Nie od dziś wiadomo, że rośliny odgrywają istotną rolę w życiu człowieka. Natura już wiele razy była inspiracją dla wielkich umysłów, które tworzyły na przestrzeni stuleci udogodnienia dla wielu cywilizacji.

Gatunki roślin, drzew i kwiatów po dziś dzień inspirują naukowców do tego aby zmieniać świat na lepsze. Dzięki książce Wynalazki roślin, będziesz mógł przekonać się o wielu niesamowitych właściwościach przedstawicieli flory.

Zacznę od tego, że książka podzielona jest na 6 rozdziałów. Pierwszy z nich bierze na tapet struktury oraz to w jaki sposób zainspirowały one człowieka do tworzenia z nich coraz to nowszych udogodnień. Przeczytamy między innymi o pałacu kryształowym czy o tym co wspólnego ma cytrus z kaskiem ochronnym.

Kolejny rozdział skupia się na robotyce. Autor zdradzi Ci jaka roślina była inspiracją do stworzenia robotycznego ramienia, a także jak nasiona klonu pomogły skonstruować latającego robota.

Trzeci rozdział poświęcony jest energii i poznamy w nim rośliny, które do perfekcji opanowały skuteczne przyczepianie się do podłoża oraz wytwarzanie ciepła w czasie kwitnienia. Naukowcy latami podpatrywali te rozwiązania aby móc użyć ich w swoich badaniach.

Czwarty rozdział dotyczy zdrowia i tego w jaki sposób niektóre rośliny wykorzystywano przez wieki do leczenia różnych dolegliwości. Następny rozdział odnosi się do zrównoważonego rozwoju. Przykładem mogą być namorzyny, które odsalają wodę. Naukowcy podpatrzyli to rozwiązanie, aby wykorzystać je do budowy pomp.

Ostatni rozdział skupia się na materiałach. Dowiemy się tutaj między innymi o tym, do czego wykorzystuje się len, kukurydzę czy łopian. A co ciekawe i o czym jeszcze warto wiedzieć, to to, że pod koniec każdego rozdziału znajdziesz kilka dodatkowych roślin, które zostały opisane w krótszy, ale równie ciekawy sposób.

Wynalazki roślin to książka, która powinna się znaleźć w biblioteczce każdego dziecka zadającego coraz więcej pytań odnośnie otaczającego go świata. Opisuje ona około 30 gatunków roślin, drzew i kwiatów, które ludzie nauczyli się wykorzystywać w celu ułatwiania sobie życia. Znajdziesz tam nie tylko wiele ciekawostek o poszczególnych gatunkach flory, ale również o tym jak były one wykorzystywane na przestrzeni wieków. Barwne ilustracje zachęcają do lektury i dopełniają treść. Muszę przyznać, że informacje zawarte w książce potrafią zaskoczyć nawet dorosłego!

ZALETY

  • zapoznaje czytelnika z różnymi gatunkami roślin, kwiatów i drzew i sposobem w jaki są wykorzystywane przez ludzi;
  • duży i wygodny format książki;
  • poszerza wiedzę o świecie;
  • pobudza ciekawość;
  • daje odpowiedzi na wiele dziecięcych pytań;
  • barwne i zabawne ilustracje, które idealnie dopełniają treść;

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Clive Gifford
ILUSTRACJE: Gosia Herba
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 80
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA: edukacyjne, historia, kwiaty,
JĘZYK: polski
WIEK: 7 – 12 lat
CENA: ~ 22 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tej recenzji.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to