Jako fanka historii nie mogłam przejść obojętnie obok książki, która opowiada historię powstania warszawskiego. Galop ’44 to tytuł z lubianym przeze mnie tytułem podróży w czasie. Mamy tu dwie linie czasowe: Warszawę z sierpnia 1944 oraz siepnia obecnie.

Bracia, którzy są głównymi bohaterami książki są swoimi całkowitymi przeciwieństwami. Różni ich wszystko, od wyglądu aż po zainteresowania. Starszy, Wojtek, jest samotnikiem, a młodszy Mikołaj bryluje w towarzystwie i często szuka aprobaty w oczach starszego. Gdy rodzice wyjeżdżają służbowo, Wojtek musi się zająć Mikołajem i jednym z zadań od rodziców jest zawiezienie go na obchody wybuchu powstania warszawszkiego do Muzeum. To właśnie wtedy zaczyna się ich wspaniała i jednocześnie niebezpieczna przygoda.

Mikołaj z podekscytowaniem poznaje powstanców i postanawia im pomóc. Jego starszy brat Wojtek, postanawia go odszukać aby nie stało mu się nic złego. Jest jednocześnie wściekły i zmartwiony o Mikołaja, ponieważ spędzanie czasu w czasach powstania jest naprawdę niebeziecznym pomysłem.

Czy uda im się odnaleźć?
Czy pomogą powstańcom?
Czy powrócą cali do swoich czasów?

Na te pytania, odpowiedzi znajdziesz w Galop ’44 🙂

Od siebie dodam, że książkę czyta się dość szybko, choć miejscami niektóre opisy są przydługawe. Nie można odmówić autorce wiedzy dotyczącej powstania warszawskiego i przedstawienia tamtej rzeczywistości w bardzo obrazowy sposób. Dzięki tej książce, czytelnikowi będzie na pewno łatwiej zrozumieć te dramatyczne i bohaterskie wydarzenia jakie miały miejsce w Warszawie ’44 roku.

Galop ’44 z pewnością niejako zmusza do refleksji dotyczącej wojennej rzeczywistości i tego jak my, czyetlnicy zachowalibyśmy się gdybyśmy byli na miejscu powstańców. Walczylibyśmy czy nie? Książka zdecydowanie uzmysławia jak wiele można stracić dosłownie w jednej chwili. Dla nas jest to nie do pomyślenia, dla osób biorących udział w powstaniu był to chleb powszedni.

ZALETY KSIĄŻKI

  • wartka akcja;
  • świetnie przedstawiona rzeczywistość powstańcza;
  • ciekawy pomysł z podróżowaniem w czasie;
  • autorka zebrała wszystkie źródła, z których korzystała na końcu książki;
  • zachęca do autorefleksji: co ja bym zrobił na ich miejscu?.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Monika Kowaleczko-Szumowska
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 320
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: młodzieżowe, historyczne, edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  13-16 lat
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to