W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie czasem łatwo się zatracić w codziennej rutynie, podróże stają się pragnieniem, a odległe lądy zdają się nieosiągalne. Jednak nie zawsze trzeba się przemieszczać fizycznie, aby odkrywać nowe światy. Czasem najbardziej fascynujące podróże można odbyć we własnej głowie, posługując się wyobraźnią.

W Atlasie Wysp Odległych, Judith Schalansky, mistrzowsko połączyła literaturę z kartografią. W ten sposób otworzyła przed czytelnikiem drzwi do odległych wysp, nie tylko na mapie, ale również w sferze wyobraźni.

Będzie to podróż, która zaczyna się w książce, a kończy tylko tam, gdzie zdecydujesz, że Twoja wyobraźnia osiągnęła swoje granice.

Atlas jest podzielony na pięćdziesiąt pięć opowieści, związanych z odległymi wyspami. Można je śmiało potraktować jako mini rozdziały. Każda z tych opowieści obejmuje dwie strony, z których jedna zawiera mapę wyspy w skali 1:125,000, a druga dostarcza dodatkowe informacje, takie jak globalne położenie, najbliższe inne lądy, a także chronologię odkryć i wydarzeń związanych z daną wyspą.

Coś, co czyni tą książkę naprawdę niesamowitą jest to, że w każdym rozdziale autorka prezentuje nie tylko surowe fakty geograficzne, ale także bogate i czasem mitologiczne historie związane z daną wyspą. Opowieści te obejmują szeroki zakres tematyczny, od historii odkryć, przez wydarzenia kulturowe, po lokalne legendy. Autorka używa pióra zgrabnie łączącego fakt i fikcję, co nadaje opowieściom dodatkową głębię.

Graficzna strona atlasu nie jest jedynie tłem dla opowieści; to integralna część dzieła. Mapy są małymi dziełami sztuki, precyzyjnie przedstawiając topografię wysp wraz z ich kontekstem geograficznym. Minimalistyczne ilustracje dodają charakteru i klimatu opowieściom, tworząc spójny obraz świata przedstawionego w książce.

Atlas Wysp Odległych to nie tylko podręcznik geograficzny, ale prawdziwa uczta dla miłośników literatury podróżniczej, pasjonatów map, czytelników poszukujących inspiracji do samodzielnego odkrywania świata. To książka, którą warto mieć na półce, aby powracać do niej i poddawać się fascynującej podróży od nowa. Schalansky nie tylko przedstawia czytelnikowi odległe wyspy, ale również otwiera przed nim nieznane światy, kuszące do dalszych eksploracji. Czy polecam? Zdecydowanie tak!

ZALETY KSIĄŻKI

  • ciekawe połączenie literatury i kartografii;
  • lekkie pióro autorki i absolutnie piękny styl literacki;
  • przepiękne i zachwycające ilustracje wysp, które są jednocześnie minimalistyczne i pełne detali;
  • zachęca do podróży, głównie tych we własnej wyobraźni.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Judith Schalansky
TŁUMACZENIE: Tomasz Ososiński
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 160
ROK WYDANIA: 2024
KATEGORIA: atlasy, książki podróżnicze
JĘZYK: polski
WIEK:  18+
CENA: ~ zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to