Mam szczególną słabość do dwusiostrzanej serii Powieści dla młodzieży, ponieważ książki jaki się w niej ukazują nie tylko chwytają za serce, ale również niejako „zmuszają” do przemyśleń. Nie są to typowe książki dla nastolatków, gdzie bohaterowie mają problemy sercowe, ale mierzą się oni ze znacznie trudniejszymi i bardziej skomplikowanymi rzeczami. Tak też jest w przypadku nowości pt. Bystrzak.

Tytułowy bohater, to dorosły, dwudziestodwuletni chłopak, który jest upośledzony umysłowo. Zachowuje się niczym trzyletnie dziecko i z takiej też perspektywy patrzy na świat. Jego młodszy brat, Kleber, bardzo go kocha dlatego też postanowił się nim opiekować, ponieważ nie mógł znieść, że Bystrzak spędza całe dni w zamkniętym zakładzie dla upośledzonych umysłowo.

Jak łatwo się domyślić, nie jest to łatwe zadanie, bo Kleber ma na głowie szkołę i typowe nastoletnie problemy, a opieka nad Bystrzakiem jest wymagająca. Niestety bracia nie mają co liczyć na pomoc ojca, bo on uważa, że miejsce pierworodnego jest w zakładzie, dlatego też rodzeństwo jest zdane same na siebie.

Chłopakom udało się wynająć dwa pokoje w studenckiej stancji. Początkowo nie są pewni jak obecność Bystrzaka wpłynie na ich relacje z pozostałymi mieszkańcami, jednakże okazuje się, że wszyscy łapią wspólny język, a nawet udaje im się zaprzyjaźnić. Mieszkanie z Bystrzakiem jest zaskakujące, pełne zabawnych momentów, ale również chwil grozy, zwłaszcza kiedy gubi się jego ulubiony pluszak lub ojciec miesza się w sprawy opieki.

Książkę czyta się lekko. Ba! Pochłania się ją w jeden wieczór. Co więcej, nie sposób nie kibicować młodym bohaterom. Wszyscy są sympatyczni, jednakże czyhają na nich własne problemy, które czasem są spowodowane przez Bystrzaka, zupełnie nieumyślnie. A to prowadzi do niespodziewanych zwrotów akcji. Wcale się nie dziwię, że ten tytuł został doceniony przez Deutscher Jugendliteraturpreis oraz doczekał się dwóćh adaptacji filmowych.

To książka, którą zdecydowanie powinno się przeczytać i bardzo się cieszę, że ten tytuł dołączył do grona Powieści dla młodzieży, która bierze na tapet historie nastolatków z różnymi problemami np. połączone ze sobą biodrem siostry syjamskie (Tippi i ja) lub emigrantka, która nie potrafi się odnaleźć w nowym kraju (Kasieńka).

ZALETY KSIĄŻKI

  • chywta za serce;
  • pełna humoru;
  • przedstawia trudności z jakimi boryka się osoba z upośledzeniem umysłowym oraz jej bliscy;
  • sympatyczni bohaterowie;
  • lekkie pióro autorki.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Marie-Aude Murail
TŁUMACZENIE: Bożena Sęk
PROJEKT OKŁADKI: Zosia Frankowska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 224
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: młodzieżowe
JĘZYK: polski
WIEK: 12+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to