Dorosła wersja Everdell jest z nami już od jakichś 2 lat i muszę przyznać, że to tytuł, który bardzo lubimy. Gdy dowiedziałam się, że rebel planuje wydać uproszczoną wersję dla dzieci, nie mogłam się doczekać premiery Mojego małego Everdell.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko Mojego małego Everdell emanuje niepowtarzalnym klimatem znanym z dorosłej wersji Everdell. Już samo patrzenie przenosi do urokliwej, leśnej krainy, pełnej przyjemnych i urzekających ilustracji. Choć zachowuje ten sam uroczy charakter, co w pełnej wersji gry, to jednak ma troszkę inny, bardziej dziecięcy urok.

Pudełko ma zbliżone wymiary do wersji dla dorosłych Everdell, zachowując tę samą wysokość i szerokość, ale jest znacznie węższe. To sprawia, że jest nie tylko praktyczne do przechowywania i transportu, ale również pasuje na półkę obok dorosłej wersji gry, tworząc spójną całość i prezentując się wspaniale na półce z innymi planszówkami.

W środku natomiast znajdziesz:

 • planszę;
 • 4 planszetki domów;
 • 4 kości surowców;
 • 8-ścienna kość do gry solo;
 • 12 pionków przyjaciół (3 motylki, 3 liski, 3 jaszczurki i 3 myszki);
 • 59 kart;
 • jagody;
 • gałązki;
 • bryłki żywicy;
 • 16 żetonów parad;
 • żeton słońca;
 • żeton księżyca;
 • żetony punktów;
 • instrukcję.

KOMPONENTY

Moje małe Everdell jest naprawdę zachwycające. Choć ilustracje na kartach są nieco uproszczone w porównaniu do oryginalnej wersji gry, to wciąż emanują urokiem. Ilustracje są po prostu piękne. Każda karta jest starannie wykonana, a postacie i miejsca przedstawione na kartach dodają grze uroku i wyjątkowego klimatu. Mają ciepłe barwy i delikatną kreską, co nadaje grze przyjemny klimat. Symbole na kartach są intuicyjne, ułatwiając identyfikację ich kategorii, punktacji oraz efektów. Nawet dzieci, które nie czytają jeszcze płynnie, bez trudu przyswoją te informacje.

Pozostałe elementy gry są solidnie wykonane, ale bez wątpienia największe wrażenie robią na dzieciakach skrzyneczki pełne jagód, żywicy, drewienek oraz drewniane figurki zwierzątek. Instrukcja jest klarowna, a zasady są jasno wyjaśnione i ilustrowane przykładami.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Gra składa się z trzech faz. Na początku każdej rundy gracze rzucają kostkami, które określają dostępność surowców do zebrania, takich jak jagody, gałązki i żywice. Następnie gracze na zmianę umieszczają swoje meple na planszy, zbierając surowce, aktywując karty lub realizując cele związane z paradą. Na polach z surowcami może znajdować się więcej niż jeden pionek.

Po rozmieszczeniu mepli, gracze mogą kupować karty z rynku, które dodają kreaturki lub budynki do ich tabeli. Karty te mają różnorodne umiejętności i zdolności, które pomagają w rozbudowie silnej maszynerii i zdobywaniu punktów. Istnieje kilka typów kart, takich jak zielone, niebieskie, beżowe, czerwone i fioletowe, z różnymi akcjami i zdolnościami.

Gra trwa cztery rundy, a podczas ostatniej fazy ostatniej rundy, gracze liczą punkty z kart, akcji oraz celów z paradą. Gracz z największą ilością punktów zostaje zwycięzcą.

Dla młodszych graczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z planszówkami, istnieją specjalne zasady ułatwiające rozgrywkę. Dzieci mogą otrzymać bonusowe surowce i karty, aby pomóc w budowaniu ich silnej maszynerii od samego początku.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Czas rozgrywki w Moje małe Everdell jest odpowiednio dostosowany do młodszych graczy, co pozwala na utrzymanie ich zaangażowania i uwagi. Przeważnie jedna rozgrywka trwa około 30-45 minut. Długość gry może nieco się różnić w zależności od liczby graczy oraz ich doświadczenia z planszówkami.

Gra została zaprojektowana z myślą o 2-4 graczy. Oczywiście, im więcej graczy, tym więcej interakcji między nimi, ale może to również wydłużyć czas rozgrywki. Dwie osoby mogą grać w Moje małe Everdell i cieszyć się wspaniałą rozgrywką, a w większym gronie gra nabiera dynamiki dzięki interakcjom między graczami.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ oferuje interesujący balans między łatwymi do zrozumienia zasadami a różnorodnymi strategiami dla młodych graczy;
+ absolutnie zachwycające ilustracje nadające grze unikalny i magiczny klimat, który zachwyci każdego;
+ odpowiednio dostosowany czas rozgrywki do graczy;
+ specjalne modyfikacje umożliwiają młodszym dzieciom udział w grze, dzięki czemu mogą wspólnie cieszyć się rozgrywką wraz z innymi graczami;
+ doskonałe wprowadzenie do dorosłego Everdella;
+ rozwija zdolności strategiczne.

– brak dedykowanej wkładki na komponenty.

MOJA OPINIA

Moje małe Everdell to urocza i wciągająca gra planszowa, która idealnie nadaje się dla całej rodziny. To wspaniałe wprowadzenie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z planszówkami. Gra oferuje kilka różnych mechanik, takich jak umieszczanie pracowników, budowanie talii i zbieranie zestawów kart. Te elementy doskonale ze sobą współgrają, tworząc ciekawą i wciągającą rozgrywkę.

Jako miłośniczka planszówek, doceniam sposób, w jaki gra ta wprowadza nowych graczy w świat zaawansowanych mechanik gier. Ekonomia gry jest doskonale zbalansowana, a decyzje, które podejmuje się na planszy, mają wpływ na dalszy rozwój rozgrywki. To naprawdę świetna zabawa dla całej rodziny!

Jednym z moich ulubionych elementów gry jest możliwość dostosowania zasad dla młodszych graczy. Dzięki temu nawet najmłodsi mogą cieszyć się rozgrywką i konkurować z resztą rodziny. To prawdziwa zaleta, bo w ten sposób cała rodzina może razem spędzać czas i bawić się przy planszy.

Jednak chciałbym zaznaczyć, że dla bardziej ogranych młodziaków Moje małe Everdell może nie stanowić długoterminowej rozgrywki. Liczba kart jest ograniczona, co sprawia, że po pewnym czasie większość kombinacji zostanie odkryta, a to może wpłynąć na powtarzalność rozgrywki.

Ogólnie rzecz biorąc, Moje małe Everdell to wartościowy dodatek do świata Everdell, zwłaszcza dla rodzin z młodszymi dziećmi. To świetna planszówka wprowadzająca, która może zainspirować młodszych graczy do eksplorowania bardziej zaawansowanych tytułów. Tylko ostrzegam, gdy raz wprowadzisz je w tę wciągającą grę, dzieci mogą stać się zapalonymi entuzjastami planszówek 😀

INFORMACJE O GRZE

SERIA: Everdell
MECHANIKA GRY: worker placement
TYP GRY: karciane, rodzinne, fantasy
AUTORZY: James A. Wilson i Clarissa A. Wilson
ILUSTRACJE: Andrew Bosley, Jacqui Davis
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 1 – 4
WIEK GRACZY: 6+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 30min
CENA: ~ 150 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to