Tym razem nie jest to książka z jedną fabułą, do której przyzwyczaił czytelników autor. Jest to zbiór 10 opowiadań o naprawdę NAJGORSZYCH dzieciach jakie tylko możesz sobie wyobrazić.

Oprócz tego, książka różni się od pozostałych tym, że jest w twardej okładce oraz posiada kolorowe ilustracje. Jeśli chodzi o grafiki, to jest ich tu cała masa, co dodatkowo wzbudza zachwyt młodych czytelników. Złocone litery, które znajdują się na czerwonej obwolucie od razu sugerują, że ta książka jest wyjątkowa oraz taka majestatyczna w tej całej obrzydliwości, która znajduje się wewnątrz 😀

Czymś co nie różni Najgorszych dzieci świata od pozostałych książek, z pewnością jest poczucie humoru typowe dla Walliamsa oraz drugie dno ukryte w tych 10 opowiadaniach. Co do samego tytułu – niestety nie jest on przewrotny – te dziesięcioro protagonistów, rzeczywiście jest najokropniejsze i najgorsze jakie tylko może być. Jeden z nich ma wszy, inny zbiera gluty z nosa i formuje z nich ogromną kulę, a jeszcze inna postać – nie jest w stanie usiedzieć na miejscu dłużej niż 5 sekund, czym doprowadza do szału absolutnie wszystkich.

Nie mogłam sobie odmówić okazji do napisania wpisu właśnie o tej książce, ponieważ przeczytałam ją bardzo szybko i uważam, że naprawdę warto zapoznać z nią dzieci 🙂

Pozwól, że tym razem nie będę już powielała informacji na temat autora książki. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się o nim czegoś więcej, to zapraszam do wpisu o Trefnym Tatusiu, w którym trochę bardziej rozwinęłam część dotyczącą Davida Walliamsa.

JAK ZBUDOWANA JEST TA KSIĄŻKA?

Książka rozpoczyna się o dedykacji zarówno samego Walliamsa, jak i ilustratora – Tony’ego Rossa. Na kolejnych stronach znajdziesz Wamdziękowania, gdzie autor wymienia 16 osób pracujących przy wydaniu Najgorszych dzieci świata i krótko opisuje zabawne historyjki z ich dzieciństwa, które idealnie uzupełniają książkę o najgorszych dzieciach. Koniecznie nie możesz pominąć tej części.

Zaraz po „podziękowaniach” możesz przeczytać wprowadzenie, które zostało napisane przez sklepikarza Raja. Jest to przezabawne i zdecydowanie niespodziewane 😀

W kolejnej części, znajduje się wizerunki najgorszych dzieci, które występują w książce. W kolejnym podpunkcie napiszę o tym coś więcej.

Jeśli chodzi o poszczególne opowiadania, to każde zbudowane jest identycznie. Wizerunek dziecka i nazwa dziecka, które jest bohaterem danej opowiastki oraz 3 znaki charakteryzujące każdego z nich.

Na końcu każdego opowiadania, na w lewym dolnym rogu strony znajduje się wizerunek Raja, który trzyma tabliczkę ze swoim komentarzem na temat każdego dziecka. To po prostu hit! 😀

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Jako, że książka składa się z 10 opowiadań, to występuję w niej również 10 głównych bohaterów i bohaterek. Ich postaci zostały przedstawione na początku książki w galerii najsłynniejszych i najgorszych dzieci na świecie. Swoją drogą, jest to świetny pomysł na spis treści.

Poniżej możesz dowiedzieć się odrobinę więcej o samych dziecięcych protagonistach i ich „niezwykłych” talentach czy upodobaniach.

  • STACH ŚLINOTOK – zasypianie w każdym możliwym miejscu i o każdej porze jest dla niego bardziej naturalne niż jedzenie. Znakiem rozpoznawczym Staszka jest ogromna kałuża śliny, która pojawia się parę minut po tym, gdy tylko zaśnie. Myślisz, że jest to obrzydliwe? Z pewnością, ale dzięki temu udało mu się kiedyś pozytywnie zaskoczyć swojego nauczyciela, który w nagrodę dał Staszkowi najwyższą ocenę.
  • MAGDA MAZGAJ – prawdziwa symulantka, która do perfekcji opanowała umiejetność płaczu w niebogłosy praktycznie bez żadnej przerwy. To wszystko po to, aby tylko oberwało się jej niewinnemu młodszemu bratu.
  • WICIO WSZARZ – gdy większość dzieci marzy by zostać superbohaterem, Witek od zawsze chciał zostać super… złoczyńcą. Pomogły mu w tym wszy, które słuchały jego poleceń i wykonywały wszystkie rozkazy!
  • WERONIKA WIERCIPIĘTKA – usiedzieć w spokoju przez 10 sekund to dla niej naprawdę wielkie osiągnięcie. Weronika uwielbia się ruszać i często robi to nieświadomie, przez co pakuje się w niezłe tarapaty. Dyrektorka, która zdaje sobie z tego sprawę, pewnego dnia organizuje wycieczkę do… muzeum porcelany. Weronika też bierze w niej udział.
  • GUTEK GMERACZ – osiągnięcia w księdze rekordów Guiness’a są przeróżne, ale Gucio postanowił pobić rekord związany z… największym gilem z nosa. Brzmi obrzydliwie, ale dla niego jest to najważniejsza rzecz, dlatego całe dnie spędza na grzebaniu w nosie i tworzeniu największego gluta, który pewnego dnia postanawia opuścić jego pokój.
  • BECIA BAJZEL – fascynatka wszystkie co brudne, śmierdzące i obrzydliwe. Osiągnęła tak ogromny poziom syfu i bałaganu w swoim pokoju, że po pewnym czasie okazało się, że ma współlokatora.
  • MĄDRALIŃSKI MING – wiedza to jego konik. W szczególności uwielbiał matematykę. Nawet najtrudniejsze zadania wykonywał z łatwością. Co więcej, uważał, że niemożliwością jest to aby mógł się kiedykolwiek pomylić.
  • WIETRZNA WIKTA – pierdzenie to jej pasja. Do perfekcji opanowała puszczanie wszelkich rodzajów bąków na zawołanie. Z lubością patrzyła, gdy inni musieli wdychać wytworzone przez nią śmierdzące opary. Pewnego dnia odkryła swój nowy talent jakim było granie na jednym z instrumentów muzycznych.
  • DRĘTWY DARIUSZ – to najnudniejsze dziecko w tym zestawieniu. Jest tak drętwy, że nawet jego własna mama ma go dość. Uwielbia czytać o nudnych rzeczach, ma nudne hobby i… nigdy się nie uśmiechnął. Pewnego razu mama postanowiła iść z nim do specjalisty, aby Dariusz przestał być tak bardzo nudny.
  • KANAPOWA KRYŚKA – oglądnie telewizji podczas siedzenia na kanapie to dwie nierozerwalne ze sobą czynności jakie Kryśka wykonuje przez cały czas. Po pewnym czasie, jej rodzice mają tego po dziurki w nosie i próbują ściągnąć ją z tej kanapy, ale ich dziecko po tylu latach tkwienia na tym jakże wygodnym meblu, nie może jej opuścić. Kanapa, za bardzo ją wciągnęła.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Według mnie ta książka jest dedykowana znacznie młodszym dzieciom niż pozostałe książki Walliamsa. Z pewnością przemawiają za tym kolorowe ilustracje i treści, które interesują dzieci, czyli wszystko co obrzydliwe, śmierdzące i obleśne. Oczywiście w takim wypadku nie obejdzie się bez wspólnego czytania, ponieważ przedszkolaki jeszcze samodzielnie nie uporają się z tą lekturą 🙂

Jeśli już wspólnie z dzieckiem zabierzesz się za tą lekturę, to polecam dodatkowo porozmawiać na temat przeczytanego opowiadania, tak aby dziecko mogło wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski .

ZALETY KSIĄŻKI

Główną zaletą Najgorszych dzieci świata jest to, że przygody małych protagonistów, pozwalają dzieciom niejako przeżyć to, co w rzeczywistości przekracza granice dobrego wychowania i manier. Żadna z opisanych historii nie ma prawa bytu w normalnym świecie. Poprzez takie wyolbrzymienie złych zachowań, dzieci mogą sobie pofantazjować i wyjść poza społecznie wyznaczone ramy. Nie ciągnie już później do łamania wszystkich dobrych zasad, które są wytyczone przez rodziców i postrzegane jako normalne zachowanie. Takie książkowe przygody zdecydowanie są dla nich wystarczające.

Ponadto, każde opowiadanie ma drugie dno, dzięki czemu dzieciom jest łatwiej wyciągnąć słuszne wnioski. Najgorsze dzieci świata, zawsze spotyka przeznaczenie, które tylko czeka aby w tak samo nieprzyjemny sposób (jak główny bohater traktuje innych) dać mu o sobie znać oraz żeby każdy protagonista zrozumiał popełnione przez siebie błędy.

Co więcej, Walliams opisuje wbrew pozorom bardzo realne wydarzenia, które mogą mieć miejsce w życiu każdego dziecko. Oczywiście robi to na swój wyolbrzymiony i zabawny sposób. Zasypianie na lekcji, nieusiedzenie w spokoju, uzależnienie o telewizora czy wszawica, to namacalne problemy, z którymi każde dziecko być może prędzej czy później się spotka. Poprzez lekturę tych opowiadań, można przygotować własną pociechę na takie wydarzenia. Dla przykładu, wszawica wcale nie musi być postrzegana jako koniec świata i dziecko nie musi się wstydzić, że akurat ma taką przypadłość. Oczywistą rzeczą jest to, że to raczej dość problematyczne, ale nie nienormalne. Takie rzeczy się zdarzają, a Wicio nawet marzył i kolekcjonował te małe paskudztwa.

REASUMUJĄC

Jestem świadoma tego, że niektórym osobom ta książka może wydać się obrzydliwa, ponieważ Walliams nie boi się pisać o okropnych, brudnych, obleśnych i śmierdzących sprawach, które są większości uwielbiane przez dzieci. Nie można jednak zapomnieć o tym, że każda z tych opowieści niesie dobre przesłanie i naukę dla małych czytelników.

Nie od dziś wiadomo przecież, że lepiej uczyć się na cudzych, a nie swoich błędach. Najgorsze dzieci świata dają właśnie naszym pociechą taką możliwość wyciągnięcia wniosków z ich najgorszych zachowań, a wszystko to, w towarzystwie samych najokropniejszych i najzabawniejszych opowiadań.

Poza tym, jak tu nie lubić książek napisanych przez Brytyjczyka, z typowym brytyjskim humorem? Jako anglistka, bardzo doceniam te kulturowe smaczki, które Walliams wplata w swoich książkach. Zobacz przykład na poniższym zdjęciu 😀

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: The World’s Worst Children
AUTOR: David Walliams
ILUSTRACJE: Tony Ross
WYDAWNICTWO: Dom Wydawniczy Mała Kurka
LICZBA STRON: 272
ROK WYDANIA: 2018
KATEGORIA: opowiadania
JĘZYK: polski
WIEK:  6+
CENA:  49 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/NajgorszeDzieciSwiata

SPRAWDŹ GDZIE NAJTANIEJ KUPIĆ KSIĄŻKĘ

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to