Torfowisko w Tarnawie chodziło mi po głowie już od bardzo długiego czasu, jednakże za każdym razem, wybieraliśmy chodzenie po górach, a nie jakichś tam kładkach. Obiecałam sobie jednak, że przy najbliższej okazji pojedziemy tam z Miłkiem, aby zacząć jego Bieszczadzką przygodę.

W połowie października, nadarzyła się jednak okazja na szybki wypad w góry, ale wiedzieliśmy, że wyjedziemy dość późno i że nie zdążymy nigdzie wyjść na dłuższą trasę, dlatego też postawiliśmy na torfowisko Tarnawę. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie wymyśliła dodatkowej atrkacji, jaką jest wyjście na wieżę widokową na Jeleniowatym, bo jechać 200km tylko sześciokilometrowego spaceru po kładkach, to słaby pomysł 😀

INFORMACJE O TRASIE

TRASA: parking – Torfowisko krótsze – parking – Torfowisko dłuższe – parking
CZAS: 1:00h
DYSTANS: 2,5km
PRZEWYŻSZENIE: 0 m

JAK DOJECHAĆ DO TORFOWISKA

Do Torfowiska Tarnawa prowadzi jedna droga. Wystarczy, że w Stuposianach skręcisz na Muczne i będziesz jechał cały czas prosto. Po drodze miniesz Zagrodę Żubrów, a dalej znajduje się już Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem skąd możesz wyjść na Bukowe Berdo lub na wieżę widokową na Jeleniowatym. Aby dotrzeć na torfowisko, musisz jednak jechać dalej, aż dotrzesz do Tarnawy Niżnej, gdzie skręcisz na Bukowiec. Po swojej lewej stronie możesz już zobaczyć Ukrainę. Po jakichś 10 minutach, po prawej stronie dostrzeżesz parking przy torfowisku.

Jako że torfowisko Tarnawa leży w tak zwanym Worku Bieszczadzkim, dojazd komunikacją publiczną jest całkowicie niemożliwy. Jeśli zależy Ci na odwiedzeniu tego miejsca, to musisz dojechać tam samochodem (lub rowerem z pobliskich miejscowości).

ZANIM ROZPOCZNIESZ SPACER PO TORFOWISKU…

Parking jest dość spory więc nie musisz obawiać się o miejsce. Jednakże, należy za niego zapłacić. W październiku 2022 był to koszt 10 zł. W jego obrębie znajdziesz małą budkę z pamiątkami, gdzie również możesz uiścić wszystkie opłaty (za wstęp na torfowisko i wspomniany wcześniej parking). W pobliżu znajduje się również spora wiata, gdzie można przysiąść i odpocząć oraz toi toi. Z ważnych informacji, warto jeszcze wiedzieć, że parking niejako znajduje się pomiędzy dwoma trasami wiodącymi po torfowisku. Po prawej stronie znajduje się dłuższa, a po lewej krótsza. My zaczęliśmy od krótszej.

KRÓTSZA TRASA

To około 6 hektarów i całkowicie bezleśny teren. Na początku znajdziesz kilka drzew, a potem jest już tylko torfowisko i nic poza tym. Ścieżka ma jakieś 600m długości i spacer zajmie Ci jakieś 15 minut. Co więcej, jest dobrze przygotowana. Posiada wysokie i drewniane barierki, które nie tylko chronią, ale również dodają uroku. Ich jednym minusem jest to, że trochę trudno się na nich minąć. Co jakiś czas, przy trasie znajdziesz tabliczki edukacyjne, z roślinami jakie rosną w pobliżu. Nie tylko dzieci chętnie je odszukują. Pod koniec, ścieżka zatacza pętlę, dzięki czemu wraca się na początek trasy.

DŁUŻSZA TRASA

Wejście na dłuższą trasę znajduje się po przeciwnej stronie parkingu. Dojdziesz do niej po jakichś 250 m. Tym razem możesz liczyć na zdecydowanie dłuższy spacer (śmiało możesz przeznaczyć na to jakieś 30-40 minut), ponieważ ta część torfowiska znajduje się na około 20 ha. Początkowo mija się potok, idzie łąką, a po jakimś czasie trasa wiedzie nawet przez las.

Tym razem również wędrujesz po drewnianych pomostach, jednakże zrezygnowano tu z barierek więc łatwiej się minąć. Co więcej, co kawełek umieszczono dodatkowe „poszerzenia” ścieżki, aby móc przystanąć lub właśnie wygodniej się minąć z innymi spacerującymi osobami.

Osobiście bardziej przypadła mi do gustu ta dłuższa trasa, a zwłaszcza jej leśny fragment! 🙂

WRAŻENIA ZE SPACERU

Szczerze mówiąc, bardzo żałuję, że przez aż tak długi czas wzbraniałam się przed odwiedzeniem torfowiska. Jest to zdecydowanie miejsce godne polecenia. Nie panuje tam duży tłok, więc możesz liczyć na spokój i ciszę. To zdecydowanie bardziej dzika i ustronna część Bieszczadów.

Miejsce idealne na spacer z dziećmi zarówno mniejszymi, które siedzą jeszcze w wózku, jak i tymi większymi, które potrafią już same chodzić. Szkoda, że przy ścieżkach nie ma miejsca aby usiąść żeby móc odpocząć lub po prostu nacieszyć oko okolicznościami przyrody. Na pewno jeszcze tam wrócimy! 🙂

PRAKTYCZNE INFORMACJE

  • trasa bez nachyleń, przebiega cały czas płasko;
  • można poruszać się po niej wózkiem spacerowym;
  • torfowiska są mocno nasłonecznione, warto o tym pamiętać, zwłaszcza latem;
  • zakaz wprowadzania psów na teren torfowiska;
  • parking płatny 10 zł;
  • WC znajduje się tuż przy wejściu na krótszą trasę;
  • wejście na teren torfowiska jest płatne, ponieważ wchodzimy na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego (dla posiadaczy KDR – bezpłatnie);
  • torfowisko leży na przygranicznym terenie, dlatego warto mieć przy sobie jakieś dokumnety potwierdzające tożsamość, na wypadek kontroli Straży Granicznej;
  • warto wziąć ze sobą prowiant, ponieważ w pobliżu nie ma praktycznie żadnych punktów gastronomicznych (najbliższy znajduje się w bazie Roztoki Wielkie, Tarnawa Niżna).

Miłej wędrówki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to