Tajniacy to już kultowa gra, o której słyszał chyba każdy. Nawet moi rodzice mają ją w swojej małej kolekcji 😀 W ostatnim czasie, do rodziny Tajniaków dołącza coraz więcej wariantów, a najnowszą wersją są Tajniacy Disney., którzy zostali stworzeni z myślą o młodszych gracza lubiących zarówno uniwersum Disneya jak i dedukcję. No ale umówmy się. Nie tylko dzieci lubią Disneya, więc zakładam, że rodzice również będą chętnie sięgali po ten tytuł 😀

Ale zanim zdecydujesz się czy ta gra będzie dla Ciebie i Twojej rodziny odpowiednia, pozwól że dokładnie Ci przybliżę jej zasady i podzielę się naszą (moją i D.) opinią.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Tajniacy Disney to gra, która mieści się w średniej wielkości pudełku w odcieniach niebieskiego. Na jej okładce znajdują się cienie dobrze znanych z Disneyowych animacji postaci. W centralnym miejscu są to oczywiście Mickey Mouse i Minnie Mouse, a za nimi możesz zauważyć Kubusia Puchatka, Bellę, Anię i Elsę, a nawet Chudego! 😀 W

W środku natomiast znajdziesz:

  • 200 kart skarbów,
  • 60 kart kluczy,
  • 25 kart przykrywek,
  • podstawkę w kształcie Myszki Mickey,
  • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Cały myk w Tajniakach polega na tym, aby drogą dedukcji odnaleźć disneyowskie skarby należące do danej drużyny. Zadaniem wskazówkomistrza jest właśnie naprowadzanie uczestników na te skarby za pomocą tylko jednego słowa i jednej cyfry.

PRZYGOTOWANIE

Zanim zaczniesz rozgrywkę, zacznij od tego, aby podzielić wszystkich uczestników na dwie drużyny. Następnie, każda grupa, wybiera po jednej osobie, które staną się wskazówkomistrzami. Ci gracze, siadają po jednej stronie stołu, a pozostali gracze, zgadujący zajmują miejsca naprzeciwko wskazówkomistrzów.

Następnie, wybierzcie 16 losowych kart skarbów i ułóżcie je na stole w siatce 4×4, w taki sposób, aby wskazówkomistrzowie widzieli je do góry nogami. Jeśli decydujesz się na rozgrywkę z kartami słownymi, to należy ułożyć jak tak, aby zgadujący mogli je z łatwością odczytać. W kolejnym kroku, wskazówkomistrzowie wybierają kartkę siatki i umieszczają ją przed sobą w podkładce. Tylko oni mają na nią podgląd. Przed sobą układają również przykrywki w kolorze odpowiadającym ich drużynie oraz przykrywki neutralne.

Grę rozpoczyna drużyna, która oznaczona została na karcie kluczy.

ZASADY

Gdy wskazówkomistrz drużyny rozpoczynającej zapozna się z kartami i wyłapie gdzie zostały ukryte skarby, podaje on jeden wyraz, który będzie pasował do jak największej ilości kart. Dodatkowo, musi on podać jeszcze numer, który nawiązuje do ilości haseł jakie pasują do wymyślonego przez niego słowa. Następnie, osoby z jego drużyny usiłują odgadnąć, co wskazówkomistrz miał na myśli. Wskazują konkretne karty, które według nich pasują do podanego hasła tak długo aż się pomylą. Gdy tak się stanie, to następuje kolej przeciwników, którzy odgadują karty pasujące do skojarzenia jakie podał im ich wskazówkomistrz.

Ważną rzeczą, o której trzeba jeszcze wspomnieć jest to, że niezależnie od tego, drużyna odpowiada (niebieska lub czerwona), wskazówkomistrze muszą przykrywać na planszy karty wskazane przez swoich współgraczy. Jeśli robią to poprawnie, to na karcie powinna znaleźć się przykrywka w kolorze ich drużyny. Jeśli wskazana karta jest neutralna, to ląduje na niej beżowa przykrywka. Może zdarzyć się również tak, że gracze wskażą kartę należącą do drużyny przeciwników. Wtedy kończą oni swoją turę, a drużyna przeciwników otrzymuje punkt, w postaci przykrywki w ich kolorze.

ZAKOŃCZENIE

Jako, że jest to dedukcyjny wyścig, to wygrywa drużyna, której udało się jako pierwszej odnaleźć wszystkie swoje skarby.

CZAS ROZGRYWKI

Rozgrywka jest wbrew pozorom jest bardzo szybka. Wraz z przygotowaniem do gry, rozegraniem jednej partyjki i złożeniem wszystkiego do pudełka zajmuje około 20 minut. Oczywiście im więcej uczestników, tym czas może się wydłużyć, ale nawet tego nie odczujesz, ponieważ będziesz się dobrze bawił 🙂

DLA KOGO JEST TA GRA?

Tak jak wspomniałam we wstępie, Tajniacy Disney to gra, która z pewnością przypadnie do gustu małym i dużym fanom Disneyowskich produkcji. Ta wersja Tajniaków powstała z myślą o młodszych graczach, którzy zapoznają się z tą serią, dzięki postaciom, które tak dobrze mogą znać i kojarzyć z lubianych bajek. Co więcej, jeśli lubisz gry słowne, w których trzeba trochę pokombinować i dedukować, to ta gra tym bardziej Ci się spodoba.

Ach, zapomniałabym o najważniejszym! W Tajniaków Disney mogą zagrać już dwie osoby, a maksymalna liczba graczy to 8. Z kolei jeśli chodzi o wiek uczestników, to gra będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 8. roku życia.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ przewidziane warianty gry dla 2 oraz 3 osób,
+ dwa tryby trudności,
+ szybka rozgrywka,
+ bardzo proste zasady gry,
+ niski próg wejścia, więc będzie idealna dla małych i początkujących graczy,
+ pobudza kreatywność,
+ rozwijanie umiejętności dedukcji,
+ przekrój postaci znajdujących się na kartach z kilkudziesięciu lat (uwzględnienie starszych i nowszych produkcji).
+ / – wymagana znajomość bajek Disneya,
+ / – brak wypraski, w której można by poukładać wszystkie karty, żeby nie latały po całym pudełku.

MOJA OPINIA

Tajniacy Disney to idealna gra, która wprowadzi dzieci w świat planszówek. Co więcej okaże się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich fanów bajek Disneya i gier słownych. W trakcie rozgrywki, nie tylko młodzi gracze będą się dobrze bawić, ale również ich rodzice, którzy z radością przypomną sobie własne dzieciństwo. Osobiście, dla mnie jest to gra, która budzi we mnie ogromny sentyment, właśnie dzięki wielu Disneyowskim postaciom 😀

Lubię tą grę również za to, że można w nią zagrać zarówno w dwie, jak trzy osoby, dzięki czemu, jest to pozycja, która będzie cieszyć się większą popularnością niż klasyczni Tajniacy. Od siebie polecam nie tylko jako grę na początek, ale również idealną na rodzinne spotkania w większym gronie, podczas których chciałoby się zorganizować czas dzieciom, a przy okazji ruszyć trochę głową 🙂

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: familijne, dla dzieci
PROJEKTANT: Vlaada Chvátil
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2 – 8
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 15 minut
CENA: ~ 75 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to