Bardzo często z Mężem sięgamy po karcianki. Sprawdzają się one zarówno, gdy chcemy w coś zagrać wieczorem, a także gdy spotykamy się ze znajomymi lub rodziną.

Póki co największym hitem podczas takich spotkań cieszył się Dixit, ale nowe karcianki od FoxGames go zdetronizowały. Stało się tak między innymi dlatego, że gry Similo zajmują mniej miejsca, są bardzo angażujące, ale przede wszystkim liczy się współpraca, dzięki czemu nie ma „poszkodowanych” i można uniknąć nieprzyjemności zwłaszcza jeśli gra się z dziećmi.

Jak mogłeś zauważyć, użyłam wcześniej liczby mnogiej pisząc o Similo i było to jak najbardziej celowe. Możesz zakupić aż 3 różne wersje tej gry, a są to Similo Baśnie, Similo Historia oraz Similo Mity.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁEK

Każda wersja ma identyczne małe i kompaktowe pudełko, wykonane z plastiku. Różnią się one kolorem od siebie kolorem i oczywście tematyką kart. Opakowanie Similo Mity jest niebieskie, a Similo Historia ma kolor pomarańczowy. Z kolei w fioletowym pudełku znajdziesz Similo Baśnie.

W każdym opakowaniu znajdziesz:

  • 1 kartę tytułową;
  • 3 dwustronne karty instrukcji oraz opisu rozgrywki z innymi wersjami Similo;
  • 30 kart postaci;
  • 1 karta z informacjami wydawniczymi.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry, niezależnie od wariantu, w jaki zdecydujesz się zagrać jest zawsze odgadnięcie tajnej postaci, którą wylosował narrator.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowania należy rozpocząć od wybrania jednego gracza, który będzie narratorem, a pozostali gracze są słuchaczami. W następnym kroku, należy dokładnie przetasować karty i odłożyć je na środku stołu. Narrator wybiera jedną kartę, która od teraz jest tajną postacią, którą muszą odgadnąć słuchacze. Zadaniem narratora, jest dobranie kolejnych 11 kart na rękę i ponowne przetasowanie. Teraz, 12 kart z ręki narratora, musi zostać rozłożone na stole postaciami do góry, tak aby wszyscy słuchacze dobrze je widzieli. Ostatnią rzeczą, jaką podczas przygotowań musi zrobić narrator jest dobranie kolejnych 5 kart z talii na rękę.

ZASADY GRY

Narrator rozpoczyna rozgrywkę poprzez zagranie 1 karty z ręki, która ma za zadanie nakierować słuchaczy na tożsamość tajnej postaci. Jednakże ułożenie zagranej karty ma szczególne znaczenie i narrator może położyć ją:

  • POZIOMO – oznacza to, że zagrana karta NIE MA wspólnych cech z tajną postacią.
  • PIONOWO – karta POSIADA jakieś wspólne cechy z tajną postacią.

Warto jednak wcześniej ustalić względem kogo narrator będzie kładł karty, dzięki temu uniknie się nieporozumień 🙂

Mistrz gry, pod żadnym pozorem nie może podpowiadać słuchaczom. To oni sami muszą zdecydować, która karta lub karty według nich należy odzucić. Zadaniem narratora jest tylko wykładanie kart bez zbędnego mówienia czy gestykulowania. Gdy jedna wskazówka zostanie ujawniona, to narrator ze stosu pozostałych kart, dobiera jedną, tak aby mieć ich ciągle 5 na ręce. Ujawnione karty pozostają na stole do końca gry.

Gra kończy się w momencie, gdy tajna postać w dowolnym momencie zostanie usunięta z gry. Oznacza to porażkę wszystkich graczy. Natomiast, jeśli słuchaczom uda się wyeliminować wszystkie postacie poza tą tajną, to wszyscy odnieśli zwycięstwo.

Jak widzisz, zasady gry są banalnie proste i cała rozgrywka ma trwać 5 rund.

GRA DWOMA RÓŻNYMI TALIAMI

Warto wspomnieć również o tym, że w Similo można zagrać mieszanymi taliami. Jest to super pomysł, który z pewnością urozmaici rozgrywkę. Dokładne szczegóły, jak powinna wyglądać wtedy gra, możesz znaleźć pod koniec poniższego filmiku.

KARTY

Jestem całkowicie oczarowana ilustracjami postaci, które znajdują się w każdym wariancie Similo. Są one przepiękne i autor pamiętał o tym, aby umieścić na ilustracjach najważniejsze cechy każdej postaci. Co więcej tło na każdej karcie również nawiązuje do postaci z kart, dzięki czemu gracze łatwiej zapamiętają kim była i czym się zajmowała lub za co odpowiadała.

Na każdej karcie w lewym górnym rogu umieszczono nazwę postaci, a po przekątnej, mniejszą czczionką zawarto najważniejsze informacje dotyczące konretnej postaci.

CZAS ROZGRYWKI

Tak naprawdę, rozgrywka jest bardzo szybka i może trwać nawet 10 minut. Oczywiście wszystko zależy od ilości graczy i kart wskazówek, ale bez problemu można spokojnie zagrać kilka partyjek i się przy tym „nie zmęczyć”.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Gra dedykowana jest minimum 2 graczom i wydawnictwo nie zdecydowało się określać górnej maksymalnej ilości i uważam, że jest to dobry zabieg, ponieważ im więcej słuchaczy, tym lepsza zabawa! 🙂

Jeśli chodzi o wiek, to na opakowaniu znajdziesz informację, że dzieci powinny mieć powyżej 7 lat aby móc w pełni cieszyć się rozgrywką. Myślę, że można spróbować grać z młodszymi dziećmi, ale wtedy trzeba byłoby skupić się na cechach związanych z wyglądem, a nie z lekka trudniejszymi zagadnieniami jak np. epoki czy związki pomiędzy postaciami (Similo Mity).

DLA KOGO JEST TA GRA?

Similo to gra dla dzieci, jednakże dorośli również będą cieszyć się rozgrywką, dlatego uważam, że te karcianki spokojnie można określić jako familijne. Co więcej, znajdziesz tu 3 różne tematyki, więc tak na dobrą sprawę każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Fani historii z pewnością polubią Similo Historia i Similo Mity i będą mogli doszukiwać się trudniejszych wskazówek niż tylko te, które widoczne są tylko na kartach. Similo Baśnie natomiast sprawią frajdę zarówno dzieciom jak i ich rodzicom.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ Similo to gry dla dzieci, która posiada elementy edukacyjne.
+ Szybkie przygotowanie i rozgrywka idealnie sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań.
+ Jest to zdecydowanie gra dedukcyjna o wysokiej regrywalności.
+ Similo to gra kooperacyjna, więc może stanowić fajną odskocznię od rywalizacji między graczami.
– Brak 🙂

MOJA OPINIA

Nie spodziewałam się, że te karcianki tak mi się spodobają. Muszę przyznać, że bardzo przyjemnie mnie zaskoczyły swoim prostymi zasadami i jednocześnie elementem dedukcji. Co więcej, uważam że Similo przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale również starszym członkom rodziny. Fajne jest również to, że nie jest to gra, w której liczy się rywalizacja, a gracze muszą ze sobą współpracować, żeby wygrać 🙂

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: cooperative game
TYP GRY: familijne, dla dzieci
AUTORZY: Hjalmar Hach, Pierluca Zizzi, Martina Chiacchera
ILUSTRACJE: Naïade
WYDAWNICTWO: FoxGames
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2+
WIEK GRACZY: 7+
CZAS ROZGRYWKI: 10 min
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W NAJLEPSZEJ CENIE

Similo Mity

Similo Historia

Similo Baśnie

Udanej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to