Jeśli jesteś tu ze mną już od dłuższego czasu, to wiesz, że w planszówki gram głównie z Mężem. Czasem uda nam się namówić do rozgrywki moich rodziców lub brata, ale w większości przypadków rozgrywamy partyjki tylko we dwójkę. Zdaję sobie sprawę, że wiele planszówek działa na więcej osób niż dwie, ale bardzo się cieszę, że na rynku powoli pojawia się coraz więcej gier dedykowanych parom.

W naszej kolekcji mamy kilka takich tytułów, gdzie maksymalna ilość graczy to 2 osoby i są tu takie klasyki jak Jaipur, Mandala, 7 Cudów Świata: Pojedynek, Zamek czy Kwiatki, a ostatnio do tych gier dołączyła także kolejna rebelowa nowość pt. Botanik.

Gra, którą przedstawię Ci w dzisiejszym wpisie, jest jednak powiewem świeżości w naszej skromnej dwugraczowej kolekcji i wbrew pozorom zmusza nas do porządnego główkowania, ponieważ nie możemy zgarnąć kafelka od razu! 😀

Ale zaraz opowiem Ci o Botaniku trochę więcej, żebyś wiedział na czym polega ta gra! 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Już samo pudełko Botanika może zachwycić. Znajduje się na nim postać naukowczyni, która jest prawdziwą multitaskerką i robi kilka rzeczy jednocześnie – dokręca lub reguluje maszynę oraz zajmuje się kwiatami. Jeśli chodzi o wielkość pudełka, to gra jest wielkości dłoni i ma dokładnie taki sam rozmiar jak recenzowana przeze mnie jakiś czas temu Herbatka dla dwojga.

Natomiast, jeśli jesteś ciekaw komponentów jakie znajdziesz w środku, to jest to:

 • 67 kafelków:
  • 65 kafelków w 5 kolorach,
  • 2 kafelki źródła z różnymi tyłami,
 • plansza-rejestr,
 • mechaznacznik,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem Botanika jest nie tylko stworzenie maszyny, ale również mądrze zorganizowanie jej kolorystycznie, ponieważ dzięki temu rurociągi będą mogły nawadniać rośliny i zapewnią Ci punkty, które pomogą Ci w wygranej!

PRZYGOTOWANIE

Zacznij od umieszczenia rejestru na środku stołu pomiędzy graczami tak, aby każdy miał do swobodny dostęp do planszy. Następnie obaj uczestnicy biorą po jednym kafelku źródła i kładą go przed sobą. Pozostałe 85 kafelków, należy dokładnie potasować i utworzyć kilka zakrytych stosów dobierania. Najlepiej umieścić je obok rejestru, ake zostawić pomiędzy nimi trochę wolnego miejsca, na jeszcze jeden rząd kafelków, który będzie powstawał w trakcie rozgrywki.

W kolejnym kroku, weź 5 losowych kafelków z zakrytych stosów i umieść je odkryte na 5 polach centralnego rzędu znajdującego się na planszy. Następnie, wyznaczcie gracza rozpoczynającego i ustawcie obok niego mechaznacznik i w zasadzie możecie zaczynać grę.

ZASADY

Gracz rozpoczynający, na początku swojej tury, losuje 3 kafelki i kładzie je obok planszy. Następnie, wybiera jeden z nich i kładzie go w rzędzie centralnym lub po swojej stronie rejestru. Jeśli położony kafelek w środkowym rzędzie nie pasuje kolorem lub schematem do tego, który znajduje się po stronie gracza, to może on go wtedy odłączyć i umieścić w swojej masznie. Gdy uczestnik wykona ten ruch, przychodzi kolej następnego gracza. Może się zdarzyć, że jeden z graczy, kładąc kafelek w rzędzie centralnym, odłączy kafelki z rzędów obu graczy. Wtedy, każdy z nich natychmiast dokłada swój kafelek do maszyny, a tura jest nadal kontynuowana.

Jeśli, wszystkie 3 kafelki, które wylosowano wcześniej, zostaną umieszczone w rejestrze, to wtedy runda się kończy i drugi gracz losuje kolejne 3 kafelki i wtedy on wybiera jeden z nich jako pierwszy.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie umieszczenia ostatniego kafelka w rejestrze. Kolejny gracz może wtedy dokończyć swoją turę, a następnym krokiem jest zliczenie punktów, które przebiega według konkretnych zasad:

 • na początku należy usunąć kafelki, których nie udało się połączyć z głównym kafelkiem, czyli źródełem gracza,
 • gracze otrzymują punkty za zgrupowane (połączone chociaż 1 ścianką) kafelki w jednym kolorze (minimum 3),
 • gracze zliczają kwiaty, jakie umieścili w swoich maszynach.

Wygrywa osoba, której udało się zgromadzić najwięcej punktów. Jeśli uczestnikom udało się zremisować, to mogą oni rozegrać kolejną partyjkę lub zliczyć kafelki, które tworzą ich maszyny, a wtedy wygrywa osoba, której maszyna ma ich więcej.

KOLORY I CZĘŚCI MASZYNY

Wśród 65 kafelków, możesz dostrzec 5 kolorów (żółty, niebieski, zielony, czarny i czerwony), z których możesz budować maszynę. Ponadto, aby ułatwić graczom rozgrwkę, na kafelkach umieszczono także symbol, który odpowiada konkretnemu kolorowi. Jest on dość mały, ale łatwo go dostrzec.

Co więcej, na kafelkach znajdziesz 7 różnych części maszyn, które występują w każdym z 5 kolorów. Na niektórych, umimeszczono kwiaty, których zebranie i umiejętne połączenie z kafelkiem startowym, może zagwarantować Ci więcej punktów na koniec rozgrywki.

CZAS ROZGRYWKI

Pierwsza rozgrywka w Botanika zajęła nam jakieś 30 minut i pomimo tego, że wiedzieliśmy co i jak, to nasze ruchy nie były w pełni przemyślane i poruszalimy kafelkami bardziej na oślep 😀 Jednakże każda kolejna gra, była bardziej zacięta i mogliśmy rzeczwiście pokombinować. Ale wracając do tematu, czas w jakim udaje się na zagrać waha się zazwyczaj od 20 do 30minut, dlatego też często rozgrywamy dwie partyjki 🙂

DLA KOGO JEST TA GRA?

Botanik, tak samo jak Herbatka dla dwojga, wchodzi w skład serii Two-player games (od Space Cowboys), dlatego też maksymalna ilość graczy, jaka może wziąć udział w rozgrywce to 2 osoby. Co więcej, tytuł z dzisiejszego wpisu może sprawdzić się jako gra rodzinna, której uczestnicy mają więcej niż 10 lat. Botanik przypadnie również do gustu graczom, którzy lubią pogłówkować i pokombinować, a przy tym układają wzory z kafelków.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ solidne wykonanie gry,
+ ćwiczy logiczne myślenie,
+ można pokombinować i pogłówkować,
+ proste zasady gry, które można szybko zapamiętać,
+ bardzo klimatyczne grafiki,
+ niski próg wejścia,
+ spora regrywalność,
+ małe pudełko oraz przemyślana wypraska.
+ / – dość spora losowość,
+ / – Dawid: monotonny wygląd kafelków.

MOJA OPINIA

Muszę przyznać, że na gdy tylko zobaczyłam zapowiedź Botanika, to od razu wiedziałam, że ta gra będzie dla mnie! Zanim jeszcze dokładnie zapoznałam się z zasadami, urzekły mnie klimatyczne lekko postpunkowe ilustracje. Na żywo, gra naprawdę robi duże wrażenie – wszystko jest dopracowane w najmniejszym detalu.

Natomiast, jeśli chodzi o wrażenia z rozgrywki, to mnie podobała się każda dotychczasowa partia. Botanik ma proste zasady, ale jednocześnie wymaga główkowania. Dla nas, na chwilę obecną jest to połączenie idealnie i w sumie dość często rozkładamy tą grę.

INFORMACJE O GRZE

SERIA: Two-player games (Space Cowboys)
MECHANIKA GRY: card drafting, pattern building, tile placement
TYP GRY: familijne, kafelkowe
PROJEKTANCI: Grégoire Largey, Frank Crittin, Sébastien Pauchon
ILUSTRACJE: Franck Dion
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2
WIEK GRACZY: 10+
CZAS ROZGRYWKI: 30 minut
CENA: ~ 60 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to