Planszówki to nie tylko rywalizacja. Czasami mam tak, że chciałabym zagrać w coś gdzie wspólnie z Mężem będziemy musieli ze sobą współpracować aby wygrać. Na nasze szczęście, w domowej kolekcji mamy już sporo tytułów kooperacyjnych, a ostatnio dołączyła do nich kolejna planszówka, a raczej karcianka pt. Hanabi. Wielki pokaz.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Hanabi: Wielki pokaz to gra średnich rozmiarów. Pudełko nie jest ani za małe ani za duże i będzie pasowało do każdego regału z grami. Już po samej grafice, która przedstawia wybuch kolorowych fajerwerków, wiemy o czym będzie ta gra.

Jeśli chodzi o komponenty, to są one dopracowane w najmniejszym detalu i szczególnie urzekają małe bolidy  Resztę elementów, możesz zobaczyć na poniższym filmie.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Siadając do rozgrywki, tym razem możesz zapomnieć o rywalizacji, a wspólnie z pozostałymi uczestnikami będziesz musiał współpracować aby na koniec zorganizować niezapomniany pokaz fajerwerków.

Jaki jest myk? Nie widzicie swoich kart, dzięki temu niejako „gracie” 5 kartami fajerwerków, które należą do innego gracza. Przekazujesz mu istotną i potrzebną do stworzenia odpowiedniego zestawu informację, a on decyduje co chce zrobić z tą wiedzą. Czy wyłoży kartę, a może ją odrzuci? Kluczem do sukcesu jest komunikacja!

PRZYGOTOWANIE

Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda przygotowanie do rozgrywki dwuosobowej 🙂

ZASADY

W trakcie rozgrywki, uczestnik ma do wykonania jedną z poniższych akcji:

  • UDZIELENIE INFORMACJI innemu graczowi dotyczącej koloru lub wartości jej kart;
  • ODRZUCENIE KARTY znajdującej się na podstawce gracza oraz dobranie nowej;
  • ZAGRANIE KARTY, która będzie kontynuowała fajerwerka lub rozpoczynała nowy zestaw koloru.

Jak widzisz, zasady są banalnie proste i naprawdę szybko wchodzą do głowy. Pozwól jeszcze, że wyjaśnię na czym polega tworzenie fajerwerka. Gracze mogą stworzyć 5 sztucznych ognii w każdym kolorze (zielonym, białym, czerwonym, niebieskim i żółtym). Karty, składające się na fajerwerek muszą być jednak zagrywane w kolejności rosnącej (od 1 do 5). Wartości znajdujące się na kartach nie mogą się dublować.

ZAKOŃCZENIE

Gra może się zakończyć w trzech przypadkach:

  • SROMOTNA KLĘSKA – jest to natychmiastowy efekt odwrócenia trzeciej (i ostatniej) karty pomyłki. Oznacza to, że gracze sobie tym razem nie poradzili.
  • WSPANIAŁA WYGRANA – jeśli graczom uda się stworzyć pięć kompletnych zestawów fajerwerków, to mogą cieszyć się z wspaniałej wygranej (składającej się z zebrania maksymalnej liczby 25 punktów) i widowiskowego pokazu sztucznych ogni;
  • OSTATNIA KARTA – gdy z obszaru gry zostanie dobrana ostatnia karta fajerwerka, każdemu z graczy przysługuje do rozegrania ostatnia runda. Po tym, należy podliczyć zebrane punkty i sprawdzić jaki wynik udało im się wspólnie osiągnąć.

CZAS ROZGRYWKI

Hanabi: Wielki pokaz to gra z kategorii tych „szybkich”. Pojedynczą rozgrywkę uda nam się rozegrać spokojnie w 30 minut. Zabawa jest szybka i dynamiczna więc nawet niedzielni gracze nie zdążą się znudzić przed końcem.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Gra zaprojektowana została dla od 2 do 5 graczy w wieku powyżej 8 lat. Zasady są na tyle proste, że moim zdaniem można spróbować w nią zagrać nawet z młodszymi dziećmi.

Każdy fan główkowania i zapamiętywania będzie tym tytułem zachwycony. Mechanika tej gry jest wprost idealna do „ruszania szarych komórek”.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
– szybka i dynamiczna rozgrywka
– ładne wykonanie
– ciekawa mechanika
– proste zasady
– wąskie karty ciężko pobierać ze stosu

MOJA OPINIA

Hanabi: Wielki pokaz to z całą pewnością gra, która na stałe zagości na moim planszówkowym stole. To jedno z tegorocznych odkryć i powiew świeżości wsród gier kooperacyjnych w moje kolekcji. Prosta i szybka, którą można wyciągnąć kiedy przyjdą znajomi lub zagrać podczas wieczornego odpoczynku. Każda rozgrywka dawała nam wiele radości i z tego powodu mogę ją śmiało polecić.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: communication limits, cooperative game, hand management, memory, set collection
TYP GRY: card game, deduction, memory
PROJEKTANT: Antoine Bauza
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 2 – 5
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 30min
CENA: ~ 120 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to