Nie znam osoby, która nie lubi zagadek! Takie łamigłówki, które wymagają ruszenia szarych komórek to fajna sprawa aby zapewnić mózgowi trochę ćwiczeń oraz się zrelaksować. Pamiętam, że jako dziecko uwielbiam szukać drogi w labiryntach, rozwiązywać krzyżówki, rebusy i odkodowywać wiadomości.

Nie ukrywam, że bardzo mi zależy na tym aby Miłek również polubił wszelkiego rodzaju aktywności umysłowe, dlatego też staram się być na bieżąco z książkami i grami, które mu to umożliwią. Jego pierwszymi lekturami, od których rozpocznie swoją przygodę z zagadkami są książki Kto to? Co to? i Kto to? Gdzie to?. Te majowe nowości od Dwóch Sióstr całkowicie mnie zauroczyły i muszę przyznać, że już nie mogę się doczekać aż je wspólnie przetestujemy, a ten czas już się powoli zbliża! 😀

Zanim to jednak nastąpi, chciałam podzielić się z Tobą moją opinią, abyś na własnej skórze mógł się przekonać czy te książki są dla Ciebie i Twojego dziecka odpowiednie. Dlatego też zapraszam do dalszej lektury! 🙂

ZALETY KSIĄŻEK

 • proste i ładne ilustracje,
 • zagadki, które wymagają skupienia,
 • sporo postaci na jednej rozkładówce,
 • możliwość opisywania postaci i ich wyglądu,
 • dzieci rozwijają swoją spostrzegawczość dzięki odszukiwaniu szczegółów, które umożliwią im udzielenie poprawnej odpowiedzi,
 • wygodny i duży format książek,
 • łatwo się otwierają i strony się nie zamykają.

Kto to? Co to?

W pierwszej książce, Kto to? Co to? znajdziesz 12 zagadek dedykowanych małym fanom wyzwań. Autor postanowił skupić się na tym, aby maluchy odszukiwały postać, która będzie zawierała jakiś szczegół, który nakieruje ich na poprawna odpowiedź na pytanie. Jeśli chodzi o budowę tej książki, to cała rozkładówka skupia się na jednej zagadce. Na górze zawsze znajduje się pytanie, a poniżej kilka najróżniejszych postaci, z których tylko jedna pasuje do odpowiedzi na pytanie.

Zilustrowani bohaterowie są przeróżni – znajdziesz tam urocze zwierzęta oraz dzieci. Fajne jest to, że spokojnie można wykorzystać ich wizerunki do nazywania ich (np. kaczka, lew, Tomek) czy opisywania wyglądu. Co ciekawe, na jednej rozkładówce może znaleźć się nawet 10 postaci, a więc jest z czego wybierać!

Jeśli chodzi o zagadki, to maluchy mają tu ogromne pole do popisu. Będą odszukiwali kogoś, kto bawił się z kotem czy kogoś kto strasznie się boi. Ponadto, będą musieli oni odgadnąć kto zjadł dżem, a nawet postać, której nie udało się zdążyć do toalety 😀 Najfajniejsze jest jednak to, że te zagadki wymagają od małych czytelników sporo koncentracji na odnalezieniu odpowiednich szczegółów, które naprowadzą ich na prawidłową odpowiedź.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Olivier Tallec
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 28
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: zagadki
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA:  ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Kto to? Gdzie to?

Drugą częścią Kto to? Co to? jest książka pt. Kto to? Gdzie to?. Osobiście uważam, że zagadki, które się w niej znajdują są troszkę trudniejsze niż w poprzedniej książce. To samo tyczy się ilustracji, które tym razem są bardziej szczegółowe i zdecydowanie więcej się na nich dzieje.

W Kto to? Gdzie to? przedstawiono 12 łamigłówek. Podobnie jak w przypadku Kto to? Co to? tutaj również mieszczą się one na pojedynczej rozkładówce. Różnica pomiędzy tymi książkami jest jednak dość istotna, ponieważ na górnej stronie znajdują się pytania oraz zilustrowane sytuacje, a na pod nią autor umieścił od 4 do 5 postaci, którym należy się dokładnie przyjrzeć aby poprawnie odpowiedzieć na pytanie.

Przykładowymi pytaniami, jakie możesz znaleźć na stronach tej książki są:

 • Kto zostawił marynarkę na wieszaku?
 • Kto przegląda się w lustrze?
 • Kto zostawił kapcie?
 • Kto wdepnął w farbę?

Czytelnik musi dokładnie przyjrzeć się nie tylko „podejrzanym” postaciom, ale również znaleźć ślady i wskazówki na ilustracji, które umożliwią dzieciom udzielenie odpowiedzi. Oczywiście na końcu książki, na ostatniej stronie znajdziesz klucz odpowiedzi, żeby sprawdzić czy udało się rozwiązać Wam zagadki.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Olivier Tallec
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 28
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: zagadki
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA:  ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to