Tajemnicze światło promieniujące z niewielkiego pawilonu przyciąga wzrok, a delikatne dźwięki szklanych płytek wypełniają powietrze. Tuż obok stoi stół, na którym układają się kolorowe mozaiki, tworząc unikalne wzory i arcydzieła. To Azul: Letni Pawilon, gra, która przenosi nas w magiczny świat logicznego abstraktu, gdzie strategia, kreatywność i wyrafinowane kombinacje są kluczem do sukcesu.

Przygotuj się na emocjonującą podróż przez labirynt płytek, gdzie każdy ruch ma znaczenie, a każda decyzja prowadzi do niezapomnianych konsekwencji. Czy potrafisz wykorzystać potencjał tych kolorowych kafelków i stworzyć swoje własne arcydzieło? Przekonaj się, czy Azul: Letni Pawilon spełni Twoje najśmielsze oczekiwania i otworzy drzwi do fascynującego świata gier logicznych.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko tej planszówki przyciąga uwagę dzięki swojej pięknej i barwnej grafice utrzymanej w charakterystycznym stylu, który jest podobny do poprzednich części Azuli. Tym razem jednak, kafelki mają kształt rombów, a wzory układają się w gwiazdy.

Po podniesieniu pokrywki, w środku znajdziesz:

 • 132 żywiczne płytki;
 • 4 plansze graczy;
 • 1 plansza organizacyjna;
 • 1 płytka gracza rozpoczynającego;
 • 9 żetonów warsztatów;
 • 4 znaczniki punktacji;
 • 4 żetony punktacji;
 • 1 tekturowa wieża;
 • 1 znacznik rund;
 • 1 lniany woreczek;
 • instrukcję.

KOMPONENTY

Komponenty gry Azul: Letni Pawilon są starannie wykonane i oferują wysoką jakość, choć pewne elementy wyróżniają się bardziej niż inne. Na początku, warto wspomnieć o planszetkach graczy, które są wykonane z grubej tektury. Zapewniają one trwałość i solidność podczas rozgrywki, co jest istotne, biorąc pod uwagę intensywność manipulacji kafelkami.

Plansza punktacji wyróżnia się jakością w porównaniu do reszty komponentów. Jest dość cienka i może negatywnie rzucać się w oczy w porównaniu do innych elementów. Jednakże, mimo to, jest wciąż wystarczająco wytrzymała, aby pełnić swoją funkcję.

Kolorowe kafelki, wykonane z bakelitu, są znakiem rozpoznawczym serii Azul. W przypadku Letniego Pawilonu, kafelki mają kształt rombów i są dostępne w największej liczbie spośród wszystkich części gry – aż 133. To daje dużą różnorodność i możliwości strategiczne podczas układania wzorów na planszy.

Dodatkowe elementy, takie jak wieża do przechowywania kafelków, żetony punktacji i solidny woreczek, są również dobrze wykonane. Instrukcja jest zwięzła i łatwa do zrozumienia. W sumie, komponenty tworzą trwały i estetyczny zestaw, który zapewnia przyjemne doznania podczas rozgrywki.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Azul: Letni Pawilon to gra, w której uczestnicy naprzemiennie dobierają kolorowe kafelki z warsztatów dostawców. Można wybrać tylko jeden kolor płytek od jednego dostawcy, a reszta trafia na środek stołu, skąd również można je pobierać. Pierwsza osoba, która zdecyduje się na pobranie kafelków, otrzymuje znacznik pierwszego gracza, ale ponosi również karę w postaci punktów za liczbę pobranych kafelków.

W Letnim Pawilonie wprowadzono nowość – „kolor atutowy”, który pełni rolę jokera i zmienia się co rundę. Podczas pobierania kafelków od dostawców, otrzymujemy również kafelek w kolorze atutowym, jeśli jest dostępny.

Gdy nie ma już żadnych kafelków u dostawców ani na stole, przechodzimy do fazy układania ich na własnej planszy. Kafelki mogą być umieszczane na polach gwiazdowych, które składają się z sześciu pól tworzących gwiazdę. Centralne pole różni się od reszty, ponieważ przyjmuje różne kolory, ale żaden z nich nie może się powtórzyć.

Pola gwiazd posiadają liczby od 1 do 6, określające liczbę kafelków danego koloru, które musimy zebrać, aby umieścić je na danym polu. Kolor atutowy jest szczególnie przydatny, gdy brakuje nam konkretnego kafelka. Układając płytki, zdobywamy punkty – 1 punkt za pierwszy kafelek na danej gwiazdzie i dodatkowe punkty, jeśli kafelki sąsiadują ze sobą w grupie (maksymalnie 6 punktów).

Na koniec rundy można przechować do 4 kafelków, a za każdy nadmiar trzeba odjąć punkt. Gra kończy się po 6 rundach, a gracze otrzymują bonusowe punkty za wypełnienie gwiazd oraz obszarów z liczbami 1, 2, 3 i 4.

Dodatkowo, istnieją obszary bonusowe na planszy, takie jak okna, posągi i filary, które oferują dodatkowe płytki. Gracze wybierają bonusy spośród 10 dostępnych płytek, które są uzupełniane na bieżąco.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Azul: Letni Pawilon może być grą dla 2 do 4 graczy, co oznacza, że oferuje różnorodne możliwości rozgrywki, zarówno dla mniejszych, jak i większych grup. Bez względu na liczbę graczy, każdy uczestnik ma możliwość konkurowania o punkty i doskonalenia swoich strategii.

Jeśli chodzi o czas rozgrywki, Azul: Letni Pawilon jest doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie gry o umiarkowanym tempie. Średnio jedna partia może trwać od 30 do 45 minut, co czyni ją idealną na spokojne popołudnie lub wieczór w towarzystwie przyjaciół. Długość gry może się różnić w zależności od doświadczenia graczy i tempa, w jakim podejmują decyzje.

Dzięki odpowiednio zaprojektowanym zasadom, Azul: Letni Pawilon oferuje zarówno strategię, jak i odrobinę elementu losowości, co sprawia, że jest to gra dynamiczna i ciekawa dla graczy o różnym doświadczeniu. Możliwość dostosowania liczby graczy oraz rozsądny czas rozgrywki sprawiają, że jest to doskonały wybór zarówno dla miłośników gier planszowych, jak i dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem rozrywki.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ świetnej jakości wykonanie komponentów;
+ proste zasady;
+ wiele możliwości punktowania i kombinowania, aby zrobić jak najlepsze combo;
+ bonusowe płytki na planszy, które sporo zmieniają;
+ dobrze się skaluje
+ gra ma niski próg wejścia, ale również bardziej doświadczeni gracze, chętnie usiądą do rozgrywki.
– plansza punktacji jest cieńsza przez co odbiega jakościowo od pozostałych elementów;
+ / – dodatkowa faza sprawia, że rozgrywka może się przeciągać.

MOJA OPINIA

Azul: Letni Pawilon to trzecia część uwielbianej przeze mnie serii gier planszowych. Gra nie tylko wspaniale prezentuje się na stole, ale również oferuje ciekawą i satysfakcjonującą rozgrywkę. Mechanika koloru atutowego dodaje nowego wymiaru strategii, szczególnie przy wypełnianiu obszarów na gwiazdach. Osobiście uwielbiam tę mechanikę i cieszę się, że została wprowadzona w tej części gry. Dodatkowa faza umieszczania płytek może nieco wydłużać rozgrywkę, ale dla mnie to dodatkowy bodziec do skomplikowania swojej strategii. To najbardziej zaawansowany tytuł z serii Azul, który zachowuje prostotę swoich zasad.

Uwielbiam możliwość kombinowania i tworzenia strategii, a Letni Pawilon daje mi wiele możliwości punktowania. W szczególności cieszy mnie wprowadzenie bonusowych płytek, które stanowią dodatkowy element do przemyśleń. Możemy czasami zaryzykować kilka punktów, aby zdobyć te bonusowe płytki, które pomogą nam wypełnić najcenniejsze pola. Tworzenie combo pod koniec rozgrywki jest niezwykle satysfakcjonujące.

Gra skaluje się bardzo dobrze i przyjemnie się w nią gra zarówno we dwójkę, jak i w większym gronie. Choć pełny skład może wpływać na nieco większą złożoność gry i dłuższy czas rozgrywki, to dla mnie jest to tylko większe wyzwanie intelektualne.

Podsumowując, Azul: Letni Pawilon to dla mnie kolejna udana i ciekawa odsłona serii. Jest to gra, która może przyciągnąć zarówno doświadczonych graczy, jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z planszówkami. Jeśli lubisz eleganckie zasady połączone z estetycznym wykonaniem oraz możliwość tworzenia strategii i kombinowania, to gorąco polecam Letni Pawilon.

A jeśli jesteś ciekaw innych logicznych abstraktów, to zerknij na moją listę top 5 planszówek abstrakcyjnych.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: end game bonuses, open drafting, pattern building, set collection, tile placement, turn order: claim action
TYP GRY: logiczne, abstrakcyjne, strategiczne
PROJEKTANT: Michael Kiesling
ILUSTRACJE: Chris Quilliams
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 30 – 45 min
CENA: ~ 150 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to