Wchodząc w świat Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli, przewrotnie zatytułowanego zbioru baśni braci Grimm w przekładzie Elizy Pieciul-Karmińskiej, możesz być pewien,że wkroczysz w zakazane, mroczne królestwo, gdzie bajki nie są dla dzieci.

Ta wyjątkowa kolekcja, prezentująca pierwotne wersje baśni, odkrywa przed czytelnikami nieznane terytoria ludowej wyobraźni, zachwycając zarówno swoim autentycznym charakterem, jak i wyjątkowymi ilustracjami Michaliny Jurczyk.

Ta książka to coś więcej niż tylko kolejne wznowienie. To autentyczne odkrycie, nie tylko dla entuzjastów literatury ludowej czy filologów, ale także dla przeciętnego czytelnika, który poszukuje czegoś nowego i fascynującego. Oryginalne, nieocenzurowane wersje baśni Grimmów, odkrywane w tym zbiorze, zaskakują nas swoją drastycznością, surowością i przede wszystkim swoją pierwotnością. Książka ta obala mit o łagodności i niewinności pierwotnych baśni, rzucając czytelnika w świat pełen zepsutych postaci, makabrycznych wydarzeń i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Eliza Pieciul-Karmińska, doświadczona tłumaczka i badaczka baśni Grimmów, przywraca nam teksty z pierwszego wydania z lat 1812 i 1815 w ich pierwotnej świetności. Nie tylko dobrze znane historie, takie jak „Popielątko” czy „Roszpunka”, otrzymują nowy kontekst, ale również pojawiają się zupełnie nieznane fabuły, które składają się na fascynującą mozaikę ludowych opowieści. Wybór tych baśni oraz ich przekład są mistrzowskie, ukazując nam różnorodność i bogactwo pierwotnej kultury ludowej, która jest daleka od jednoznacznych morałów czy przewidywalnych zakończeń.

Niezwykłe ilustracje Michaliny Jurczyk doskonale komponują się z tekstem, dodając głębokości i atmosfery baśniom. Jej styl jest pełen energii, mrocznego humoru i wyrazu, idealnie oddając charakter opowieści. Czarne kreski i ponure sceny tworzą niepowtarzalny klimat, który przyciąga uwagę czytelnika, prowokując wyobraźnię i wzbudzając emocje.

Posłowie, które autorka przygotowała dla tej edycji, stanowi niezwykle wartościowy dodatek. Wnikliwe analizy i kontekst historyczny pozwalają zrozumieć genezę tych baśni oraz ich ewolucję w czasie. Dowiadujemy się, dlaczego niektóre opowieści zostały ocenzurowane lub pominięte w późniejszych wydaniach, co dodaje głębokości naszemu zrozumieniu tego, co mamy przed oczami.

Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli to prawdziwa perełka na rynku wydawniczym. Ta książka to podróż w świat zapomnianych historii, pełnych magii, przemocy i ludzkich namiętności. To zbiór dla tych, którzy cenią sobie prawdziwe arcydzieła literatury ludowej, które potrafią zaskoczyć i poruszyć.

Dla miłośników baśni, mitów czy legend Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli stanie się skarbnicą inspiracji, a także oknem do pierwotnych korzeni ludzkiej wyobraźni. Niech ta książka będzie zaproszeniem do odkrywania nowych światów, gdzie zło miesza się z dobrem, a prawda jest często ukryta za pozornie niewinnością bajkowych opowieści. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, by poznać baśnie braci Grimm w całej ich dzikiej, niecenzuralnej chwale.

ZALETY KSIĄŻKI

  • zbiór prezentuje oryginalne i nieocenzurowane wersje baśni braci Grimm, ukazując ich pierwotny charakter i surowość;
  • zawiera dobrze znane baśnie oraz nieznane opowieści, tworząc fascynujący zbiór ludowej wyobraźni;
  • prace Michaliny Jurczyk doskonale oddają atmosferę baśni, dodając im głębokości i emocji;
  • posłowie autorstwa tłumaczki oferują cenne informacje na temat genezy baśni oraz ich ewolucji w czasie, poszerzając zrozumienie treści.
  • stanowi wyjątkowe wydanie, które odsłania przed czytelnikiem nieznane dotąd aspekty baśni Grimmów, tworząc prawdziwe literackie odkrycie.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

PEŁNY TYTUŁ: Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm
SERIA: Świeżym okiem
AUTORZY: Jacob i Wilhelm Grimm
ILUSTRACJE: Michalina Jurczyk
TŁUMACZENIE: Eliza Pieciul-Karmińska
PROJEKT GRAFICZNY: Grażka Lange
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 272
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK:  18+
CENA: ~ 40 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to