Imieniny to dla mnie bardzo ciekawy twór. Od kiedy pamiętam, zawsze kojarzą mi się z imprezą typowo dla dorosłych, na którą zjeżdża się praktycznie cała rodzina zarówno z bliska jak i daleka. W moim rodzinnym domu, na imieninach moich rodziców, potrafiło znaleźć się nawet 30 osób! Dla mnie, była to idealna okazja do spotkania się z młodszym i starszym kuzynostwem. Teraz te imienionwe imprezy są znacznie mniejsze, ponieważ każdy ma mniej czasu i my, dzieci dorośliśmy, ale nadal miło wspomninam imieniny rodziców.

Sama nie jestem fanką imienin, po pierwsze wolę świętować urodziny, a po drugie, mamy za małe mieszkanie aby pomieścić naszą najbliższą rodzinę, której liczba ponownie waha się w okolicach 30. osób 😀 Dlatego też fajnym pomysłem, w moim przypadku, może okazać się poczytanie o imieninach kogoś innego!

Najnowszym tytułem, który ukazał się w ramach serii Mistrzowie ilustracji od Dwóch Sióstr, jest Imieninowa przygoda. Jakiś czas temu, recenzowałam inny tytuł z tej serii i były to Baśnie angielskie. Tam też dokładniej opisywałam o czym jest ta seria oraz jakie tytuły dotychczas się w niej ukazały. Jeśli więc jesteś tego ciekawy, to zapraszam do zapoznania się z tamtym wpisem.

A teraz, nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Cię na imieninową przygodę, o której dziś opowiem Ci trochę więcej 🙂

KIM SĄ AUTORZY?

Wyjątkowo zacznę od przedstawienia najpierw ilustratorki, którą jest Olga Siemaszko. Specjalizowała się w grafice i malarstwie. W swojej karierze stworzyła ilustracje do ponad 200 książek, za które była wielokrotnie nagradzana. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich ilustratorek, dlatego też nie mogło jej zabraknąć w serii Mistrzowie ilustracji.

Autorem wiersza, który zilustrowała Olga Siemaszko jest, Władysław Kozłowski. Znany był z tworzenia wielu utworów dla dzieci i młodzieży oraz z tłumaczeń literatury rosyjskiej.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Książka, a właściwie wiersz, opowiada o imieninowym przyjęciu zajęczycy Trusi, na które przybyło wielu gości. Każdy rzecz jasna, przyniósł ze sobą prezenty. Niektórzy postawili na kwiaty, inni z kolei wiązanki lub upominki. Jednak jeden z prezentów wyróżniał się na tle pozostałych. Były to klipsy jarzębinowe zrobione dla Trusi przez dzięcioła. Solenizantce tak bardzo się spodobały, że od razu je założyła. Zabawa trwała w najlepsze – goście jedli imieninowe przysmaki, śpiewali sto lat, tańczyli i rozmawiali, aż nagle… okazało się, że jeden z kolczyków zaginął! Wszyscy jak najszybciej chcą odnaleźć zgubę, jednakże nie wiadomo czy klips zgubił się sam czy ktoś go ukradł…

BOHATEROWIE

W Imieninowej przygodzie mamy do czynienia z ogromną ilości gości. Oprócz najbliższej rodziny solenizantki, składającej się z dziadka, babci, wujka, trzech cioć i kuzynostwa Trusi, na je przyjęciu obecne były także inne zwierzęta.

Obecny jest kot Filon, miś Pankracy, sowa, kogut, wiewiórka, lis, kruk, kos, bocian, dzięcioł, sroka z dziećmi i jeszcze wiele innych gości. Oprócz nich, na przyjęciu jest również zespół muzyczny i… słynny detektyw.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka Imieninowa przygoda dedykowana jest już najmłodszym czytelnikom powyżej 3. roku życia. Spodoba się również starszym dzieciom, którzy również chcieliby pomóc gościom w odnalezieniu Trusiowego klipsa. Jako, że tytuł nawiązuje do imienin, to z pewnością warto ją podarować komuś, kto będzie takowe obchodził. Myślę, że może się to okazać strzałem w dziesiątkę 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

Jeśli chodzi o zalety tej książki, to przede wszystkim są to lekkie i zabawne rymy, którymi posługuje się autor. Widać, że miał on do czynienia z tworzeniem literatury dziecięcej. Co więcej, bardzo podobało mi się to narastające napięcie związane z poszukiwaniem klipsa, ponieważ zachęca ono do dalszej lektury. Wprowadzenie detektywistycznego elementu to także super zabieg, który jeszcze baradziej intryguje.

Kolejną rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę jest to, że autor zawarł w swoim wierszu element edukacyjny. Oczywiście mowa tu o tym, że nie powinno się rzucać oskarżeń, jeśli nie do końca wiadomo co się stało. Co więcej, zostało to przepięknie podkreślone w książce! Gdy zguba się odnajduje detektyw, podchodzi do sroki, która została posądzona o kradzież Trusiowego klipsa i ją przytula, a pozostali goście przepraszają za swoje zachowanie. Czyż to nie jest piękne?

Ale, ale! Nie sposób nie wspomnieć także fikuśnych ilustracji Olgi Siemaszko, które uzupełniają tekst oraz dodają mu charakteru. Osobiście bardzo lubię taki retro styl i muszę przyznać, że idealnie pasują do tej szalonej imieninowej przygody.

REASUMUJĄC…

Imieninowa przygoda to przepięknie zilustrowana wierszowana historia nie tylko o imieninach, ale również zaangażowaniu się w niesienie pomocy swoim przyjaciołom. Co więcej, uczy ona czytelników, że nie wolno rzucać oskarżeń na podstawie naszych przypuszczeń, ponieważ mogą okazać się one nieprawdziwe, a wtedy wyrządzimy ogromną krzywdę oskarżonej osobie.

Jak dla mnie jest to naprawdę piękny (pod każdym względem) tytuł 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Mistrzowie Ilustracji
AUTOR: Władysław Kozłowski
ILUSTRACJE: Olga Siemaszko
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 64
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: wiersze
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA: ~ 25 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/ImieninowaPrzygoda

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to