Dzisiaj zabieram Cię w podróż do niezwykłego Rezerwatu Prządki na Podkarpaciu. To miejsce pełne tajemniczych skał o kształtach przypominających postacie ludzkie. Już od średniowiecza fascynuje ono podróżników i pisarzy. Legendy o zbójach, czarownikach i zaklęciach dodają mu jeszcze większego uroku.

Przygotuj aparat i otwórz serce, bo czeka Cię niezapomniane doświadczenie wśród tych kamienistych olbrzymów. Zapraszam do odkrywania tajemnic Rezerwatu Prządki i zanurzania się w magii tego miejsca!

INFORMACJE O TRASIE

TRASA: parking pod rezerwatem – Rezerwat Prządki – parking pod rezerwatem
CZAS: minimum 90 min
DYSTANS: 1 km
PRZEWYŻSZENIE: 520 m

POPULARNOŚĆ REZERWATU „PRZĄDKI”

Rezerwat Prządki na Podkarpaciu cieszy się ogromną popularnością z kilku powodów. Przede wszystkim, jego malownicza lokalizacja tuż przy trasie między Rzeszowem a Krosnem sprawia, że jest łatwo dostępny dla turystów. Położenie w bliskiej odległości od większych miast przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów z innych regionów.

Kolejnym czynnikiem przyciągającym turystów do Rezerwatu Prządki jest jego unikalne i piękne środowisko. Grupa ostańców skalnych o imponujących wysokościach, sięgających nawet 20 metrów, stanowi imponujący widok i zachwyca swoimi oryginalnymi kształtami. Skalne formacje, zbudowane z piaskowca ciężkowickiego, które przez długie lata uległy erozji, tworzą fascynujące struktury, takie jak bruzdy, zagłębienia czy powierzchnie o gąbczastej fakturze. To miejsce jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody i fotografów.

Dodatkowo, Rezerwat Prządki jest nazywany również „Perłą Południa”, co wzbudza dodatkowe zainteresowanie turystów. Ta romantyczna nazwa dodaje temu miejscu tajemniczości i sprawia, że jest jeszcze bardziej atrakcyjne dla odwiedzających.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że rezerwat został niedawno odrestaurowany i oczyszczony z gęstej roślinności, dzięki czemu teraz może być w pełni doceniony i zwiedzany przez turystów. To odsłonięcie uroku Rezerwatu Prządki przyczyniło się do wzrostu popularności tego miejsca.

Wreszcie, różnorodność atrakcji turystycznych w okolicy dodaje jeszcze większego powodu do odwiedzenia Rezerwatu Prządki. Można połączyć spacer po rezerwacie z wizytą w pobliskim zamku w Odrzykoniu, który datuje się na XV wiek. Takie połączenie wycieczki daje możliwość odkrywania zarówno naturalnego piękna, jak i historycznego dziedzictwa tego regionu.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że Rezerwat Prządki jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Podkarpaciu, przyciągającym rocznie tysiące turystów, którzy pragną odkryć jego wyjątkowe walory przyrodnicze i kulturowe.

SKĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA REZERWATU?

Nazwa Rezerwatu Prządki ma swoje źródło w miejscowej legendzie, która opowiada o skałach jako nieposłusznych dziewczynkach. Według tej historii, skały zostały ukarane za przędzenie lnu w dni świąteczne i zamienione w kamienne formy. W rezerwacie można znaleźć różne skały, z których niektóre mają swoje własne nazwy, takie jak Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt i Zbój Madej.

GDZIE ZAPARKOWAĆ?

Przy samym wejściu do Rezerwatu Prządki znajduje się niewielki, bezpłatny parking, który pomieści maksymalnie 20 samochodów. Niestety, w szczycie sezonu taka liczba miejsc może okazać się zdecydowanie niewystarczająca. Alternatywą dla tego parkingu jest inny znajdujący się, obok kościoła Przemienienia Pańskiego w miejscowości Czarnorzeki.

Dojście do rezerwatu zajmuje około 10 minut. Wystarczy kierować się czarnym szlakiem.

CENNIK

Wejście do rezerwatu jest całkowicie darmowe 🙂

POCZĄTEK SZLAKU

Po przejściu na drugą stronę znajdziesz ogromną tablicę z historią tego miejsca i oznaczeniem szlaku. Tu też jest według mnie najbardziej interesujący odcinek całej trasy charakteryzujący się wieloma skałami, wąwozami i widocznymi rytami na skalnych ścianach. Wszystkie te atrakcje funduje Prządka-Matka.

WĘDRÓWKA I EKSPLORACJA

Rezerwat zajmuje powierzchnię 13,62 ha, a czarny szlak, który przez niego prowadzi ma jakiś kilometr. Odległość wydaje się śmiesznie krótka, jednakże gwartnuję Ci, że spędzisz tam sporo czasu wyśmienicie się bawiąc i odkrywając tajemnicze miejsca pomiędzy skałami. Jedna z najwyższych skałek w całym rezerwacie ciągnie się przez ok. 30 m i ma 18 m wysokości.

Na pierwszych 500 m szlaku, znajdziesz kilka stromych podejść obok których zamontowano drewniane barierki, a dalej, po wejściu ponad 500 m n.p.m teren się wypłaszcza, a wędrówka się zmienia. Szlak wiedzie głównie przez las, gdzie co jakiś czas widać kolejne skały. Rezerwat jest dość mocno zróżnicowany i zapewnia wiele wrażeń zarówno dla małych jak i dużych.

HISTORIA

Historia Rezerwatu Prządki sięga odległych czasów. Wyjątkowe skały, które go charakteryzują, wykształciły się w wyniku różnych procesów niszczących, takich jak wietrzenie chemiczne i mechaniczne, żłobienie, wywiewanie oraz rozsadzanie przez korzenie roślin. Ich nieregularne zagłębienia i kształty, przypominające postaci ludzkie, dodają im niepowtarzalnego uroku.

Od wczesnego średniowiecza wokół tych skał istniała prawdopodobnie słowiańska osada, a ślady jej obecności można odnaleźć w kurhanowym cmentarzysku.

W okresie międzywojennym teren ten wzbudzał zainteresowanie geologów, którzy pracowali na tych ziemiach. To właśnie wtedy Henryk Świdziński opracował projekt Rezerwatu Prządki pod Krosnem w 1932 roku, mający na celu ochronę i zachowanie tego wyjątkowego miejsca. Dzięki jego staraniom, rezerwat powstał i zachwyca odwiedzających swoją naturalną pięknem i niezwykłością.

LEGENDY ZWIĄZANE Z REZERWATEM

W Rezerwacie Prządki istnieją różne legendy związane z powstaniem niezwykłych skał, które dodają temu miejscu tajemniczego charakteru.

Jedna z tych legend opowiada historię córek właściciela Odrzykonia, które słynęły z piękna i umiejętności przędzenia lnu. Podczas jednego z polowań, na które wybrał się ich ojciec, pojawił się tajemniczy rycerz wraz ze swoim dworem, w tym czarownikiem. Kiedy wieczorem myśliwi nie wracali, dziewczyny wraz z czarownikiem postanowiły wyjść im naprzeciw. Niestety, napadli na nie złoczyńcy, a wśród nich znalazł się Zbój Madej. Czarownik próbując je ocalić, rzucił zaklęcie, które zamieniło zarówno zbóję, jak i prządki, które były zbyt blisko, w kamienie.

Inna legenda opowiada o trzech dziewczynach z Korczyny, które zakochały się w przystojnym młodzieńcu. Zamiast dojść do porozumienia, postanowiły zorganizować wyścig. Polegał on na tym, że ta, która najbardziej sprawnie i szybko przędzie nici na suknię ślubną, zostanie wybranką chłopca. Prządki rozpoczęły pracę, nie zważając na zakaz wykonywania pracy w dni świąteczne. W dzień uroczysty, dziewczęta ukryły się na górze, kontynuując pracę. Niestety, nie usłyszały dźwięku kościelnego dzwonu wzywającego na nabożeństwo. Zbyt zaangażowane w swoją rywalizację, nie przerwały pracy. W rezultacie, trzy prządki zostały w mgnieniu oka zamienione w skały, które do dziś stoją jako przestrogę dla tych, którzy nie szanują dni świętych.

W nawiązaniu do tych legend, skały w rezerwacie mają swoje indywidualne imiona. Są między innymi Prządka-Baba, Herszt i Zbój-Madej. Jedna z największych skał o wysokości 18 metrów nosi nazwę Prządka-Matka. Te imiona dodatkowo wzmocniają atmosferę tajemnicy i historii, które są związane z tym miejscem.

SKAŁKI ZEKSPLOROWANE, CO DALEJ?

W bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu Prządki znajdują się ruiny imponującego zamku w Odrzykoniu, który stanowi kolejną atrakcję tego regionu. To historyczne miejsce przeniesie Cię w świat rycerzy i królewskich dworów.

Zamek zachwyca swoją architekturą oraz bogatą historią, która się w nim skrywa. To doskonała okazja, aby pogłębić swoją wiedzę o tej fascynującej okolicy i poznać jeszcze więcej niezwykłych opowieści. Niezapomniane wrażenia czekają na Ciebie podczas wizyty zarówno w Rezerwacie Prządki, jak i w okolicznym zamku.

Ruiny zamku KAMIENIEC w Odrzykoniu, czyli inspiracja dla „Zemsty” Aleksandra Fredry

W pobliskiej Korczynie znajduje się również urokliwa pijalnia czekolady, która stanowi nieodłączny element wycieczki po Rezerwacie Prządki. To idealne miejsce dla miłośników słodkości, którzy pragną delektować się wyjątkowymi smakami czekolady w przyjemnej atmosferze. Pijalnia oferuje szeroki wybór czekoladowych napojów, pralinek oraz innych smakołyków, które rozpieszczą podniebienia i sprawią prawdziwą ucztę dla zmysłów. Nie zapomnij więc odwiedzić tej magicznej pijalni, która doskonale uzupełni Twoją podróż po Rezerwacie Prządki i jego okolicy.

WRAŻENIA Z WĘDRÓWKI

Wędrówka po Rezerwacie Prządki to niezwykłe doświadczenie, które dostarcza nie tylko pięknych widoków, ale także wielu niezapomnianych wrażeń. Już na samym początku, gdy zbliżasz się do skał, odczuwasz magię tego miejsca. Nieregularne kształty skałek, ich misternie wyrzeźbione detale i nietuzinkowe formy sprawiają, że czujesz się jakbyś przeniósł się do innego świata.

Podczas wędrówki przez malownicze ścieżki rezerwatu, otoczone bujną roślinnością, dostrzerzesz coraz to nowe zakątki, ukryte zaklęte miejsca i piękne panoramiczne widoki. Skały Prządki emanują pewną tajemniczością i siłą, która przykuje Twoją uwagę. Stojąc wśród nich, można poczuć ich potęgę i wiekową historię, która skrywa się w każdej warstwie kamieni.

Warto odwiedzić Rezerwat Prządki również jesienią. To właśnie w tym magicznym sezonie przyroda ukazuje się w pełnej krasie. Liście drzew przybierają ciepłe odcienie złota, pomarańczy i czerwieni, tworząc niezapomnianą paletę barw. Kontrast między jesiennym ubraniem lasu a szarocią skał dodaje uroku temu miejscu. Spacerując po ścieżkach w otoczeniu kolorowych liści, można poczuć niesamowity spokój i harmonię z naturą.

Rezerwat Prządki to miejsce, które trzeba zobaczyć i doświadczyć osobiście. Jego unikalne skały, związane z fascynującymi legendami, w połączeniu z pięknem otaczającej przyrody, tworzą niepowtarzalną atmosferę. Bez względu na porę roku, Rezerwat Prządki oferuje niezapomniane wrażenia i inspirujące wędrówki. Dlatego warto odwiedzić to miejsce jeszcze jesienią i odkryć jego magię na własne oczy.

Miłej wędrówki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to