Czy zastanawiał_ś się kiedyś, jak wyglądała medycyna i praktyka lekarska w XIX wieku? Jeśli tak, nowość pt. Anatomia. Love Story może być fascynującą podróżą w czasie, przenoszącą cię w atmosferę tamtych lat.

Świat opisany w tej książce ukazuje realia, z którymi zmagały się ówczesne społeczeństwa i przynosi obraz medycyny tego okresu, wprowadzając czytelnika w tajemnicze praktyki medyczne oraz dylematy etyczne tamtych czasów.

Jeśli chcesz wiedzieć o tej książce więcej, to czytaj dalej! 🙂

Główna bohaterka, młoda Hazel Sinnett, gorliwie dąży do zostania chirurżką w czasach, gdy medycna jeszcze raczkuje. Akcja bowiem dzieje się w dziewiętnastowieczym Edynburgu, gdy kobiety miały ograniczony dostęp do edukacji medycznej. Hazel jednak jest na tyle zmotywowana, że przekracza granice społeczne i płciowe, by zrealizować swoje marzenie.

Jej życie splata się z Jackiem Currerem, młodym złodziejem ciał z grobów, który wprowadza ją w świat medycznych tajemnic i mrocznych sekretów. W trakcie swojej niezwykłej drogi Hazel odkrywa prawdę o tajemniczej rzymskiej gorączce, chorobie, która spustoszyła miasto, oraz o zmarłych, którzy stają się dawcami organów.

Autorka rewelacyjne wykreowała dziewiętnastowieczny Edynburg, z jego mrocznymi ulicami, tajemniczymi praktykami medycznymi i społecznymi ograniczeniami, zwłaszcza dla kobiet pragnących edukacji w dziedzinie medycyny. To precyzyjne odwzorowanie czasów dodaje książce autentyczności i głębi, prowokując do zanurzenia się w tęsknieniu Hazel za realizacją marzeń, mimo wszelkich przeciwności.

Postać głównej bohaterki, Hazel Sinnett, stanowi jedną z kluczowych zalet książki. Jej siła, nieustępliwość i odwaga w staraniach o spełnienie swojego marzenia o karierze chirurgicznej czynią ją inspirującą postacią. Autorka doskonale ukazuje niezwykłą determinację Hazel, która przekracza społeczne i płciowe bariery, aby osiągnąć swoje cele. Jej wytrwałość w walce z ograniczeniami epoki dodaje książce głębi i emocjonalnego zaangażowania.

Dodatkowo, Anatomia. Love Story zaskakuje czytelników napięciem i intrygą. Połączenie romansu z elementami tajemnicy i gotyckim klimatem stanowi interesujące połączenie, które trzyma w napięciu. Mroczne tajemnice związane z rzymską gorączką, eksploracja medycznych praktyk tamtych czasów oraz relacje między bohaterami tworzą pełną emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji fabułę.

Wreszcie, książka stawia wiele pytań o etykę w medycynie, co zachęca czytelnika do refleksji nad moralnymi dylematami oraz aspiracjami ludzkimi. Autorka nie unika trudnych tematów związanych z medycyną, co sprawia, że czytelnik jest zaangażowany nie tylko w emocjonalny wątek, ale także zmuszony do zastanowienia się nad moralnością w dążeniu do celu.

Wszystkie te elementy łączą się w opowieść, która nie tylko zapewnia rozrywkę, ale także staje się inspirującą podróżą przez wytrwałość, determinację i moralne wybory bohaterów. To zdecydowanie książka, która zostawia czytelnika z refleksją i pragnieniem śledzenia dalszych losów głównej bohaterki.

Jednakże, mimo tych zalet, książka ma pewne słabości. Momentami fabuła może wydawać się przewidywalna, a niektóre wątki mogą być łatwe do przewidzenia, co może nieco osłabić napięcie czytelnicze. Dodatkowo, niektóre elementy, zwłaszcza te związane z rozwojem wątku paranormalnego, mogą być dla niektórych czytelników nieco nieprawdopodobne lub nie do końca zbalansowane z resztą fabuły.

Ogólnie jednak, Anatomia. Love Story to opowieść, która przykuwa uwagę swoim klimatem, fascynującą epoką, oraz przemyślanymi postaciami. Książka zmusza do refleksji nad moralnością w kontekście medycyny, wzbogacając czytelnicze doświadczenie o tematy trudniejsze i bardziej złożone. Pomimo pewnych mankamentów, opowieść ta jest wciągająca, angażująca i dostarcza czytelnikowi zarówno rozrywki, jak i możliwości pogłębienia się w refleksji nad ludzkimi aspiracjami oraz etycznymi wyborami. Dla tych, którzy lubią gotycki klimat, historię medycyny i silne, wyraziste postacie, Anatomia. Love Story z pewnością będzie interesującą lekturą.

ZALETY

  • genialne odwzorowanie dziewiętnastowiecznego Edynburga w mrocznym klimatem epoki i tajemniczymi praktykami medycznymi;
  • inspirująca postać Hazel Sinnett, jej siła, determinacja i walka z przeciwnościami losu;
  • elementy romansu splątane z tajemnicą, trzymające czytelnika wciągniętego;
  • książka stawia trudne pytania, zachęcając do rozważań nad moralnością;
  • głębia emocjonalna i wyjątkowa podróż przez wytrwałość, determinację i moralne wybory bohaterów.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Dana Schwartz
TŁUMACZENIE: Olga Szlachciuk
WYDAWNICTWO: Young
LICZBA STRON: 400
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK: 14+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Księgarnia i wydawnictwo nie miały wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za książkę dziękuję

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to