Gdy sięgam po książki Walliamsa, to wiem, że będę się dobrze bawić podczas czytania. Jest to jeden z najbardziej błyskotliwych i utalentowanych nowoczesnych autorów literatury młodzieżowej, którego twórczość polubiłam od pierwszej przeczytanej przeze mnie książki.

Dlatego dziś chciałabym przedstawić Ci kolejną książkę tego twórcy, która znalazła swoje miejsce na mojej półce. Tym razem będzie to opowieść o niesamowitym dziadku, którego przygody są tak fantastyczne i śmiałe, że aż trochę mu ich zazdrościłam! 😀

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Książka opowiada historię byłego pilota RAFu, który na starość ma spore problemy z pamięcią i w pewnym momencie wydaje mu się, że ponownie jest na wojnie i ma misję do wykonania. Jednocześnie, staje się dla swoich najbliższych coraz większym obciążeniem i rodzina jest zmuszona oddać go do domu starców.

Jego wnuk jest temu całkowicie przeciwny, ponieważ uwielbia spędzać czas ze swoim dziadkiem i przeżywać z nim wyimaginowane podniebne przygody. Dom starców okazuje się być prowadzony przez złoczyńców i tylko dziadek może uratować siebie i pozostałych mieszkańców.

BUDOWA KSIĄŻKI

Pierwszy raz u Walliamsa, spotykam się z podziałem książki na poszczególne części. Łącznie jest ich 4, z czego pierwsza część składa się z 30 rozdziałów, a kolejne nie są już tak obfite.

Początek książki standardowo zaczyna się od przedstawienia wszystkich bohaterów występujących na kartach książki. Wielka ucieczka dziadka łącznie składa się z 66 rozdziałów oraz posłowia, które dodatkowo wyjaśnia zakończenie historii.

Z racji tego, że autor zdecydował się na poruszenie tematyki wojennej, to pod koniec umieszczono słowniczek objaśniający główne elementy związane z II Wojną Światową, dzięki którym młody czytelnik będzie wszystko rozumiał.

Miłym zaskoczeniem jest to, że na samym końcu można znaleźć zdjęcia dziadka Walliamsa, który również był pilotem RAFu i można go uznać za inspirację dla autora. Oprócz tego, mamy też tam zdjęcie autora w legendarnym spitfajerze.

CZAS I MIEJSCE AKCJI

Tym razem, Walliams zabiera swoich czytelników do roku 1983, w którym to toczy się cała akcja powieści. Jednakże, tytułowy Dziadek, jest święcie przekonany, że znajduje się w roku 1940, kiedy to miał okazję walczyć na froncie jako pilot podczas II Wojny Światowej.

Natomiast jeśli chodzi o miejsce akcji, to również mamy tu kilka lokacji. Większość wydarzeń dzieje się w jednym z angielskich miast. Głównie są to jego ulice oraz kiosk Raja. W dalszych częściach, akcja przenosi się do domu starców znajdującego się na obrzeżach, który nazywa się Zmierzch Życia. Ale to jeszcze nie wszystko! Autor funduje czytelnikowi również wycieczkę do londyńskiego Imperialnego Muzeum Wojny! Brzmi fajnie, prawda?

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

W Wielkiej ucieczce dziadka, jak to w książkach Walliamsa bywa, jest dość sporo bohaterów, jednakże tylko kilku z nich jest tymi najistotniejszymi. Jak łatwo się domyślić, głównym protagonistą jest Dziadek, któremu wiernie towarzyszy jego wnuczek. Łącznie, udało mi się naliczyć aż 17 postaci, z czego poniżej po krótce opisałam dla Ciebie tylko te najważniejsze oraz te, dość często pojawiały się na kartkach książki.

Lista wygląda następująco:

  • DZIADEK – były pilot RAFu, czyli Brytyjskich Sił Powietrznych. Podczas II Wojny Światowej latał samolotem bojowym, którym był legendarny Spitfire. Uwielbiał opowiadać o swoich niesamowitych przygodach i odgrywać je ze swoim wnuczkiem Jackiem. Na starość, jego przeszłość coraz bardziej zamieniała się w teraźniejszość, aż dziadek w pewnym momencie był przekonany, że ponownie musi walczyć z Hitlerem. Jak łatwo się domyślić, komunikowanie się z nim było dość uciążliwie i tylko jego wnuczek potrafił to robić.
  • JACK – dwunastoletni wnuczek bohatera wojennego, który tak bardzo kocha swojego dziadka, że nie chce aby rodzice odesłali go do domu starców. Uwielbia spędzać z nim czas i zna na pamięć wszystkie przygody swojego dziadka, ponieważ niejednokrotnie razem je przeżywali udając, że latają w przestworzach. Chłopiec był z niego bardzo dumny, bo dziadek był dla niego najlepszym przyjacielem.
  • BARRY BUNTING – to tata Jacka oraz syn byłego pilota RAFu. W porównaniu do swojego ojca, jest on zwykłym nudziarzem, który podporządkował siebie i swoje życie żonie. Pomimo tego, za każdym razem, gdy dziadek ucieka, Barry spędza długie godziny na jego poszukiwaniach.
  • BARBARA BUNTING – żona Barry’ego i mama Jacka. Pracuje w sklepie i zajmuje się sprzedażą serów przez co do reszty przesiąknęła już ich zapachem. Nie przepada za nocnymi eskapadami mających na celu odnalezienie swojego teścia. Uważa, że dziadek jest uciążliwy i najlepszy rozwiązaniem jest umieszczenie go w domu starców.
  • PANNA DOCIEKLIWSKA – jest to nauczycielka historii, która uczy Jacka. Niestety prowadzone przez nią lekcje są nudne jak flaki, ponieważ zależy jej tylko na faktach.
  • WIELEBNY TUCZNIK – jest miejscowym pastorem, który bardzo ceni sobie luksusy i znany jest z tego, że lubi wydawać pieniądze na własne zachcianki.
  • PANNA WIEPRZYK – jest to siostra przełożona miejscowego domu starców, której naprawdę źle patrzy z oczu, ale doskonale potrafi udawać przed dorosłymi, którzy nie dostrzegają jej chciwej natury. Ma swoje pomagierki w postaci ogromnych i muskularnych pielęgniarek – SIOSTRY RÓZI, SIOSTRY AKSAMITKI oraz SIOSTRY STOKROTKI.

Ale, ale! Nie mogło zabraknąć tutaj również postaci RAJA, który pojawia się w każdej książce Walliamsa. Tym razem została mu przydzielona dość ważna rola i pojawia się tutaj póki co najczęściej. Nie będę Ci jednak zdradzać szczegółów, żeby nie psuć Ci radości z czytania 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

Jak to w książkach Walliamsa bywa, również i Wielka ucieczka dziadka, porusza trudne tematy, które mogę dotyczyć każdego czytelnika. Pierwszym z nich jest temat starości i tego jak wpływa ona na późniejszy etap życia człowieka. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z oderwaniem się od rzeczywistości i przeniesienie się starszego człowieka do czasów jego świetności, czyli do roku 1940. Takie zachowanie jest oczywiście utrudnieniem dla pozostałych członków rodziny i znacząco wpływa na relacje i komunikację pomiędzy nimi. Bliskim ciężko jest rozmawiać z taką osobą, zwłaszcza jeśli nie próbują oni wejść w świat dziadka. Walliams w tej książce pokazuje, jak wygląda rzeczywistość z punktu widzenia starszej osoby i jak bardzo różni się ona niż innych, młodszych od niej ludzi.

Kolejną zaletą jest to, że autor o tych trudnych sprawa mówi w zabawny i lekki sposób, dzięki czemu dzieci mimochodem przyswajają takie poważne tematy. Lektura tej książki stanowi świetną bazę do późniejszej rozmowy o starości i chorobach z nią związanych.

REASUMUJĄC

Wielka ucieczka dziadka to niesamowicie ciepła historia o miłości wnuka do swojego dziadka, który boryka się z chorobą. Jej lektura w zabawny sposób ukazuje jak wygląda starość i jak czasami ciężko z nią żyć. Walliams, w tej książce chciał podkreślić jak istotna dla wielu starszych osób jest kwestia odchodzenia w szacunku i Wielka ucieczka dziadka funduje prawdziwą perełkę.

Jest to przepiękna książka, która z pewnością zafunduje czytelnikowi emocjonalny rollercoaster. Miejscami rozbawi do łez, po to aby po chwili łzy ponownie napłynęły do oczu, jednakże tym razem z innego, smutniejszego powodu.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Grandpa’s Great Escape
AUTOR: David Walliams
ILUSTRACJE: Tony Ross
TŁUMACZENIE: Karolina Zaremba
WYDAWNICTWO: Dom Wydawniczy Mała Kurka
LICZBA STRON: 464
ROK WYDANIA: 2016
KATEGORIA: powieść
JĘZYK: polski
WIEK:  8+
CENA:  35 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/WielkaUcieczkaDziadka

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Przyjemnej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to