Uwielbiam dwusiostrzaną serię Świat dla Dociekliwych i jako, że dotychczas w mojej domowej biblioteczce miałam tylko dwa tytuły (Wielka Brytania i Iran), postanowiłam na początku tego roku kupić wcześniejsze tomy, jakie ukazały się w tej serii. Z Europą mi bardziej za pan brat, dlatego też mój wybór padł na Mamma mia. Włochy dla dociekliwych i Ole! Hiszpania dla dociekliwych. Dziś opowiem Ci więcej o tym pierwszym tytule.

Jak mogłam się spodziewać, książkę pochłonęłam w jeden wieczór. Wszystko zaczyna się od krótkiego opisu Włoch i wyjaśnienia gdzie się znajdują oraz skąd się wzięła taka nazwa w języku polskim, skoro większość języków wykorzystuje nazwę Italia. Szczerze mówiąc, bardzo potrzebowałam tego wyjaśnienia, bo zastanawiało mnie to praktycznie od zawsze 😀 Dalej, znajdziesz rozkładówkę z mapką oraz oznaczonymi miejscami, które pojawiają się w książce.

Jeśli ciekawiło Cię dlaczego mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu lub jak to się dzieje, że w jednym kraju istnieje aż tyle dialektów, że czasem ciężko się dogadać między sobą, to koniecznie musisz się zapoznać z tym tytułem! Bo to zaledwie mała część ciekawostek jakimi autorka dzieli się czytelnikiem. Ponadto, z Mamma mia dowiesz się kto i kiedy wynalazł przysmak, którym wszyscy zajadają się w upalne dni, czyli… lody! Oprócz tego poznasz niesamowicie wybitną i genialną postać jaką jest Leonardo da Vinci oraz dowiesz się, która królowa wymyśliła… włoszczyznę 😀

Jeśli jeszcze Ci mało włoskich ciekawostek, to autorka zdardza Ci pewien sekret dotyczący dania, którym stoją całe Włochy, czyli… pizzy. A jeśli myslał_ś, że znasz się na makaronach, to z Mamma mia szybko uświadomisz sobie, że być może tak nie jest, ponieważ we Włoszech makaron to prawdziwa świętość! 😀 W tej książce nie mogło również zabraknąć wzmianki o Watykanie i San Marino, czyli dwóch minipaństewkach umieszczonych we Włoszech.

Mamma mia. Włochy dla dociekliwych czyta się naprawdę bardzo przyjemnie i niesamowicie szybko. To ten typ książki, do której można co jakiś czas wracać, a nawet zabrać ją ze sobą na wycieczkę po Włoszech. Osobiście nigdy jeszcze nie byłam w tym kraju i zdecydowanie nabrałam ochoty na rzymskie wakacje po lekturze tego tytułu. Podziwiam wiedzę i lekkie pióro autorki! 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • przepięknę i zachwycające ilustarcje,
  • niesamowicie swobodny i lekki język jakim posługuje się autorka,
  • widać, że autor posiada ogromną wiedzę na temat tego kraju,
  • w oparciu o książkę, można zaplanować sobie wyprawę do Włoch,
  • autor dzieli się z czytelnikiem ogromną ilością faktów i ciekawostek i przedstawia je w niezwykle barwny sposób,
  • czytając Mamma mia chce się od razu odwiedzić Włochy,
  • umieszczenie pięciu przepisów na tradycjne włoskie dania na końcu książki.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Świat dla Dociekliwych
AUTORKA: Monika Utnik-Strugała
ILUSTRACJE: Anna Ładecka
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 152
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: podróżnicze
JĘZYK: polski
WIEK: 8+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłego czytania!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to