Jeśli jesteś tu ze mną już od dłuższego czasu, to pewnie wiesz, że uwielbiamy z D. logiczne abstrakty. I dziś chciałam przedstawić Ci kolejną grę, która wpasowuje się w nasze gusta. Jest to Azul Mini, którego szczerze uwielbiamy.

Ta kompaktowa wersja światowego hitu Azul zdobyła serca graczy na całym świecie, oferując nie tylko wspaniałą rozrywkę, ale także możliwość zabrania jej ze sobą wszędzie tam, gdzie zamarzymy.

Czy Azul Mini utrzymuje magię swojego większego odpowiednika? Czy potrafi wciągnąć nasze myśli i umiejętności strategicznego myślenia tak samo jak oryginalna wersja? Zapraszam do dalszej lektury! 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko gry Azul Mini jest kompaktowe i praktyczne. Jego niewielkie wymiary sprawiają, że łatwo się je nosi, co zdecydowanie podkreśla mobilny charakter tej wersji. Co więcej, otwiera się od góry i jest zdecydowanie cieńsze w porównaniu do oryginału. W środku natomiast znajdziesz:

  • 100 żywicznych płytek;
  • 4 plansze graczy;
  • 4 plastikowe nakładki na plansze ze znacznikami punktacji;
  • plastikową tackę;
  • 9 żetonów warsztatów;
  • płytkę gracza rozpoczynającego;
  • lniany woreczek;
  • instrukcję.

KOMPONENTY

Gra została zapakowana w kompaktowe pudełko, które sprawia, że jest idealna do podróży. W skład gry wchodzą kafelki, plansze graczy oraz żetony warsztatów. Kafelki są mniejsze i cieńsze niż w oryginalnej wersji, ale zachowują swoją estetykę. Plansze graczy posiadają nakładki, które zapobiegają przypadkowemu przesuwaniu się kafelków podczas gry. Jednakże nie chroni ich to przed wypadnieciem (nie przyczepiają się). Do śledzenia punktacji używane są dwa suwaki zamiast kostki, co ułatwia śledzenie wyników.

W komplecie znajduje się także lniana torba, która pomieści wszystkie elementy dzięki czemu można spakować całą grę do niej, zostawiając pudełko w domu.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Zasady w Azul Mini są identyczne jak w klasycznym Azulu.

Polegają one na tym, że gracz podczas swojej tury może wybrać jedno z dwóch działań:

  • pobranie wszystkich kafelków jednego koloru z jednego żetonu warsztatu i przerzucenie reszty na centralny stół;
  • obranie wszystkich kafelków jednego koloru ze środka stołu.

Następnie, gracz musi od razu umieścić pobrane kafelki na swojej planszce, zaczynając od prawej strony i przesuwając się w lewo. Kafelki w jednym rzędzie muszą być tego samego koloru. Nie można umieszczać kafelków w pustym rzędzie, jeśli na ścianie po prawej stronie tego samego rzędu znajduje się już kafelek tego samego koloru.

Nadmiarowe kafelki, które nie zmieszczą się na planszce, trafiają na podłogę. Kafelki na podłodze przynoszą minusowe punkty.

Po każdej rundzie gracze zdobywają punkty za ułożone mozaiki na swoich planszach. Kafelki z kompletnych rzędów przenoszone są na ścianę planszy i zdobywają dodatkowe punkty w zależności od układu.

Gra kończy się w momencie, gdy jeden z uczestników rozgrywki dołoży ostatni kafelek (piąty) w dowolnym poziomym rzędzie.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Azul Mini to gra przeznaczona dla 2-4 graczy, co sprawia, że jest idealna zarówno dla niewielkich grup, jak i dla większych spotkań rodzinnych czy przyjacielskich. Ta kompaktowa wersja Azula sprawdza się doskonale w różnych sytuacjach, umożliwiając zabawę zarówno w gronie bliskich osób, jak i podczas spotkań towarzyskich.

Jeśli chodzi o czas rozgrywki, to Azul Mini cechuje się stosunkowo krótkimi rundami. Szczerze mówiąc, grając w dwie osoby, mieścimy się z D. w czasie do 20 minut. Krótkie rundy pozwalają także na łatwe organizowanie wielu gier podczas jednego wieczoru, co sprawia, że każdy gracz może mieć szansę na zwycięstwo w tej ekscytującej i wciągającej grze planszowej.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ kompaktowe rozmiary;
+ identyczne zasady jak w klasycznym Azulu;
+ estetyczne wykonanie komponentów;
+ ogromna regrywalność;
+ suwaki ułatwiające liczenie punktów.

– plastikowa nakładka co prawda chroni przed przesuwaniem się kafelków, jednakże nie są one przyczepione na stałe i mogą wypaść.

MOJA OPINIA

Bez wątpienia mobilność tej gry jest jej głównym atutem. Idea zabrania ze sobą Azula, gdziekolwiek się chce, brzmi jak fantastyczna perspektywa dla kogoś, kto uwielbia gry planszowe, ale nie zawsze ma czas na dłuższe sesje.

Jeśli chodzi o nasze wrażenia, to Azul Mini utrzymuje to, co najlepsze w oryginalnej wersji. Strategiczne wybory, radość z układania mozaiki, ryzyko związane z podłogą – to wszystko brzmi jak recepta na emocjonujące rozgrywki. Nawet jeśli kafelki dobrze nie „siedzą”, to nie ma to znaczącego wpływu na całość doświadczenia.

Osobiście, jest to jedna z naszych ulubionych planszówek i jej mniejsza wersja sprawi, że na pewno będzie towarzyszyć nam we wszelkiego rodzaju podróżach. Azul Mini jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą czerpać przyjemność z logicznego abstrakta w dowolnym miejscu i chwili, jednocześnie doceniając piękno tworzonych mozaik i wyzwanie strategicznych decyzji. Naprawdę się cieszę się, że producenci myślą o mobilności gier planszowych, a Azul Mini wydaje się być udanym przykładem tej koncepcji.

INFORMACJE O GRZE

SERIA: Azul
MECHANIKA GRY: end game bonuses, open drafting, pattern building, tile placement, turn order: claim action
TYP GRY: abstrakcyjne, puzzle, familijne
AUTOR: Michael Kiesling
ILUSTRACJE: Philippe Guérin, Chris Quilliams
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 2 – 6
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 30-45min
CENA: ~ 70 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to