Gra o Tron odegrała w moim życiu wiele dobrego, pomimo tego, że serial pod koniec już nie był taki WOW, jednakże scenarzystom nie udało się zepsuć mojej „miłości” do tego świata. Mam w domu kilka książek, ale przyszła również pora na… grę!

I dziś Ci o niej opowiem! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko nie jest może za wielkie, jednakże wewnątrz kryje się naprawdę sporo elemntów takich jak:

 • tor czasu;
 • znacznik rundy;
 • znacznik pory roku;
 • znacznik pierwszego gracza;
 • 54 żetony władzy;
 • 9 kart liderów;
 • 50 kart sojuszników;
 • 62 standardowe karty wpływu;
 • 11 kart wydarzeń;
 • 36 kart wpływu przypisanych liderom;
 • 6 kart pomocy;
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

W tej karciance wcielisz się w bohaterów sagi Pieśń lodu i ognia. Będzie to rozgrywka, w której liczy się pozyskanie jak największej liczby sojuszników, aby pomogli Ci wygrać. Należy być jednak ostrożnym, bo Grze o tron, nigdy nie wiesz kto zada Ci cios i Cię zdradzi! 😀

PRZYGOTOWANIE

Zacznij od umieszczenia toru czasu w dogodnym dla wszystkich graczy miejscu, a następnie połóż na nim znaczniki rundy i pór roku. Następnie, potasuj talię kart sojuszników i odłóż ją zakrytą w obszarze gry. Kolejnym krokiem jest przygotowanie puli żetonów. Wystarczy że, odwrócisz je awersami do góry i wymieszasz, a potem odłożysz je na bok.

Wybranie pierwszego gracza jest dość istotne, ponieważ później od niego wybiera się poszególnych liderów. Gdy to już zostanie ustalone, został ostatni krok, czyli przygotowanie talii kart wpływu, które następnie należy rozdać graczom (po 10 sztuk na rękę), a pozostałe umieścic na środku stołu.

O CO CHODZI W ROZGRYWCE?

Gracze podczas rozgrwyki wcielą się w wiele znanych postaci ze świata Gry o Tron, takie jak Daenerys Targeryn, John Snow czy Melisandre i właśnie jako ci bohaterowie będą musieli zdobywać władzę zarówno poprzez swoich sojuszników, jak i żetony mocy. Sojusznicy mogą oferować radzie różne ilosci władzy, podczas gdy żetony władzy mogą mieć wartość od jednej do trzech punktów władzy. Jest to ilość, o której gracze nie będą wiedzieć do końca gry.

Przede wszystkim, gracze pozyskują sojuszników, licytując ich wpływy czy korzystając z różnych kart wpływów, które aktualnie mają na ręce. Oprócz podanej na nich ilości wpływów, karty te będą miały również specjalne zdolności, które mogą zmusić przeciwników do robienia takich rzeczy, jak odrzucanie kart.

Oprócz sojuszników gracze otrzymają losowy żeton mocy z wygranych licytacji, który będą mogli dodać do jednej ze swoich rad. Ten z graczy, który ma najpotężniejszą Małą Radę zostaje ogłoszony zwycięzcą na koniec gry.

CZAS ROZGRYWKI

Pomimo tego, że pudełko Gry o tron: Sojusze jest dość małe, to nie daj się zwieść! Rozgrywka może trwać nawet do 1,5h! Więc jeśli szukasz karcianki, która zapewni Ci dłuższe móżdżenie, to ten tytuł z pewnością Ci się spodoba.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Gra o tron: Sojusze na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom Gry o tron. Co więcej, jeśli lubisz karcianki, w których wiele się dzieje i trzeba być uważnym na wszystkie ruchy współgraczy, to tym bardziej, powinieneś się przyjrzeć temu tytułowi. Wcielanie się w znane postaci, może sprawić, że gra stanie się przyjemniejsza i być może bardziej zacięta, tym bardziej, że maksymalna liczba graczy to 6.

Zasady nie są jakoś bardzo zawiłe, jednakże ten tytuł wymaga sporo główkowania i czytania tego, co znajduje się na kartach, dlatego też Gra o tron: Sojusze sprawdzi się dla osób powyżej 14 roku życia.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ świetne ilustracje, które wprowadzają tematykę Gry o Tron;
+ elementy wykonane z wysokiej jakości materiałów;
+ posiada wariant zaawansowanej rozgrywki;
+ zasady, które są szybkie do opanowania.
+ / – czasem rozgrywka może potrwać nawet ponad 60 minut.

MOJA OPINIA

Gra o Tron: Sojusze to karcianka, która wymaga spotkania w większym gronie, aby móc w pełni cieszyć się rozgrywką. Czas jaki trzeba poświęcić na grę również nie należy do krótkich, ale hej! Idzie jesień, więc to idealna pora na ten tytuł! 😀

Elementy są wykonane z dbałością o szczegóły, a ilustracje są naprawdę świetne. Jeśli chodzi o zasady, to nie są jakoś wybitnie skomplikowane, jednakże instrukacja wyjaśnie je w naprawdę prosty i przystępny sposób.

Osobiście, uważam, że to świetny tytuł nie tylko dla osób, które są fanami Gry o Tron. Jest tu sporo wciągających elementów, takich jak licytowanie, pozyskiwanie władze, niepewności związanej z trwałością zawartych sojuszy. Jak sam widzisz, Gra o Tron: Sojusze zapewnią Ci całą plejadę najróżniejszych emocji jak i strategii, które można obrać! 😀

INFORMACJE O GRZE

UNIWERSUM: Gra o Tron
MECHANIKA GRY: hand management, negotiation, auction-bidding, hidden victory points, take that
TYP GRY: karcianki, gry polityczne, gry na podstawie książek, gry fantasy
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 3 – 6
WIEK GRACZY: 14+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 90 min
CENA: ~ 90 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to