Jeśli uwielbiasz Święta Bożego Narodzenia to chociaż raz w życiu musisz odwiedzić Muzeum Bombki Choinkowej. Na moje szczęście, takie miejsce jest na Podkarpaciu, a dokładniej w Nowej Dębie.

Szczerze mówiąc, do tego roku, jeszcze nie słyszałam o tym niezwykle bajkowym miejscu, a dowiedziałam się całkowicie przypadkowo od kuzynki, która ma ciotkę w Nowej Dębie. Szybko zaczęłam googlować i szukać dokładniejszych informacji na temat tego miejsca i wiedziałam, że będę chciała je odwiedzić! Okazja do tego nadarzyła się dość szybko więc zostawiliśmy Szefa z dziadkami, a my sami wyskoczyliśmy na randkę w świątecznym klimacie.

Bardzo nie mogłam się już doczekać wizyty w muzeum, ponieważ ja naprawdę… UWIELBIAM Święta. Jeszcze bardziej uwielbiam ozdoby choinkowe, które często tworzę sama. Jakiś czas temu, gdy więcej podróżowaliśmy rozpoczęłam tradycję przywożenia bombek, które mają przypomniać mi konkretne miejsca. W sytuacji, gdy do sezonu zimowego było jeszcze daleko, przywoziłam coś, z czego mogłam później zrobić bomkę. Dlatego też wizyta w Muzeum Bombki Choinkowej jest dla mnie jak spełnienie świątecznych marzeń! 😀

SKĄD POMYSŁ NA MUZEUM?

Muzuem mieści się przy zakładzie Biliński, który działa już od jakichś 30 lat. Powstało ono niejako przy okazji, ponieważ właściciel przez długi czas w domu kolekcjonwał pojedyncze sztuki ozdób jakie zostały wytowrzone w tym miejscu. Ot, tak na pamiątkę. Na szczęście postanowił udostępnić swoje zachomikowane bombki większej publice i w ten oto sposób powstało Muzeum Bombki Choinkowej, w którym mieści się około 9000 różnych świątecznych ozdób, które co roku jest uaktualniane o nowe wzory.

EKSPOZYCJE

Zdając sobie sprawę, że w muzuem znajduje się prawie 10 000 bombek, początkowo można mieć wrażenie, że cieżko będzie się dokładnie wszystkiem przyjrzeć jednakże nie musisz się tego obawiać. Wszystkie eksponaty są tematycznie posegregowane i porozmieszczane w całej hali. Znaczna większość znajduje się w szklanych gablotach, a inne jak, np. jaja carskie wiszą posegregowane kolorystycznie tuż przy wejściu. Co więcej, w muzeum jest zdecydowanie więcej takich tematycznych zbiorów. Są bombki Halloweenowe, wiosenne, z Mikołajami, ogromne bombki z pejzażami, bombki w kształcie samochodów. Dosłownie wszystko o czym tylko pomyślisz. Jako anglistka, nie mogłam nie zauważyć kolekcji amerykańskiej! 😀

Po lewej stronie od wejścia, przygotowano mini pomieszczenia świątecznie udekorowane w 5 różnych stylach np. wiktoriańskim, fracuskim, a nawet staropolskim. Dbałość o szczegóły z jakimi zostały wykonane te ekspozycje jest naprawdę godna podziwu, ponieważ oprócz choinek i bombek, pojawiają się tam również klimatyczne dodatki, takie jak książki, tapety czy dodatkowe dekoracje świąteczne.

CO OPRÓCZ TEGO?

W muzeum oprócz podziwania bombek, można przyglądać się pracy dekoratorek, które ręcznie zdobią świąteczne ozdoby w specjalnej sali. Ale to nie wszystko! W sali obok, zwiedzając mają okazję na własne oczy zobaczyć jak wygląda proces dmuchania szkła i tworzenia z niego bombek. Osobiście, zrobiło to na mnie ogromne wrażenie.

W muzeum, tuż na wprost wejścia, znajduje się sklep, gdzie zwiedzający mogą kupić wiele niesamowitych bombek, które są produkowane danego roku. Niektóre są droższe, a inne są tańsze, dlatego też każdy znajdzie tu coś na własną kieszeń.

Lubisz gumowe kaczuszki? Możesz ją mieć na choince! Jesteś fanem makaroników? Wybierz kolor i są Twoje! Samochody? Proszę bardzo! 😀 Serio, kupiłabym WSZYSTKO, ale przy dwuletnim Szefie byłoby mi szkoda gdyby ozdoby się potłukły, dlatego musiałam rozważnie podejść do tematu i kupiłam kilka różnych ozdób, bo wiem, że za jakiś czas znowu się tam wybierzemy, ale tym razem z Miłkiem.

Jeśli chciałbyś sprawić komuś pamiątkę, to możesz kupić personalizowaną bombkę w kilku wariantach: serudszko lub bombkę klasyczną o trzech wymiarach – 100mm, 120mm i 150mm. Ceny wahają się od 15zł do 40zł. Panie dekoratorki napiszą na ozdobach dosłownie wszystko co tylko chcesz, więc może być to naprawdę fajny prezent.

Najfajniejszą jednak atrakcją w muzuem jest dekorowanie własnej bombki. Każdy, duży i mały, może kupić sobie bombę (10zł) i usiąść przy stole aby dowolnie, wedle własnego widzimisię ją udekrować za pomocą kleju i najróżniejszych kolorowych brokatów. Osobiście, nie mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności i razem z D. ozdobiliśmy naszą pamiątkową bombkę. Okazało się to znacznie trudniejsze niż myśleliśmy, ale było to naprawdę coś mega wciągającego, dlatego, jeśli będziesz w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, musisz koniecznie tego spróbować!

WRAŻENIA ZE ZWIEDZANIA

Jestem typem osoby, który w grudniu zamienia się w bożonarodzeniowega freaka i najchętniej to całe mieszkanie ozdobiłabym świątecznymi dekoracjami. Dlatego też, zwiedzanie Muzuem Bombki Choinkowej było dla mnie jak spełnienie marzeń. Serio. W tym miejscu świąteczna magia aż uderza po wejściu. Szklane ozdoby robią wrażenie i nie można od nich oderwać wzroku.

Czas zwiedzania to jakaś godzina, może półtorej, więc bardzo się nie dłuży i spokojnie można podziwiać bombki w pojedynkę. Jednakże czasem mnie korciło żeby dowiedzieć się czegoś więcej np. jak powstają formy, skąd czerpią inspiracje, które bombki były tymi pierwszymi. Szczerze? Widzę tu ogromny potencjał na audioprzewdonik 😀 Ale, podsumowując, jest to cudne miejsce i na pewno tam jeszcze pojedziemy! 😀

Jeśli jakieś bombki ze zdjęć wpadły Ci w oko, to tylko podpowiem, że muzeum prowadzi swój sklep internetowy, gdzie możesz kupić najróżniejsze ozdoby. TUTAJ znajdziesz do niego link.

ATRAKCJE DLA DZIECI (I DOROSŁYCH)

 • dekorowanie własnej bombki,
 • możliwość obserowania pracowników ozdabiających bombki,
 • przyglądanie się pracy dmuchaczy bombek.

WAŻNE INFORMACJE

 • wstęp do muzeum jest całkowicie DARMOWY,
 • muzeum zapewnia maseczki oraz możliwość zdezynfekowania rąk przy wejściu,
 • zwierzęta bez obaw mogą wejść do muzem wraz z właścicielami,
 • w muzeum znajduje się sklep z bombkami, gdzie można kupić wykonane w zakładzie ozdoby choinkowe,
 • można również kupić personalizowaną bombkę z dowolnym napisem, wykonanym przez panie dekoratorki (koszt waha się od 15-40 zł),
 • w muzeum jest kawiarenka, więc można tam na chwilę przysiąść i napić się czegoś ciepłego z automatu,
 • istnieje możliwość zwiedzania grupowego z przewodnikiem.

ZWIEDZANIE GRUPOWE

Muzeum bombki choinkowej można zwiedzać grupowo, jednakże należy wcześniej się umówić poprzez kontakt telefoniczny (15 846 51 88 oraz komórkowy +48 601 801 642). Ponadto, można się również skontaktować poprzez wypełnienie formularza kontaktowego znajdującego się ich stronie internetowej.

Zwiedzanie grupowe trwa 60 minut i odbywa się z przewdonikiem (istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem mówiącym po angielsku), który przybliża historię powstawania bombek oraz pokazuje pracę dmuchaczy ozdób choinkowych i dekoratorek. Pod koniec zwiedzania, uczestnicy mogą udekorować własne bombki oraz zrobić zakupy w sklepie. Koszt takiego grupowego zwiedzania, to 30zł za osobę.

GODZINY OTWARCIA

Muzeum Bombki Choinkowej jest czynne cały rok. Można je zwiedzać niezależnie od pory roku – nawet na wiosnę! Natomiast, jeśli chodzi o dokładne godziny otwarcia, to wyglądają one następujaco:

 • od poniedziałku do piątku 8:00-17:00,
 • w soboty 8:00-15:00,
 • niedziela od 9:00-15:00 (tylko w okresie listopad-grudzień).

DOJAZD:

Muzeum bombki choinkowej znajduje się w Nowej Dębie na ul. Wojska Polskiego 1B. Jadąc z Rzeszowa, można się tam dostać wybierając trasę przez Kolbuszową (około 50km) lub Sokołów Małopolski, gdzie trzeba dołożyć około 20km. My osobiście wybraliśmy tą pierwsza opcję, którą zaznaczyłam na poniższej mapce.

Miłego zwiedzania!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to