Chyba każdy miłośnik planszówek słyszał kiedyś o Dixicie. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier na całym świecie i często pojawia się w zestawieniach gier od których warto zacząć swoją przygodę z planszówkami. Dixit cieszy się taką popularnością, że doczekał się wielu dodatków oraz specjalnej wersji dla wszystkich fanów Disneya i o tym wyjątkowym wydaniu opowiem Ci dzisiaj.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko Dixit Disney ma dokładnie takie same wymiary jak klasyczny Dixit. To co go wyróżnia to kolorystyka, która tym razem utrzymana jest w niebiesko-fioletowych barwach. Osobiście ta szata graficzna kojarzy mi się z czołówkami wyświetlanymi przed każdym disneyowskim filmem. Jeśli chodzi o komponenty, to w środku znajdziesz:

  • 84 karty;
  • 6 tarcz do głosowania;
  • 6 drewnianych pionków;
  • planszę;
  • instrukcję.

KOMPONENTY

Zarówno zwykły Dixit jak i Dixit Disney zachwycają swoją estetyką i jakością wykonania. Już na pierwszy rzut oka widać, że poświęcono wiele uwagi każdemu detalowi, co sprawia, że nietrudno zauważyć całą masę najdrobniejszych szczegółów z Disneyowskiego uniwersum.

Pierwszym, co rzuca się w oczy, są pionki przedstawiające bajkowe postacie. Każdy z nich jest unikalny i starannie wykonany, a ich detale są imponujące. Różnorodność postaci przekłada się na różnorodność dołączonych tarcz do głosowania. To naprawdę dodaje tej grze niezwykłego uroku.

Karty, które są podstawowym elementem rozgrywki, są prawdziwym arcydziełem. Chociaż początkowo spodziewałem się bardziej klasycznych, „disneyowskich” obrazów, to miło się zaskoczyłam. Każda karta to pełen detali obraz, często ukazująca naszych ulubionych bohaterów w zupełnie nowym świetle. Są one jak fragmenty snów o Disneyu, co nadaje grze niepowtarzalnego klimatu.

Plansza do śledzenia punktacji jest jednocześnie funkcjonalna i estetyczna. Specjalnie zaprojektowane pionki, które przypominają bohaterów znanych z animacji Disneya, dodają temu elementowi jeszcze większego uroku. Tarcze do głosowania są sprytne i efektowne, co sprawia, że każde głosowanie to niezła frajda.

Na koniec, chciałabym pochwalić jeszcze praktyczny i estetyczny insert, który pomaga utrzymać porządek we wszystkich elementach gry. Dzięki niemu przygotowanie gry staje się szybkie i wygodne, a wszystkie komponenty są bezpieczne i łatwe do znalezienia.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Cała magia Dixita polega na umiejętnym łączeniu wyobraźni i spostrzegawczości. Każda runda rozpoczyna się od wyboru Narratora, który wskazuje jedną z kart ze swojej talii i wymyśla skojarzenie. Pozostali gracze starają się znaleźć kartę, która najlepiej oddaje podane hasło, a ich wybory zostają zmieszane i wyłożone na stole. Głosowanie odbywa się anonimowo, a gracze muszą trafnie wybrać kartę Narratora, starając się jednocześnie zmylić innych graczy.

Punktacja jest uzależniona od trafności odpowiedzi:

  • jeśli wszyscy gracze lub żaden z graczy nie odgadnie karty Narratora, Narrator nie zdobywa punktów, a pozostali gracze otrzymują po 2 punkty;
  • jeśli tylko niektórzy gracze trafnie wskazali kartę Narratora, ten zdobywa 3 punkty, a także ci gracze, którzy trafnie odpowiedzieli.
  • dodatkowo każdy gracz, na którego kartę zagłosowano, otrzymuje 1 bonusowy punkt za każdy głos.

Gra toczy się do momentu, aż jeden z graczy zdobędzie 30 punktów, stając się zwycięzcą.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Dixit Disney jest doskonałą propozycją dla szerokiego spektrum graczy, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników gier planszowych. Jej kreatywny charakter i proste zasady sprawiają, że jest odpowiednia dla całej rodziny, od dzieci po dorosłych. Dzięki swojej uniwersalności, Dixit Disney może być świetnym wyborem na rodzinne spotkania czy imprezy ze znajomymi.

Gra jest zoptymalizowana dla 3-6 graczy, co sprawia, że jest idealna dla średnich grup, ale może być również dostosowana do mniejszych lub większych składów, choć przy mniejszej liczbie uczestników rywalizacja może być mniej intensywna.

Co do czasu rozgrywki, gra oferuje idealną dawkę rozrywki na jedną sesję gry. Przeciętnie rozgrywka trwa jakieś 30 minut co czyni ją doskonałą opcją na szybką i angażującą grę, którą można łatwo włączyć do wieczornego planu bez obawy o zbyt długą rozgrywkę. Dzięki temu Dixit Disney może być świetnym wyborem zarówno na krótkie przerwy, jak i na dłuższe sesje pełne śmiechu i kreatywności.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ rozwija wyobraźnię i zdolność skojarzeń;
+ idealna dla różnych grup wiekowych;
+ proste zasady;
+ szybki czas rozgrywki;
+ genialne ilustracje;
+ możlwość wykorzystania kart z dodatków;
+ dopracowane szczegóły disneyowskich postaci.
brak 🙂

MOJA OPINIA

Dixit Disney to ponadczasowa gra, która przyciąga i zachwyca mnóstwo graczy. Jak każda wersja, również i ta, rozwija kreatywne myślenie i uważność, oferując piękne w swojej prostocie ilustracje. Mimo że sama mechanika gry pozostaje niezmieniona, dodatek postaci znanych z bajek Disneya sprawia, że jest bardziej przystępna dla dzieci, zachęcając je do udziału w rozgrywce. Gra sprawdzi się zarówno dla młodszych graczy, którzy będą cieszyć się prostotą i klimatem ilustracji, jak i dla dorosłych, którzy znajdą w niej doskonałą okazję do rozbudzania wyobraźni.

Dixit Disney zachwyca nie tylko kartami, ale także planszą i pionkami, które dodają grze niepowtarzalnego klimatu. Gra jest rekomendowana nie tylko dla fanów Disneya, ale dla wszystkich miłośników kreatywnej i angażującej rozrywki. Niezależnie od wieku czy doświadczenia z grami planszowymi, Dixit Disney z pewnością spełni oczekiwania i dostarczy mnóstwo świetnej zabawy. To doskonały wybór zarówno dla rodzinnych wieczorów, jak i spotkań ze znajomymi, a jednocześnie idealny prezent dla każdego miłośnika gier. Dixit Disney to prawdziwe arcydzieło, które zasługuje na miejsce na półce każdego gracza planszowego.

Cała nasza trójka pokochała Dixit Disney, a Szef z radością rozpoznaje postaci ze swoich ulubionych bajek.

INFORMACJE O GRZE

SERIA: Dixit
MECHANIKA GRY: storytelling, targeted clues, voting
TYP GRY: karciane, imprezowe, rodzinne
AUTOR: Jean-Louis Roubira
ILUSTRACJE: Natalie Dombois
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 3 – 6
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 30min
CENA: ~ 70 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to