowym, które jest omawiane w danym rozdziale.

Na samym końcu książki znajduje się wykaz ilustracji, które znalazły się w książce, ponieważ nie wszystko zostało zilustrowane przez Macieja Maćkowiaka.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Jest to książka dla WSZYSTKICH głodnych wiedzy, jednakże wydawnictwo musiało ustalić jakieś ramy wiekowe i zdecydowało, że Nauka to lubię to książka dedykowana czytelnikom powyżej 9. roku życia. Jestem przekonana, że przypadnie do gustu wszystkim dzieciom w wieku szkolnym, ponieważ autor zawarł w niej tak ogromną dawkę wiedzy, którą ubrał w nieskomplikowaną treść, dzięki czemu po lekturze tej książki uczniowie będą wiedzieli więcej, niż ze szkolnych podręczników 😀

ZALETY KSIĄŻKI

Przede wszystkim, ogromną zaletą tej książki jest wiedza, którą autor w niej zawarł. Wydawać by się mogło, że są to proste zagadnienia dotyczące otaczającego nas świata, jednakże pod tymi prostymi tytułami rozdziałów, kryje się naprawdę solidna dawka naukowej wiedzy.

Kolejną zaletą książki, jest nieskomplikowany język, którym posługuje się autor. Podczas lektury miałam wrażenie, że wszystko o czym on mówi, jest takie oczywiste i banalnie proste. Jest to ogromny plus, zwłaszcza, że książka dedykowana jest dzieciom w wieku 9-12 lat.

Graficznie również ta książka zachwyca. Przyjemne dla oka ilustracje, dodatkowo obrazują niektóre naukowe zagwozdki. Wszystko utrzymane jest w kolorach żółtym i czarnym, więc grafiki nie rozpraszają czytelnika podczas lektury.

REASUMUJĄC

Jestem absolutnie zachwycona tą książką. Jest przejrzysta zarówno pod względem treści jak i grafik, które się w niej znajdują. Czytałam ją z ogromną radością i ciekawością tego, czym jeszcze autor mnie zaskoczy. Autorowi udało się przekazać tyle niesamowitej wiedzy zaledwie na 320 stronach! Dzięki niemu, w końcu zrozumiałam niektóre pojęcia czy zjawiska, o których sama uczyłam się w szkole.

Żeby nie wymieszać sobie wszystkiego w głowie i dać nowej wiedzy chwilę na „ułożenie się” w głowie, czytałam po jednym rozdziale i to samo mogę polecić Tobie.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Tomasz Rożek
ILUSTRACJE: Maciej Maćkowiak
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 320
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacja, nauka
JĘZYK: polski
WIEK: 9 – 12 lat
CENA: ~ 27 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/NaukaToLubie_WILGA

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

View this post on Instagram

Ostatnio co jakiś czas pokazywałam Wam przebłyski książki, którą aktualnie czytam. Jako, że udało mi się ją skończyć, czas abym Wam coś o niej opowiedziała :D⁠⠀ ⁠⠀ Przede wszystkim, jet to książka o nauce, która wyjaśnia wiele oczywistych zjawisk, które mają miejsce każdego dnia. Autor zdecydował się poruszyć 15 naukowych zagadnień i szczegółowo opisać je na 320 stronach. Dowiecie się między innymi co to jest kolor oraz jak budować zamki z piasku. Autor porusza łącznie 15 ciekawych zagadnień.⁠⠀ ⁠⠀ Jakie zalety ma ta książka? Przede wszystkim jest to OGROM wiedzy, którą autor podzielił się z czytelnikiem. Wydawać by się mogło, że są to proste zagadnienia dotyczące otaczającego nas świata, jednakże pod tymi oczywistymi tytułami rozdziałów, kryje się naprawdę solidna dawka naukowej wiedzy.⁠⠀ ⁠⠀ Kolejną zaletą książki, jest nieskomplikowany język, którym posługuje się autor. Podczas lektury miałam wrażenie, że wszystko o czym on mówi, jest takie oczywiste i banalnie proste. Jest to ogromny plus, zwłaszcza, że książka dedykowana jest dzieciom w wieku 9-12 lat.⁠⠀ ⁠⠀ Graficznie również ta książka zachwyca. Przyjemne dla oka ilustracje, dodatkowo obrazują niektóre naukowe zagwozdki. Wszystko utrzymane jest w kolorach żółtym i czarnym, więc grafiki nie rozpraszają czytelnika podczas lektury.⁠⠀ ⁠⠀ Polecam lekturę nie tylko dzieciom, ale również rodzicom i nawet nauczycielom 😀 Być może uda im się wpleść jakieś ciekawostki podczas swoich lekcji :D⁠⠀ ⁠⠀ TYTUŁ: Nauka to lubię⁠⠀ AUTOR: @tomasz.rozek⁠⠀ ILUSTRACJE: Maciej Maćkowiak⁠⠀ WYDAWNICTWO: @wydawnictwo_wilga⁠⠀⁠⠀ _______⁠⠀ #bookstagramtomojapasja #naukatolubię #TomaszRożek #wydawnictwowilga #dladziecka #instadziecko #instamama #zabawkidladzieci #kochamczytac #czytajdziecku #czytanieuzależnia #dzieckoczyta #czytamydzieciom #małaksiążkawielkiczłowiek #kidsbookstagram #bookstagrampolska #booklover #littlebookworm #rozkochajmydzieciwksiazkach #książkoholik #książkidladzieci #czytamdziecku #czytamzdzieckiem #aktywneczytanie #kochanieprzezczytanie #czytambokocham #całapolskaczytadzieciom

A post shared by Karolina (@bookladanki) on

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to