Tą książkę, z mojej Walliamsowej trójki, zostawiłam sobie na sam koniec, ponieważ obstawiałam, że będzie to coś w stylu Szkoły przy cmentarzu z moich młodzieńczych lat. No wiesz… Tu jakiś gang, tu północ, a do tego jeszcze jakieś duchy. A tu zonk! NIC takiego tam nie ma! 😀

Nie powiem, że się zawiodłam, ponieważ wcale tak nie było, ale byłam lekko zaskoczona, że Walliams nie poszedł w tą stronę 😀 Przypuszczam, że celowo zrobił taki unik, aby zagrać na nosie czytelnikowi, który spodziewał się właśnie czegoś takiego jak ja. Tym razem dostaniesz książkę, uczącą tego, że marzenia się spełniają i warto je snuć, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy to nastąpi lub kto przy nich trochę pomoże.

A jeśli chciałbyś zapoznać się z innymi książkami Davida Walliamsa, o których pisałam, to koniecznie przeczytaj moje wpisy o Trefnym Tatusiu oraz Najgorszych Dzieciach Świata.

A teraz do rzeczy! 🙂

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Książka opowiada o gangu, którego działalnością jest… spełnianie dziecięcych marzeń. Członkami tej gromady są dzieci, które aktualnie przebywają na oddziale dziecięcym. Pomimo tego, że są tylko dziećmi, to do powierzonego im zadania, podchodzą z największą dbałością i traktują sprawy spełniania marzeń bardzo poważnie.

W takim miejscu jak szpital, codzienność raczej związana jest z bólem, smutkiem, rekonwalescencją i powrotem do zdrowia. Pragnienia i marzenia są spychane na boczny tor i mało kto sobie nimi zaprząta głowę – najważniejsze jest wyleczenie i powrót do domu. Dlatego też gang postanowił działać i zaczął pomagać spełniać marzenia w najlepszy sposób jaki tylko potrafią i są w stanie tego dokonać.

Wyścigi, pływanie z delfinami czy zdobycie bieguna północnego to zaledwie kilka małych marzeń, które udało się im spełnić podczas nocnych eskapad.

MIEJSCE AKCJI

Tym razem, David Walliams, osadził swoją opowieść w londyńskim szpitalu imienia Lorda Funta, który nie należy do najpiękniejszych. Szczerze mówiąc, to najokropniejsze i najbrzydsze miejsce jakie tylko możesz sobie wyobrazić. Stary i nieremontowany budynek, który wygląda jakby miał się zaraz zawalić ma wiele pięter, na których mieszczą się obdarte i poniszczone oddziały. Na 44. piętrze znajduje się oddział dziecięcy, który kompletnie nie zachęca aby pozostać w nim dłużej niż kilka sekund. Podobnie ma się rzecz na innych oddziałach.

Za dnia niewiele się tam dzieje, jednakże nocą… to miejsce zamienia się najwspanialsze miejsce zabaw i przygód dla młodych pacjentów.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Autor na początkowych stronach przedstawił 15 bohaterów, których możesz spotkać na stronach Gangu Godziny Duchów. Jednakże, wśród nich do głównych bohaterów można zaliczyć poniższe postaci:

  • TOM – dwunastoletni chłopiec, uczęszczający do szkoły z internatem pewnego dnia budzi się w najobskurniejszym londyńskim szpitalu, ponieważ dość poważnie oberwał w głowę piłką od krykieta. To właśnie w tym miejscu czeka go wiele niesamowitych przygód, podczas których poznaje swoich nowych współkompanów gangu. Wbrew pozorom, jego dotychczasowe życie było bardzo samotne i puste. Rodzice wysłali go do najbardziej snobistycznej szkoły z internatem, a on nawet nie potrafił odpowiedzieć na pytanie lekarza przyjmującego, gdzie aktualnie się znajdują i mieszkają.
  • SALLY – to najmłodsza pacjentka na oddziale dziecięcym. Ma zaledwie 9 lat, a już musi borykać się z ciężką chorobą, przez którą głównie śpi. Marzy o tym, aby pewnej nocy, razem z pozostałymi dziećmi przeżyć niesamowitą przygodę.
  • AMBER – wyszczekana równolatka Toma, która niestety została przykuta do wózka inwalidzkiego, ponieważ połamała sobie zarówno ręcę i nogi. W szpitalu znajduje się od dłuższego czasu i uwielbia dowodzić gangowi.
  • GEORGE – jedenastolatek, który uwielbia słodycze, przez co siostra przełożona wiecznie robi mu przytyki do jego wagi. W szpitalu znalazł się z powodu usunięcia migdałów. Zdecydowanie uwielbia przygody, które mają miejsce po północy.
  • ROBIN – również ma 12 lat i w szpitalu znajduje się, ponieważ miał poważną operację, która miała na celu uratowanie jego wzroku. Póki co, kompletnie nic nie widzi, więc pozostali pacjenci muszą mu wszystko opisywać i kierować gdzie ma iść.
  • NOSZOWY – jest to dość tajemnicza postać, ponieważ nikt nie wie jak dokładnie się nazywa. Podobno w ogólne nie opuszcza szpitala i jedynymi rzeczami jakie robi, jest przenoszenie pacjentów lub przedmiotów po całym szpitalu. Jest odludkiem i na pierwszy rzut oka, raczej wzbudza lęk wśród nowych pacjentów. Jednakże ma ogromne serce i dzieci go uwielbiają.
  • SIOSTRA PRZEŁOŻONA – najokropniejsza i najwredniejsza kobieta, jaką możesz spotkać w swoim życiu. Jej zadaniem jest pilnowanie i opieka nad dziećmi znajdującymi się na oddziale. Jako, że ich nienawidzi, to stara się uprzykrzyć ich pobyt i powrót do zdrowia tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Wredny babsztyl, którego mali pacjenci nie znoszą.

ZALETY KSIĄŻKI

Zaletą tej książki, jak i pozostałych, które wyszły spod pióra Walliamsa jest to, że w genialny sposób łączy niesamowicie sarkastyczne poczucie humoru pod różnymi postaciami z poważnymi tematami, które są obecne w naszym świecie. Ponadto, w przypadku Gangu Godziny Duchów, udało mu się wcisnąć niesamowicie wzruszające historie nie tylko młodych pacjentów, ale również dużych dzieci.

W tej książce poruszył dość oczywisty temat ciężkiej choroby i długiego pobytu w szpitalu, który jest zestawiony z niechęcią do opuszczenia szpitala przez jednego z pacjentów, ponieważ poczuł się w nim bardziej zrozumiany niż we własnym domu.

Dodatkowo, Walliams nie bał się poruszyć tematu inności i odrzucania. Mamy tu do czynienia z przykładem Noszowego, który swoim wyglądem z pewnością nie zachęca do nawiązania bliższej znajomości, ale okazuje się mieć serce na dłoni i robi wszystko, aby uszczęśliwić młodych pacjentów.

Co więcej, jak tu u Walliamsa bywa, w Gangu nie mogło zabraknąć postaci sklepikarza Raja, który czasami ma różne role do odegrania. Nie chcę tutaj zdradzać szczegółów, żeby nie odbierać Ci przyjemności z lektury.

Ostatnią zaletą książki jest to, że pomimo swojej OGROMNEJ objętości, czyta się ją szybko i przyjemnie. Sporo czarno-białych ilustracji oraz nietypowe upięknienie tekstu zachęca do lektury już najmłodszą samodzielnie czytającą młodzież.

REASUMUJĄC

Uważam, że jest to najbardziej wzruszająca książka, poruszająca tematy, których boi się niejeden dorosły. Dzięki lekkiemu stylowi Walliamsa, szpitalna rzeczywistość jest łatwiejsza do przełknięcia. Szczerze powiedziawszy, po lekturze Gangu Godziny Duchów, bardzo żałuję, że nie wpadłam na pomysł nocnych, szpitalnych eskapad, gdy musiałam czekać na Miłosza 😀

Stwierdzam, że będzie to pozycja obowiązkowa, do ponownego przeczytania, gdy tylko będę musiała ponownie udać się na oddział 😀

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: The Midnight Gang
AUTOR: David Walliams
ILUSTRACJE: Tony Ross
TŁUMACZENIE: Karolina Zaremba
WYDAWNICTWO: Dom Wydawniczy Mała Kurka
LICZBA STRON: 480
ROK WYDANIA: 2018
KATEGORIA: powieść
JĘZYK: polski
WIEK:  8+
CENA:  38 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/GangGodzinyDuchów

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to